Тема уроку : Запліднення. Мета уроку : Розглянути процес запліднення у рослин, показати його особливості в переваги, розвивати логічне мислення; Тип уроку.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Чи знаємо ми: -що таке квіткова рослина? -що утворюється на місці квітки, яка відцвіла? -чи залежить процес запилення від особливостей самої квітки? -що.
Advertisements

Тема уроку: ВПЛИВ УМОВ СЕРЕДОВИЩА НА ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ.
@ Щербуха Сергій. Плоди Плід- це орган покритонасінних рослин, що утворюється після запліднення з маточки та здебільшого ще й з деяких інших частин квітки.
Мета уроку Ознайомити учнів із будовою квітки: -головними та другорядними частинами квітки; -одностатевими та двостатевими квітками; -правильними та неправильними.
ЗАПЛІДНЕННЯ. ВИЗНАЧЕННЯ СТАТІ. ЕМБРІОНАЛЬНИЙ РОЗВИТОК.
Мета уроку Ознайомити учнів із будовою квітки: -головними та другорядними частинами квітки; -одностатевими та двостатевими квітками; -правильними та неправильними.
Квітка Орган статевого розмноження рослин Мета уроку сформувати знання про квітку як органі статевого розмноження; розкрити біологічне значениня частин.
Плід. Поширення плодів.. 1)Розподілити терміни з довідки відповідно до змісту тексту. Квітка - це видозмінений 1) . Вона складаєтся з квітконіжки, квітколожа,
Запліднення - злиття жіночої і чоловічий статевих клітин. Чоловіча статева клітка рухливий сперматозоїд досягає жіночої яйцеклітини і проникає в неї,
Біологія Пролунав уже дзвінок, Починається урок Сьогодні він у нас незвичайний Тож повернімося обличчям до гостей, і скажімо: «Добрий день!»
Особливості організації вивчення програмового матеріалу на уроках природознавства в першому класі.
Органи рослин Підготувала вчитель біології Житомирського екологічного ліцею 24 Головень Л.Г.
Підготувала: вчитель інформатики Золотоніської гімназії ім С.Д. Скляренка Мірошніченко Т. І.
Вчитель: Пасічник А. В. м. Бердянськ. ЩО ТАКЕ РОСЛИНИ? ЦЕ ОРГАНІЗМИ, ЯКІ РОЗВИВАЮТЬСЯ І ОТРИМУЮТЬ ЖИВЛЕННЯ З НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ. Пасічник А.В. м.Бердянськ.
Вчитель: Волик А.В.. ТЕМА : ЧОТИРИКУТНИКИ МЕТА: Формувати поняття чотирикутника. Навчити виконувати побудови чотирикутника,позначати діагоналі та вершини.
Будова молодої рослини Дятлов М.П. учень 6-А класу загальноосвітньої школи 4.
Види розмноження рослин і тварин.. Не може не дивувати те величезне розмаїття рослин і тварин, що нас оточує! Щойно прийде весна і ласкаве сонечко зігріє.
Що таке спірогіра? Спірогіра рід ниткуватих макроскопічних зелених водоростей, що деякі дослідники відносять до відділу Streptophyta. Нитки нерозгалужені,
- Ознайомити учнів із складовими частинами рослинних організмів – органами. - Зясувати значення поділу органів рослин на вегетативні та репродуктивні.
Перевіряємо домашнє завдання! Вправа Вибери ознаки відділу Голонасінні 1.Сучасні представники відділу переважно травянисті рослини 2.Представники відділу.
Транксрипт:

Тема уроку : Запліднення. Мета уроку : Розглянути процес запліднення у рослин, показати його особливості в переваги, розвивати логічне мислення; Тип уроку : комбінований Обладнання : Таблиця запліднення. Основні поняття : подвійне запліднення, приймочка, маточка, пилкова трубка, спермії, ендосперм. Хід уроку І. Організація класу до уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання. Графічний біологічний диктант. Якщо правильно, біля відповідної цифри ставиться « +», якщо ні «-«. 1.Перенесення пилку з тичинок на приймочку маточки називається запиленням. + 2.Природним способом запилення є перехресне запилення. + 3.Перехресне запилення рослин здійснюють комахи, вода, вітер, птахи. + 4.Самозапилення – це перенесення пилку з тичинок однієї квітки на приймочку маточки іншої квітки. – 5.Комахозапильні рослини мають нектарники. + 6.Вітрозапильні рослини мають сильний аромат. – 7.Вітрозапильні рослини мають яскраві квітки. 8.Перехресне запилення – це перенесення пилку з тичинок однієї квітки на приймочку маточки тієї ж самої квітки. – 9.Комахозапильні рослини утворюють дуже багато пилку, наприклад, кукурудза – до 50 млн пилку. – 10.Комахозапильні рослини ростуть великими скупченнями. – ІІІ. Мотивація навчання. Повідомлення теми і мети уроку. НЕЗПАЛНІДНЯ. Переставте букві і прочитайте важливий процес квіткових рослин, що відбувається після запилення. Це ключове слово нашого уроку.

Запліднення – процес злиття чоловічої і жіночої клітин з утворенням зиготи. Давайте пригадаємо будову квітки. Ланцюжок. Квітка складається з квітконіжки, квітколоже, яке переходить в чашечку, яка складається з чашолистиків, віночка, який складається пелюсток, тичинок, які складаються з тичинкової нитки і пиляка, маточки, яка складається із завязі, стовпчика і приймочки. ІУ. Вивчення нового матеріалу. 1.Бесіда з класом. Як ви вважаєте які частини квітки є найважливіші у квітки? (Тичинки, маточки). А чому? Тому що після запилення відбувається процес запліднення і потім утворюються плоди і насіння. 2. Розповідь вчителя. Тичинка – це частина квітки у якій утворюється пилок. Коли відбувається запилення з пиляка висипається пилок. Він покритий двома оболонками зовнішня – нерівна з рівними виростами у вигляді шипів, ямок, горбиків. А навіщо? (щоб утриматися на приймочці маточки, яка виділяє липку рідину; оболонка має пори, через які відбувається вихід пилкової трубки. У зрілому пилковому зерні є клітина пилкової трубки і дві спермії Маточка – це частина квітки у якій утворюються насінні зачатки. Пилок, що потрапив на приймочку маточки приклеюється до неї і клітина пилкової трубки проростають і проникають у завязь. Мал У завязі містяться насінні зачатки із зародковими мішками. Мал У зрілому зародковому мішку є клітини з яких виділяються центральна клітина та яйцеклітина. Отже тичинки і маточки є найважливішими частинами квітки у них утворюється пилок і зародковий мішок із статевими клітинами, які беруть участь у заплідненні. 3. Насінний зачаток. Самостійна робота в групах. Опрацювати матеріал підручника ст група. Що відбувається в насінному зачатку під час запліднення. Закінчити речення і написати висновок.

1. Пилкова трубка проникає в насінний зачаток через …………. (пилко вхід), що веде до зародкового мішка. 2. Дійшовши до яйцеклітини, кінчик пилкової трубки ………..(розривається) і з неї виходить …..(два) …….. (спермії).Один із сперміїв зливається з ……. (яйцеклітиною) і утворюється …….. (зигота). 3. А друга ……… ( спермія) зливається з ……… ……. ( центральною клітиною) з якої буде розвиватися …….. ( ендосперм) із запасом поживних речовин. Висновок : Отже, в насінному зачатку внаслідок подвійного запліднення утворюється зигота і запліднена центральна клітина. З першої буде розвиватися зародок, а з другої запасна тканина для його розвитку. 2 група. Опрацювати текс підручника ст.92 « Що відбувається в насінному зачатку після запліднення» і закінчити речення і записати висновок. Після запліднення спочатку ділиться …….. ………. ( центральна клітина) утворюючи ……….. (ендосперм). В ендоспермі нагромаджується запас ……. ……. ( поживних речовин).Ці речовини необхідні для розвитку ……… ( зародка). У багатьох рослин поживні речовини відкладаються у зародкових листках, які називаються …….. ( сімядолями). В ендоспермі розвивається запліднена яйцеклітина …….. ( зигота). В процесі її поділу формується багатоклітинний ……….. ………….. ( зародок насінини). Сформований зародок складається з ……… ( сімядолі), ………….. …………. (зародкового стебла), ……….. ……… (зародкового кореня). З покривів насінного зачатка утворюється ……. ………. ( насінна шкірка). Висновок. Отже після запліднення з насінного зачатку утворюється насінина, яка складається з насінної шкірочки, зародка насінини та запасу поживних речовин.

4. Підсумки самостійної роботи. V. Узагальнення і систематизація знань учнів. Бесіда. 1.Чому в квіткових рослин запліднення називається подвійним. ( тому що два спермії зливаються з двома клітинами зародкового мішка. Одна з яйцеклітиною з утворенням зиготи, а друга з центральною клітиною, з якої буде розвиватися ендосперм. 2.Подвійне запліднення відкрив Сергій Гаврилович Навашин. А про нього ви дізнаєтесь прочитавши на ст. 89 §21 заголовок « Знайомтесь». VІ. Підсумок уроку. Запліднення – умова утворення плоду. Запліднена яйцеклітина – початок життя кожної квіткової рослини, що виростає з насіння. Із заплідненої яйцеклітини на основі її розмноження формуються різноманітні тканини, органи, зародок. Із зародка виростає нова рослина – однорічна, дворічна, багаторічна, що іноді досягає великих розмірів. Рослина утворює велику кількість насіння й ним розмножується. Отже, квітка, з якої після запліднення утворюються плоди з насінням, - орган розмноження рослин. VІІ. Завдання додому. §21 ст Досліди про умови проростання насіння ст підручника. Вправа с.92. Знайти вірші, прислівя, загадки, легенди про насіння.