G E O M E T R I Y A D A N I N T E G R A L L A S H G A N D A R S G E O M E T R I K L O T O G E O M E T R I Y A D A N I N T E G R A L L A S H G A N D A R S G E O M E T R I K L O T O Tayorladi: MOXAMEDJANOVA A. Tema: «Geometriyadan boshlang'ich tushunchalar, qo'shni va vertikal burchaklar»
Dars maqsadi: Dars maqsadi: 1.Berilgan mavzu bo'yicha o'tilgan materiallarni takrorlash. 1.Berilgan mavzu bo'yicha o'tilgan materiallarni takrorlash. 2.Savollarga to'g'ri va aniq javob berishga o'rgatish. 3.O'quvchilarni birgalikda ishlashi, o'z- o'zini tekshirishga, aktiv bo'lishga o'rgatish. Dars quroli: 1.Nomerli bochkalar-50 dona. 1.Nomerli bochkalar-50 dona. 2.Nomerli kartochkalar-5 dona. 3.Jetonlar.
O'yin qoidasi: Darsning borishi: 1.Tashkiliy vaqt. Darsning mavzusi va maqsadi bilan, o'yin qoidasi bilan tanishtirish. 1.Tashkiliy vaqt. Darsning mavzusi va maqsadi bilan, o'yin qoidasi bilan tanishtirish. 2.Sinfni 5 ta kamandaga ajratish. 3.Har bir kamanda o'ziga nom va kapitan tanlaydi. Nomerli kartochkalar tarqatiladi. 2.O'yining borishi: 1.O'yini boshqaruvchi xaltadan nomerli bochkachani oladi. Qaysi kartochkadagi nomer chiqsa, o'sha kamanda savolga javob beradi. Javob to'g'ri bo'lsa, bochkachani oladi, to'g'ri bo'lmasa,
bochkacha boshqaruvchida qoladi. Shu savolga to'g'ri javob bergan boshqa kamanda jeton oladi. Bu jetonga o'yin davomida boshqaruvchida qolgan nomerni sotib oladi. Kartochkadagi hamma nomerlarni to'ldirgan kamanda yutadi. Sovg'a «5» baho. 2-3 nomer to'lmasa, «4» baho. Savollar: Savollar: 1.Kesma tarifi. 1.Kesma tarifi. 2.Kesishuvchi chiziqlar tarifi. 3.Nur tarifi. 4.Burchak tarifi. 5.To'g'ri chiziq tarifi. 6.Yoyiq chiziq tarifi. 7.O'tkir burchak tarifi. 8.To'g'ri burchak tarifi. 9.O'tmas burchak tarifi. 10.Gradus tarifi.
11.Kesma o'rtasi tarifi. 12.Burchak bissektriyasi tarifi. 13.Qo'shni burchak tarifi. 14.Vertikal burchak tarifi. 15.Kesma uzunligi tarifi. 16.Burchakning gradus o'lchovi tarifi. 17.Aksioma nima? 18.Qo'shni burchaklar hossasi. 19.Vertikal burchaklar hossasi. 20.Minut tarifi. 21.Qo'shni burchaklardan biri ikkinchisidan 2 marta katta, shu burchaklarni toping. 22.Qo'shni burchaklardan biri ikkinchisidan 80 0 katta, shu burchaklarni toping. 23.Qo'shni burchaklar 4:5 nisbatda, shu burchaklarni toping li burchak nur orqali 2 ta burchakka ajratilgan bo'lib, ulardan biri ikkinchisidan 3 marta katta, hosil bo'lgan burchaklarni toping.
25.Qo'shni burchaklardan biri ikkinchisining yarmiga teng, shu burchaklarni toping. yig'indisi ga teng, shu burchaklarni toping. 27.Ikki to'g'ri chiziq kesishishidan hosil bo'lgan burchaklardan 3 tasi yig'indisi ga teng, shu burchaklarni toping. 28.Ikki to'g'ri chiziq kesishishidan hosil bo'lgan burchaklardan biri 500 ga teng, shu burchaklarni toping. 29.Ikki to'g'ri chiziq kesishishidan hosil bo'lgan burchaklardan 2 tasi 2:7 nisbatda, shu burchaklarni toping. 30.Chizmaga qaysi aksioma mos keladi? С С АВ aАВ a D
31.Ikki to'g'ri chiziq kesishishidan hosil bo'lgan burchaklardan 2 tasi biri ikkinchisidan 5 marta katta, shu burchaklarni toping. 32.Qaysi aksiomaga mos keladi? АВС aАВС a 33.Qaysi aksiomaga mos keladi? a АВ АВ 34. Qaysi aksiomaga mos keladi?
35. Qaysi aksiomaga mos keladi? C A B A B 36. A, B, C, (.) lar bir to'g'ri chiziqda yotadi. AB=4m, AC=10m, BC=? 37. AC=17sm, AB=10sm, BC=8sm bolsa, A, B, C bir to'g'ri chiziqda yotadimi? 38. MN=3m, NK=7m. MK=4m. M, N, K bir to'g'ri chiziqda yotadimi? 39. ABC=136 0, ABD 72 0, DBC=64 0. BD nur ABC ga tegishli bo'ladimi? 40. ABC=30 0, CBD=40 0, ABD ? 41. Nechta yoyiq va yoyiq bo'lmagan burchaklar bor? A B C B C
42. Rasmda nechta kesma bor? E B E B C DA DA 43. AOB=COD. Yana boshqa teng burchaklar bormi? B C B C A O D A O D
44. DN=KL dan boshqa teng kesmalar bormi? D N K L D N K L 45. Nechta yoyiq va yoyiq bo'lmagan burchaklar bor? A B D C D C 46. 2=3 1 va 4 tengmi?
III O'yinning tugatilishi va rag'batlantirish. IV O'quvchilar yiqqan ballari. Kartochkalarda savollar nomerining joylanishi. 1.1, 8, 13, 20, 24, 28, 33, 40, 41, , 6, 14, 17, 21, 26, 35, 39, 44, , 9, 15, 19, 23, 30, 34, 37, 42, , 10, 11, 16, 25, 27, 31, 36, 43, , 7, 12, 18, 22, 29, 32, 38, 45, 46. Masalan:
Savollarning javobi: 1.To'g'ri chiziqning ikki tomondan chegaralangan bo'lagi. 2.Ikki to'g'ri chiziq umumiy nuqtaga ega bo'lsa, ular kesuvchi deyiladi. 3.Nur yoki yarim to'g'ri chiziq deb to'g'ri chiziqning bir tomondan chegaralangan qismi. 4.Bir nuqtadan chiquvchi 2 ta nur hosil qilgan shakl. 5.Kesmaning ikkala uchini davom ettirishdan hosil bo'lgan shakl. 6.Bugchakning ikkala tomoni bir to'g'ri chiziqda yotsa yoyiq burchak deyiladi. 7.To'g'ri burchakdan kichik burchak o'tkir burchak deyiladi. 8.Yoyiq burchak yarmi to'g'ri burchak deyiladi. 9.To'g'ri burchakdan katta, yoyiq burchakdan kichik burchak o'tmas burchak deyiladi.
10.Yoyiq burchakning qismi 1 0 deyiladi. 11.Kesmaning teng ikkiga ajratuvchi nuqta. 12.Burchakning teng ikkiga ajratuvchi nur. 13.Bir tomoni umumiy qolgan tomonlari bir to'g'ri chiziqda yotuvchi burchaklar. 14.Ikki to'g'ri chiziqning kesishishidan hosil bo'lgan burchaklar. 15.Kesma uchlari orasidagi masofaga aytiladi. 16.Burchakda necha birlik gradus borligini ko'rsatuvchi son. 17.Isbot talab qilmaydigan tushuncha. 18.Qo'shni burchaklar yig'indisi ga teng. 19.Vertikal burchaklar o'zaro teng. 20.Gradusning ulushi.
va va va va va , 80 0, 100 0, , 80 0, 100 0, , 50 0, 130 0, , 40 0, 140 0, To'g'ri chiziqqa tegishli va tegishli bo'lmagan nuqtalar mavjud.
, 30 0, 150 0, BA, BC nur 33.AB - to'g'ri chiziq 34.AOC, COD, AOD 35.ABC yoyiq burchak 36.1) ИС 6ь Ф И С б 2) ИС=14ь С Ф И 37.Yotmaydi. 38.Yotadi. 39.Tegishli yoki ta yoyiq, 12 ta yoyiq emas 42.3 ta 43.AOС=BOD 44.DK NL 45.4 ta yoyiq va 16 ta yoyiq emas 46.teng emas 47.AB=7m 48.AOF= KL=14m 50.KBC=60 0.