Мавзу: Мустаҳкамлаш
Дарснинг мақсади: Ўқувчиларни ҳисоблаш ва масалаларни ечиш қобилиятларини ўстириш, мантиқий фикрлашга ўргатиш.
Вазифалар: Ўқувчиларни ўз фикрларини эркин айта олишга, мустақил ҳисоблашга ўргатиш, ўтилган мавзуларни эсга тушириб хулоса қилишга ўргатиш.
Кутиладиган натижалар Мисол ишлаш усулларини тушуниш орқали амалларни турли усуллар билан еча олади. Мустақил фикрлаши ўсади. Синфда дўстлик ва бирдамлик ўрнатилади, дунёқараши кенгайиб,эркин фикрлайди.
Дарс методи: гуруҳлаш Дарс тури: мустаҳкамлаш Дарс типи: аралаш Жихози: интерактив доска, гуруҳлаш, расмлар
Дарснинг бориши Ўқувчиларни дарсга хозирлигини таъминлаш. Дарсга психологик тайёргарлик кўриш. Гуруҳ шиорини эшитиш, сардор аниқлаш. Баҳолаш варақасини тарқатиш
Топшириқ 1.Энг катта икки хонали сон қайси? 2. Тўла ўнликларни камайиш тартибида айтинг? 3. Квадрат нима? 4. Вақт бирликларини айтинг.
Гуруҳлар билан ишлаш Амалларни бажаринг 60+25= = = = = = = = = = = = = = = = 14
Таққосланг < < бирл. = 7ўнл. 5бирл. 4дм+5см > 4см+5см
Ўйнаб гапирсанг ҳам, ўйлаб гапир. 1.Қандай фигурани бурчаги йўқ? (доирани) 2. 4та чўпни 8та учи бор. 4 яримта чўпни- чи? (10 та) 3. Столни бир учини кесиб ташласак неча учи қолади? (5та) 4. Чинор дарахтида 20та олма, 5та банан турибди. Ҳаммаси бўлиб чинорда қанча мева пишиб турибди? (чинор мева солмайди)
Масалани ечинг. Арча - 20 туп Олма -?, 4 туп кам ? 20-4= =36 Жавоб: 36 туп кўчат
Сергіту сәті
Тенгламани ечинг. 6+х=12 х-6=6 х+8=12 15-х=8 Х=12-6 Х=6 6+6=12 12=12 х=6+6 х= =6 6=6 х=12-8 х=4 4+8=12 12=12 х=15-8 х=7 15-7=8 8=8
Дарсга рефлексия ёзиш.
Уйга топшириқ: Тўла ўнликка 9 сонини қўшиши ва айириш