6-sinf uchun MATEMATIKA fanidan 1 soatlik DARS ISHLANMASI Mavzu: Ratsional sonlar ustida bajariladigan amallar xossalari Oqituvchi: Aliqulov Xolmuhammad.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
OZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TALIMI VAZIRLIGI TOSHKENT VILOYATI DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI BOSHKANGICH TALIM VA UNI OQITISH METODIKASI KAFEDRASI MATEMATIKA.
Advertisements

NAVOIY VILOYATI XALQ TALIMI BOSHQARMASI KARMANA TUMAN XALQ TALIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI METODIK TAMINLASH VA TASHKIL ETISH BOLIMIGA QARASHLI 1-UMUMIY.
NAVOIY VILOYAT XALQ TALIMI BOSHQARMASI Karmana tuman XTMFMTTE bolimiga qarashli 1-umumiy orta talim maktabi boshlangich sinf oqituvchisi UMAROVA FARIZANING.
Nizomiynomidagi TDPU Boshlangich talim fakulteti matematika fanidan TAQDIMOT Nizomiynomidagi TDPU Boshlangich talim fakulteti matematika fanidan TAQDIMOT.
Nizomiynomidagi TDPU Boshlangich talim fakulteti matematika fanidan TAQDIMOT.
Транксрипт:

6-sinf uchun MATEMATIKA fanidan 1 soatlik DARS ISHLANMASI Mavzu: Ratsional sonlar ustida bajariladigan amallar xossalari Oqituvchi: Aliqulov Xolmuhammad

Darsning maqsadi: Talimiy maqsad: Oquvchilarga ratsional sonlar ustida bajariladigan amallarning xossalari haqida tushuncha va malumotlar berish; Tarbiyaviy maqsad: Oquvchilarning ongida vatanga, matematika rivojiga xissa qoshgan buyuk allomalarimizga hurmat, havas tuygularini shakllantirish; Rivojlantiruvchi maqsad: Oquvchilarning yangi mavzu yuzasidan egallagan bilim, konikma va malakalarini kundalik turmushdagi yoki boshqa fanlardagi murakkab masalalarni yechishda foydalanishni orgatish.

Dars metodi: ananaviy; Dars turi: yangi tushuncha; Dars jihozi: plakat, tarqatma kartochkalari, formulalar jadvali, korgazmali qurollar.

Tashkiliy qism (5 daqiqa): a) Salomlashish; b) Navbatchi axborotini tinglash; c) Oquvchilarning darsga tayyorgarliklarini tekshirish.

Uyga vazifani tekshirish(5 daqiqa): Savol – javob: 1)Qanday sonlar ratsional deyiladi ? 2)Har qanday chekli onli kasr ratsional son bola oladimi ? 3)Ratsional sonlarning yigindisi, ayirmasi va kopaytmasi qanday son boladi ? 4)Ikkita ratsional sonning nisbati qachon ratsional son boladi ?

Yangi mavzu bayoni (20 daqiqa): a, b va c – ixtiyoriy natural sonlar bolsin. U holda ratsional sonlar ustida amal bajarish uchun quyidagi xossalar orinli boladi: 1°. Ratsional sonlarni qoshish orin almashtirish va guruhlash xossalariga ega, yani: 2°. Nolni qoshish sonni ozgartirmaydi: 3°. Qarama-qarshi sonlar yigindisi nolga teng: 4°. Ratsional sonlarni kopaytirish orin almashtirish va guruhlash xossalariga ega, yani:

5°. 1 ga kopaytirish ratsional sonni ozgartirmaydi: 6°. Ratsional son bilan nolning kopaytmasi nolga tengdir: 7°. Ozaro teskari ratsional sonlar kopaytmasi 1 ga teng: 8°. Kopaytama kopaytuvchilardan hech bolmaganda biri nolga teng bolsagina, nolga tengdir: 9°. Ratsional sonlarni kopaytirish qoshishga nisbatan taqsimot xossasiga ega, yani ixtiyoriy ratsional son a, b, c uchun tenglik orinlidir. Ratsional son kasr korinishida tasvirlangani uchun, u kasr sonlarning barcha xossalariga ega boladi.

Yangi mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa): Savollarga javob bering: 1.Ratsional sonlarni qoshish xossalarini ayting; 2.Ratsional sonlarni kopaytirish xossalarini ayting; 3.Qachon ikkita ratsional sonning kopaytmasi nolga teng boladi ? 4.Qachon ikkita ratsional sonning kopaytmasi birga teng boladi ? 5.Kopaytirishning qoshishga nisbatan taqsimot xossasini yozing.

Yakunlovchi qism (5 daqiqa): a)Uyga vazifa berish: 1077, 1078, 1079-misollar; b)Oquvchilarni baholash va baholarini elon qilish. c) Darsni yakunlash.