Ш ы ғ ы с қ а з а қ с т а н о б л ы с ы З а й с а н а у д а н ы К ө г е д а й а у ы л ы. К ө г е д а й о р т а м е к т е б і. Б и о л о г и я п ә н і.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту мүшелерінің құрылысы. Ас қорыту жүйесінің аурулары, олардың алдын алу.
Advertisements

I. Ұйымдастыру бөлімі II. Үй тапсырмасы I топ тест 1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді? А.2 Ә.3 Б.4 2.Мұрын қуысының ішкі беті: А.100 см 2 Ә.500 см 2.
Оқушыларды күрделі сөздердің түрлерімен таныстыру. Біріккен сөз туралы мағлұмат беру. Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту. Сөз құрамына талдауға төселдіру.
Сабақтың тақырыбы: Сабақтың тақырыбы: Жорғалаушылар класы. Жалпы сипаттама. Дене құрылысы және тіршілік әрекеті.
Медициналық биохимия 8 дәріс. – Бүйректің қалыпты және патологиялық жағдайдағы биохимиясы. Несептің түзілуі.
Ақшабаева Мереке. Сілтемелер: Оқулық, Бейнеүзік, «Құмырсқа» Слайд.
Қазанның жиырма алтысы Жол және орын ауыстыру. Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар.
Қ.А.Я САУИ АТЫНДАҒЫ Х АЛЫҚАРАЛЫҚ ҚАЗАҚ - ТҮРІК УНИВЕРСИТЕТІ СӨЖ Бүйректік ұстама кезіндегі мейірбикелік қызметтердің алгоритмі Орындаған: Шынықұл Ерлан.
Сабақтың тақырыбы: Көмірсулар. Сабақтың мақсаты: Білімділік : білімгерлерге көмірсу өкілі глюкозаның құрылысы табиғатта кездесуі, малекула құрамы, жіктелуі,
Үй тапсырмасын сұрау: 1. Асқорыту жолының ұзындығы 2. Қоректі зат құрамына қандай органикалық зат кіреді? 3. Аш ішектің ұзындығы қандай? 4. Ұлтабарға қандай.
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі.
Сабақтың тақырыбы: Тақырыбы: Бөліп шығару мүшелері мен бүйректің құрылысы және қызметтері.
Сабақтың тақырыбы: Мидың бөлімдері, олардың құрылысы мен қызметі. Мишық. Сабақтың мақсаттары: Білімділік: Ми бөлімдері олардың құрылысы мен қызметі, мишықтың.
Үй тапсырмасын сұрау «Асқорыту жолы және ауыз қуысы» тобы – «Микрофон» әдісі «Өңеш асқазан және ашішек» тобы – «Тестілеу» әдісі «Тоқішек, ұйқы безі, бауыр»
Физика сабағы 8 сынып. қатты Заттың күйлері плазма сұйық Газ.
Орындаған: МПД Нұрғалиқызы Мөлдір Тұрсынова Ақмоншақ Үсенова Ақбөпе Тексерген: Қалтырау.
Қосмекенділер класының көптүрлілігі. Сабақтың мақсаты: Қосмекенділер класы туралы жалпы сипаттама беру. Олардың алуан түрлерімен таныстыру Сабақтың мақсаты:
1. Май т ә різді заттар.А. Қ аны ққ ан қ ыш қ ылдар 2. Жасуша ғ а сырттан қ ажетсіз затарды ө ткізбейді. Б. Қ аны қ па ғ ан май қ ыш қ ылдары 3. Ө сімдік.
Сабақтың мақсаты: Шығармашылық жұмыс жүргізу барысында оқушыларға мәтін құрауға, тақырыпты аша білуге үйрету. Сөздік қорларын, тіл байлығын, дүниетанымын,
Тақырыбы: Денсаулық – адамның ең қасиетті де құнды, қайталанбас, жоғалса қайта орнына қиындықпен келетін, орны толмас асыл қазынасы. Біз осы жаңа ғасырдан.
Транксрипт:

Ш ы ғ ы с қ а з а қ с т а н о б л ы с ы З а й с а н а у д а н ы К ө г е д а й а у ы л ы. К ө г е д а й о р т а м е к т е б і. Б и о л о г и я п ә н і м ұ ғ а л і м і – Н у к и е в а М и р г у л А д и л б е к о в н а

С АБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ : - Оқушыларға зәршығару жүйесі мүшелерінің құрылысы және қызметімен таныстыру. - тапсырмалар барысында білім алушылардың терең логикалық ойлауқабілеттерін дамытып, ой-өрісін кеңейту. - салауатты өмір салтын ұстанудың бір негізі – дұрыс тамақтану және дене еңбегі екеніне көз жеткізу.

САБАҚТЫҢ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРІ: түсіндіру, көрнекіліктерді демонстрациялау, таратпа материалдармен жұмыс, топтық жұмыс. САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІКТЕРІ: сәйкестендіру карточкалары, муляждар мен плакаттар. САБАҚ БАРЫСЫ: 1. ҰЙЫМДАСТЫРУ 2. ЖАҢА БІЛІМ БЕРУ 3. БЕКІТУ 4. ҚОРЫТЫНДЫЛАУ 5. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА БЕРУ

Жа ң а білім беру

З Ә РШЫ Ғ АРУ М Ү ШЕЛЕРІ Бүйрек Несеп- ағар Қуық Зәр шығару өзегі

Зәр Зәр ағар Бүйрек артериясы Бүйрек венасы Бүйрек астауы Қыртыс зат Ми заты Нефрон- бүйрек денешіктері Бүйрек Боз зат Несеп ағар Қуық Үрпі жолы Қуықтың бұлшықеті

З Ә Р Т Ү ЗІЛУ 1 реттік з ә р литр 2 реттік з ә р 1,5 литр

БЕКІТУ

Сәйкестіріп анықтаңыздар. 1.Бірінші реттік зәр құрамына қандай заттар болады. а)нәруыз молекуласы.ғ) витаминдер. ә) несеп зәрд) әр түрлі тұздар б) зәр қышқылые) су 2.Екінші реттік зәр құрамында қандай заттар болады в) амин қышқылдарыж) шамамен 1,5л г) глюкозаз) шамамен150л 3.Бірінші реттік зәр құрамына қандай заттар болады. а) витаминдер ғ). нәруыз молекуласы. ә) әр түрлі тұздар д) несіп нәр б) шамамен150л е) су 4.Екінші реттік зәр құрамында қандай заттар болады в) амин қышқылдарыж) шамамен 1,5л г) глюкоза з) зәр қышқылы

Деңгейлік, топтық тапсырма 1-деңгей 1.Зат алмасудың соңғы өнімдерін организімнен шығаратын мүшелерді анықтаңдар Зәр шығару жүйелерінің мүшелерін анықтаңдар Зәр жинаатын бұлшық етті қуыс мүше Бүйректе түзілетін зат Бүйректе негізгі қызмет атқаратын құрылым деңгей 1.Қанды бүйректің қыртысы қабатына әкелетін артериялар. 2.Бұршақ тәрізді, қоңыр қызыл түсті жұп мүше Зат алмасуға қатыспайтын заттардың организмнен шығарылуы. 4.Бүйректің үстін жауып тұратын тығыз құрылым Бүйректің қуықпен байланыстыратын, қабырғасы қалың бұлшық еттен тұратын түтікшелер деңгей. 1.Неліктен бүйректі биологиялық сүзгі деп атайды Бүйректің жұмысына ішімдік зиянды әсер етеді себебі Зәр шығару жүйесінің қандай ауруларын білесіңдер? Бұл ауруларды қалай алдын алуға болады?

Ж АҢА ТАҚЫРЫПТЫ МЕҢГЕРТУ І топ. Зәршығару мүшелерін атаңыздар, зәршығару сызбанұсқасын жасаңыздар. ІІ топ. Бүйректің құрылысымен таныстырыңыздар. ІІІ топ. Бүйректің өмірлік маңызын аныөтап, түсіндіріңіздер.

А НЫҚТАЙЫҚ Бүйректің маңызы

Қ ОРЫТЫНДЫ

РЕФЛЕКСИЯ Ма ғ ан ұ на ғ ан тапсырмалар Қ инал ғ ан тапсырмалар

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: