Сабақтың тақырыбы: «Робинзон Крузо» (үзінді) Даниэль Дефо
Оқу мақсаты: А5. Сенімді және еркін жауап беру Жетістік критерийлері: диалогке қатысып, сұрақтарға жауап береді; «сөйлеуші тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырып, баға береді
I топ I топ II топ II топ III топ III топ Оқушыларды үш топқа 5 оқушыдан бөлу
Тәртіпке бағыну Өзара сыйластық Тыңдай білу, сети білу Белсенділік таныту Сын мәдениетіне үйрену Қолдау көрсету Уақытты үнемдеу Топ ережесі:
Сабақтың басы Жеке жұмыс /5 минут/
Жаңа сөздер арал – остров (елсіз микен) апарт – бедствие (қауіп-қатер, жұт) қол үзу – потерять надежду қайғығы ұшырау – впасть в умение нажал – смерть, гибель сал – плот (ағаштан байланыстыра жасалған жүзу құралы) кемьнің шөгуі – оседание судна
Жеке жұмыс. Сұрақтарға жауап беріңіздер 1.«Робинзон Крузо» шығармасының авторы кім? 2. Басты кейпкерді атаңыз, сипаттаңыз? 3. Шығарманың негізгі идеясы қандай? 4. Елсіз аралға Робинзон қалай тап балды? 5. Кемедегі адамдардан бөлініп, жалғыз қалған кім? 6. Сол аралда наше жил бойы жалғыз болады? 7. Ол өзіне баспана жасап алу жолында не істеді? 8. Еңбек құралдарын қайтіп фасады? 9. Құдайдың құдіреті нені жиекке жақындатып әкелді? 10. Күнделікті өміріне қажетті тамақты қалай және қайдан тапты?
Сабақтың ортасы 4 –тапсырма Жұптық жұмыс Суретке қарап мәтін құра /5 минут/
Апатқа ұшыраған кезі
Аралдағы өмірі
Робинзонның басынан кешкен оқиғалары
Ал бәріміз тұрайық, Алақанды ұрайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып. Бір отырып, бір тұрып, Бой серігіп алайық. Сергіту сәті
3 –тапсырма Топтық жұмыс /5 минут/
I топ «Робинзон Крузо» (үзінді). Шығармаға жоспар құру. Әңгіме тақырыбы, көтерген мәселесі. Оқиға желісі. /графикалық сюжеттік жоспар/ II топ Робинзон Крузоға микро – мінездеме. III топ «Кейіпкерге хат». Робинзон Крузоға 12 сөйлемнен тұратын хат джаз. Кейіпкер Микро - мінездемеІс - әрекеті
Сабақтың соңы Рефлексия пирамидасы Есте сақтау керек маңызды бір нәрсе Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе Сіз бұған дейін білген үш нәрсе Сіз үйренген төрт нәрсе Бағалау критерийлері: Сыни тұрғысынан ойлауды үйренеді. Ойын жилдам жеткізуге талпынады.
Бағалау Кері байланыс «Қайық пен кемь» әдісі. Қайық - Әлі де толық білмедім (сабақты толықтай түсінбедім) Кеме - Бәрін толық білдім ( сабақты толықтай түсіндім)
Үй жұмысы «Робинзон Крузо» романынан үзіндіні мазмұндау.