Тема: Округлення десяткових дробів.
Мета: o навчальна: сформувати поняття наближеного значення числа, округлення чисел; домогтися засвоєння правил округлення десяткових дробів; o розвивальна: формувати вміння правильно і чітко виражати свої думки, память, увагу, логічне мислення, культуру математичних записів; o виховна: виховувати наполегливість, працелюбність, акуратність, посидючість. Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: картки-підказки, таблиця, підручник.
Хід уроку І. Організаційний етап ІІ. Перевірка домашнього завдання Вправа 828 1) 16,8 12,5; 3) 24,92 >24,9; 4) 18,486 <18,5; 5) 0,065 96,087. Вправа 832 1) 7,4 < x < 8,2; x = 8. 2) 12 < x < 19,65; x = 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19.
III. Актуалізація опорних знань Запитання до класу 1. Прочитати числа: 1,2; 5,7; 0,14; 0,06; 2,014; 1,02; 0,052; 10,02; 154,235; 45,1402; 9,012; 0, Знайдіть помилки, там де вони є, і виправте їх:
ІV. Формулювання мети і завдань уроку Запитання до класу 1. Чи знаєте ви: 1) Скільки людей живе в Україні? 2) Скільки кубічних метрів містить Чорне море? 3) Скільки волосинок росте на голові людини? 4) Скільки тонн снігу випало торішньої зими? (Зрозуміло,що більшість учнів не зможе точно відповісти на запитання.) 2. Чи можна знайти точні числа, що є відповідями на попередні запитання? (Вчитель наголошує, що за певних причин точних відповідей знайти неможливо, тому замість них беруть інші значення, близькі до шуканих, які є круглими і на прикладі досить часто ми маємо справу саме з наближеними значеннями величин.) Наша мета встановити правило округлення.
V. Засвоєння нових знань 1) Поняття про наближене значення числа 2) Що означає округлити число? Приклад. Розглянемо числа: 1,2; 1,5; 1,9вони мають цілу частину 1, отже, лежать між сусідніми натуральними числами 1 і 2. Але 1,2 ближче до 1, а 1,9 до 2. Тому можна сказати, що 1,2 1 (приблизно дорівнює 1), а 1,9 2.
3) Правило округлення десяткових дробів Приклад. Серед інших десяткових дробів з однією цифрою після коми і цілою частиною 1 є ще кілька чисел, що лежать ближче до 1 (це 1,1; 1,3; 1,4), і кілька чисел, що лежать ближче до 2 (до 1,6; 1,7; 1,8), тому 1,1 1; 1,3 1; 1,4 1, але 1,6 2; 1,7 2; 1,8 2 при цьому можна помітити, що в отриманих числах цифри, що йшли після коми, відсутні, а остання цифра,що залишилась, є цифрою розряду одиниць, і вона співпадає з цифрою розряду одиниць, що були в даному числі, якщо за нею йшли цифри 1; 2; 3; 4; збільшилась на 1 у випадку, коли за нею йшли цифри 6, 7, 8, 9.
Цю операцію називають округленням десяткових дробів до одиниць і правило, що описує розвязування подібних задач, можна сформулювати так: Під час округлення десяткового дробу до одиниць (десятих, сотих і т. д.), усі наступні за цим розрядом цифри відкидають. Якщо при цьому перша з цифр, які відкидають, 0, 1, 2, 3, 4, то остання з цифр, яку залишають, не змінюється. Якщо ж перша з цифр, які відкидають, дорівнює 5, 6, 7, 8 або 9, то останню з цифр, яку залишають, збільшують на 1. (Якщо в учнів виникли запитання про цифру 5, яка не розглядалась у прикладах, варто памятати, що існує домовленість щодо цієї цифри, яка й покладена в правило.)
Приклад 1. Округлити: 1) до десятих: 9,374 9,4 ; 0,5298 0,5. 2) до сотих: 13,435 13,44; 0, , 23. 3) до одиниць: 18,25 18; 9, Зауважимо, що під час округлення натуральних чисел (див. запитання, п. ІІ) правило дещо зміниться, а саме: замість цифр, що стоять у натуральному числі після даного розряду, до якого округляють, пишуть нулі.
При округленні натуральних чисел до деякого розряду замість усіх наступних за цим розрядом цифр молодших розрядів пишуть нулі. Якщо перша з цифр, що ішли за цим розрядом, дорівнює 0, 1, 2, 3 або 4, то цифру в даному розряді не змінюють; якщо перша з цифр, що ішли за цим розрядом, дорівнює 5, 6, 7, 8 або 9, то цифру в даному розряді збільшують на одиницю. Приклад 2. Округлити: 1) до десятків: ; ; ) до сотень: ; ; ) до тисяч: ; ) ; 2) ; 3)
VI. Закріплення знань. Формування вмінь
VII. Підсумок уроку Закріплення вивчених знань на уроці та оцінювання учнів. VIII. Домашнє завдання