Тақырыбы: «IX- XII ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы» Тақырыбы: «IX- XII ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы»

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Сабақтың тақырыбы: Ұлы Жібек жолының тармақтары. Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы сілемі Тарих пәнінің мұғалімі: А.Қаржаубай.
Advertisements

Кәсіпкерліктің жіктелуі,түрлері және ұйымдастыру нысандары.
Жоспар І. Кіріспе ІІ. Негізгі бөлім 1. Баланың әлеуметтік дамуы 2. Баланың әлеуметтік бейімделуі ІІІ. Қорытынды.
§2 Қазақстанның экономикасы: өткені және қазіргісі ж.
Сыныбы 7 Б Сабақтың тақырыбы Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон, саламандра) және құйрықсыз (құрбақа, көл бақасы, шұбар бақа, тоған бақасы)
Ежелгі Финикия мен Палестина. Кім жылдам : 1. Финикия мен Палестина жерлері қайда орналасқан ? 2. Иордан өзені қай теңізге құяды ? 3. Фенеху сөзі қандай.
Кəсіпкерлік Орындаған: Жарасбаева Г. Қабылдаған: Джакишева Л.
Мұғалім: Әлжанов Мақсат Амангелдіұлы Пәні: Көркем еңбек Сынып: 5 Сабақтың тақырыбы Электр энергиясы көздері туралы жалпы мәліметтер І.Кеңесбаев атындағы.
Scul32.ucoz.ru. өткен материалды меңгеру дәрежелерін тексеру, оқушыларды сауатты жазуға дағдыландыру. Пунктуация ережелерін қайталау, теориялық материалды.
«Бейнелеу өнері» үйірме жетекшісі: Ермаханова Нуршаш Елтаевна «Мәдени мұра» бірлестігі Балалар-жасөспірімдер орталығы.
5-сынып Білімділік: қазақ халқының ұлттық музыкалық мәдениетінің ерекшелігін аша отырып, оқушыларға қазақтың ұлттық ән-күй өнері мен оның дамуы туралы.
Оқушыларының функционалдық сауаттылықтарын қалыптастыру.
Дайындаған:Баянбекқызы Ә. Тексерген: Джанқадыров С.С.
Сабақтың тақырыбы: Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер.
Үй тапсырмасы: § 54 Адамның шығу тегінің дәлелдемелері.
ИСАЕВА Алия Жардлхановна СҚО.Мамлют ауданы,Краснознаменное орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі. Ғылым мен білімнің дамуы.
Балықтар класына жалпы сипаттама. Шеміршекті балықтар. Тіршілік ортасы. Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың тақырыбы : Үстел үсті ойыны. Шығу тарихы. І.Кеңесбаев атындағы жалпы орта мектеп Мұғалім: Әлжанов Мақсат Амангелдіұлы Пәні: Көркем еңбек Сынып: 8-сынып
«ЗУБАИР ОРТА МЕКТЕБІ»КММ. Баяндама тақырыбы:«Нәтижеге бағытталған білім беру жағдайында бастауыш сынып мұғалімдерінің құзырлылықтарын қалыптастыру жолдары.
Ұлы даланың құндылықтары. Сабақтың мақсаты: Оқушыларды Отанды сүюге, өз елін, тарихын білуге, жалпы адамзаттық құндылықтар мен терең көзқарастарды сіңіру.
Транксрипт:

Тақырыбы: «IX- XII ғасырлардағы қолөнер, суда және шаруашылықтың дамуы» Тақырыбы: «IX- XII ғасырлардағы қолөнер, суда және шаруашылықтың дамуы»

Сабақтың мақсаты : Білімділік: IX-XII ғасырлардағы қолөнер, суда және шаруашылықтың даму ерекшіліктері мен әлеуметтік-экономикалық рөлі туралы түсінікті қалыптастыру Дамытушылық:Оқушылардың сабаққа денег қызығушылықтарын тудыру,өз ойларын айтуға жетелеу, ойлау қабілеттерін дамыту. Өзіндік жұмыс жасауға дағдыландыру; Тәрбиелік: оқушыларды еңбексүйгіштікке, дұрыс тәлім-тәрбие алуға баулу

Сабақтың кезеңдері : Ұйымдастыру кезеңі 1. Ұйымдастыру кезеңі 2. Үй тапсырмасын сұрау 3. Жаңа сабақты түсіндіру 4. Сабақты бекіту 5. Үйге тапсырма беру 5. Үйге тапсырма беру 6.Оқушыларды бағалау.

Үй тапсырмасын тексеру 1) Жібек суда жолына «ұлы» сөзінің қосылу себебі: А. Шығыс пен Батысты байланыстырды В. Ежелгі жол болғандықтан С. Үлкен суда жолы болуынан 2) Жібек жолының бас басталатын аймақ: А. Ыстықкөл өңірінен В.Қытай жеріндегі Хуанхэ өзенінің аңғарынан С. Византия елінен

3) Қытай елінен алғаш рет жібек артқан керуендер Батысқа қарай жолға шыққан ғасыр: А. б.з.б. ІІІ ғ. ортасы В. б.з.б. ІІ ғ. ортасы С.б.з.б. І ғ. ортасы 4) Жібек суда жолы арқылы арте кезден көп елке тараған қазіргі кезге дейін базарда сатылатын көкөніс түрі: А. шабдалы мен қауын В. жүзім мен қызанақ С. қытай немесе болгар бұрышы

5) Жібек өндіруді дамытып, Қытаймен бәсекеге түскен ел: А. Соғды В.Парсы С.Араб 6) Византия шеберлерінің жасаған күміс құмыралар табылған қала: А. Талғар В. Тараз С. Отырар

7) Жібек жолының халықаралық қарым- қатынас жағынан дамы бастаған кезеңі: А. б.з.б. ІІ ғ. ортасы В. б.з.б. І ғ. ортасы С. б.з.б. ІІІ ғ. ортасы 8) Қытай императоры У-Дидің 138 жилы Жібек жолы арқылы Батыс елдеріне жіберген елшілігі қайтып ораллоды: А. 15 ж. кейін В. 13 ж. кейін С. 12 ж. кейін

9) Қытай императоры жібектен жасалған әшекейлі киімдерді сыйлық ретінде жіберді: А. Түрік сұлтанына В. Парсы патшасына С. Иран шахына 10) Ұлы Жібек жолы қатынасының әлсірей бастауына әсер еткен басты оқиға: А. ХVІІ ғ. бастап теңіз жолының ашылуы В. ХІV ғ. бастап теңіз жолының ашылуы С. ХVІ ғ. бастап теңіз жолының ашылуы

Үй тапсырмасын бекіту 1. Жiбек денег не? 2. Жiбек алғаш қайда өндiрiлдi? 3. Жiбек қалай өндiрiлдi? 4. Ұлы Жiбек жолының негiзгi aтқapғaн қызметi қaндай баллоды? 5. Ұлы Жiбек жолы туралы қай елдiң деректерiнде айтылады?

6. Қытай жiбегi елшiлiктер арасында қандай қызмет атқарды? 7. Ұлы Жiбек жолында Қазақстанның қандай қалалары баллоды? 8. Жiбек жолы бойымен қандай тауарлар тасылды? 9. Жiбек жолымен өнердiң қандай түрлерi дамы? 10. Жiбек жолымен Шығыстан қандай жануарлар, аң түрлерi тасылды? 11. Шығыстан қандай жемiс, бау-бақша өнiмдерi шығарылды? 12. Жiбектi басқа қай жерлерде өндiрдi? 13. Ұлы Жiбек жолында негiзгi көлiк рөлiн қандай жануарлар атқарды?

ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары: 1. Қолөнердің дамуы. 2. Ұсталық кәсіп. 3. Зергерлік кәсіп. 4. Сауда және ақша айналымы. 5. Егіншілік

Жаңа сабақ пресс-конференция түрінде өтетінін хабарлаймын 1-топ-журналистер, 2-топ-қолөнерлершілер, 3-топ-ұсталар, 4-топ- зергерлер, 5- топ- судагерлер, 6-топ-егіншілер.

Журналистер мәтінді мұқият оқып шығып,сұрақтар дайындауы қажет. Ал қалған басқа топ өздеріне қатысты мәліметтерді оқып, жауап берегу дайын болуы тиіс.

1. Орта ғасырлық қолөнердің қандай ерекшіліктері бар? 2. Қолөнердің ққандай түрлері баллоды? 3. Көзешілер денег кімдер? 4. Қыш құмарашылардың жұмысы туралы айтып берсеңіз? 5. Ұсталар қандай бұйымдар фасады? 6. Ол бұйымдарды жасау үшін материалдарды қайдан аллоды? 7. Зергерлер қандай затрат фасады? 8. Олар затратды жасау үшін қандай материалдарды пайдаланды?

9. Сүйек ұқсатушылар қандай затрат фасады? 10. Орта ғасырла тұтынушылар кімдер баллоды? 11. Өндірушілер деп кімдерді атады? 12. Сауданың қандай түрлері баллоды? 13. Ақша найден жасаллоды? 14. Ақша жасайтын сарайлар қандай қалаларда баллоды? 15. Қаладан даланы өлкелерге қандай тауарлар шығарылды? 16. Далалы өлкелерден қалаға негізінен қандай тауарлар әкелінді? 17. Екіншілік Қазақстанның қай жерлерінде жақсы дамы? 18. Қала санының өсуіне егін шарушылығының қандай ықпалы баллоды?

ІҮ. Сабақтың бекіту:

Тарихи диктант: 1.Қыш құмыралар мен су құбырларын жасайтын шеберханалар т.б. қалалардан табылған 2.Қыш құмыралардың қолы жеткен жетістіктерінің бірі қалаларынан табылған шины ыдыстар 10ғасырға жатады. 4. Сүйектен жасалған бұйымдар ішінде көбірек кездесетіндер

«Қызықты сандра» 1. Ұлы Жібек жолдың қалалар мен елдер арасындағы суда байланысын дамытқан кезі ІІ+VI+I+I+II=..... ғасырда еді. 2. Шу аңғарында өңделетін жердің жалпы көлемі XIV-XV ғасырларда 100* = мың шары метр болған.

ҮІ. Үйге тапсырма: §17. Тапсырмаларды аяқтау

Ү. Бағалау:

Жібек сөзжұмбағы ж і с е б к

ж і с е б к ыықл

ж і снйү е б рұ к ы жррот ү ыықл ш а сім

ж і с нйү е б к ыықл с

ж і с нйү е б рұ к ы ыықл ш с

ж і снйү е б рұ к ы жррот ыықл ш а