1. Май т ә різді заттар.А. Қ аны ққ ан қ ыш қ ылдар 2. Жасуша ғ а сырттан қ ажетсіз затарды ө ткізбейді. Б. Қ аны қ па ғ ан май қ ыш қ ылдары 3. Ө сімдік майыны ң құ рамында к ө п болады. В. Фосфолипидтер 4. Жануар майларыны ң құ рамында к ө п болады Г. Құ рылыс қ ызметі 5. Липидтерді ң суда ерімейтін қ асиеті жасушада қ андай қ андай қ ызмет ат қ аруына м ү мкіндік береді Д. Липоидтар С ә йкестігін тап! 1. Ү Й ЖҰМЫСЫН ТЕКСЕРУ (3 МИН )
Д ұ рыс жауаптар кілті 1 – Д 2 – В 3 - Б 4 - А 5 - Г
Т ІРШІЛІК ДЕГЕНІМІЗ – НӘРУЫЗДЫ ДЕНЕЛЕРДІҢ ӨМІР СҮРУ ӘДІСІ, АЛ ӨМІР СҮРУ ӘДІСІНІҢ МӘНІ НӘРУЫЗДЫ ДЕНЕЛЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚҰРАМДЫ БӨЛІКТЕРІНІҢ ҮНЕМІ ЖАҢАРЫП ТҰРУЫНДА Ф РИДРИХ Э НГЕЛЬС
С АБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ : Нәруыз – биологиялық полимер.
Сабақтың мақсаты: Сабақтың соңында оқушылар нәруыздар биополимерлер екендігін және жасуша тіршілігіндегі рөлін ашып біледі.
Сабақтың міндеттері: 1.Оқушылар аминқышқылдары карбоксил және амин тобынан тұратындығын біліп танысады 2. Оқушылар нәруыз молекуласының құрамына Кіретін аминқышқылдарының карбоксил және амин топтары бар бөліктері бірдей болып ал екінші бөлігі ұқсамайды, оның құрамындағы радикалдармен ажыратылады 3. Оқушылар нәруыз молекуласын зерттеген ғалымдармен танысады
Сабақ барысы: ІІ. Жаңа сабақ. Нәруыз-биополимер тақырыбын оқушылар өз бетінше оқып танысуы (10 мин) Топтастыру принципы бойынша Талдау жұмысы (5 мин) 1топ. Нәруыз – биополимер 2топ. Нәруыз молекуласын зерттеген ғалымдар 3топ. Нәруыздың құрылысы
1 тапсырма. Әр топ 2 сұрақтан даярлайды. (3 мин) 2 тапсрыма. Сұрақтарды топтар арасында ауыстырып талдап, жауап даярлау. (5 мин) 3 тапсырма. Көмпьютер арқылы деңгейлік тапсырмалар орындау. (5 мин) Тест тапсырмаларын тексеру.
Ү Й ЖҰМЫСЫ : & 5. П АРАГРАФ СОҢЫНДАҒЫ ТАПСЫРМАЛАРДЫ ЖҰМЫС ДӘПТЕРІНЕ ОРЫНДАУ.
*Т АҚЫРЫП ҰНАДЫМА ? *Н ӘРУЫЗ ДЕГЕНДІ ҚАЛАЙ ТҮСІНЕСІҢДЕР ? *Н ӘРУЫЗ МОЛЕКЛАСЫН ЕҢ БІРІНШІ ЗЕРТТЕГЕН ҒАЛЫМ ? *Н ӘРУЫЗ ҚҰРЫЛЫСЫ ТҮСІНІКТІ МА ? *А МИНҚЫШҚЫЛДАРЫНЫҢ ҚАНДАЙ ТҮРЛЕРІМЕН ТАНЫСТЫҢДАР ?