Саба қ ты ң та қ ырыбы: М. Ә уезов Жазушыны ң ө мірі мен шы ғ армашылы ғ ы туралы м ә лімет « Қ араш- Қ араш о қ и ғ асы» хикаяты Пәні: Қазақ әдебиеті.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Сабақтың тақырыбы: Сан есім. Уақыт. 5-ші сынып үшін қазақ тілінен сабақ жоспары Дайындаған: 4 орта мектептің қазақ тілі мен әдебиетім.
Advertisements

Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімі «56 орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Математика пәнінің мұғалімі : Таласбаева Ж.Т. Сыныбы : 5 А 2013.
Ой қорыту. (үй тапсырмасын тексеру) 1. Масса дегеніміз не? 2. Масса қандай әріппен белгіленеді? 3. Массаның өлшем бірлігі? 4. Массаның тағы қандай өлшем.
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Жазғытұры » Сабақтың мақсаты: Біліктілік : Мәтінді мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіндіру, мәтіннің негізгі идеясын ашу. Өмірмен.
Сабақтың тақырыбы: Ш. Айтматов «Найман - Ана» әңгімесіндегі мәңгүрттік мәселесі.
Баласағұн адамды қартайтпайтын екі нәрсе туралы айтып кеткен. Ол - не нәрселер?
5 орта мектеп Ашық сабақ Тақырыбы: Зат есім Өткізген: Смаилова Ултуар Жакановна Текелі – 2014 жыл.
Семей қаласындағы Т. Аманов атындағы 16 жалпы орта білім беретін мектеп ММ.
Жәнібек Кәрбозин. Сабақтың мақсаты: Жәнібек Кәрбозиннің Жиырма тиын әңгімесі бойынша білім беру. Сабақтың міндеттері: 1.Білімділік: Мәтіннің мазмұнын.
Бейнетаспаға назар аудару М ұқ а ғ алиды ң Ү ш ба қ ытым ө ле ң ін еске т ү сіру - Халық - Халық - Тіл - Тіл - Отан - Отан Топ ұ станымын, ережесін құ.
А.С.Пушкин атындағы 1 мектеп-гимназия Қазақ тілі пәні 7 -сынып Сабақтың тақырыбы: Сын есімнің жасалуы (грамматика) Мемлекеттік мерекелер (лексикалық) Наурыз.
«2 жалпы орта білім беретін» ММ Жақсылық жасай білейік Мухатова Дария Меделбекқызы 4 сынып.
Қарағанды облысы, Ұлытау ауданы 11 Қоскөл орта мектебінің биология пәні мұғалімі Зерттеу тақырыбым: Топтық жұмыстар арқылы оқушылардың белсенділіктерін.
202 орта мектеп Пәні: Алгебра Тақырыбы: Бірмүше және көпмүшеге есептер шығару есептер шығару Сыныбы: 7 ә Пән мұғалімі: Нұрылдаева Райхан оқу.
Бала Шоқан әңгімесі Сапарғали Бегалин. Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар істей алады: Балалар жазушысы С.Бегалиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білетіндерін.
Қазақстан тарихы Тарих пәнінің мұғалімі Сүлейменова Г. Абылай хан билігі тұсындағы қазақ хандығы Сабақ тақырыбы:
Ш Ә К Ә РІМ ҚҰ ДАЙБЕРДІ Ұ ЛЫ Slaid-kz.ru. Ө МІРБАЯНЫ Құдайбердіұлы Шәкәрім ( ) – ақын, жазушы, философ, тарихшы, композитор. Туған жері қазіргі.
Қазақстан тарихы Абылай хан билігі тұсындағы қазақ хандығы Сабақ тақырыбы:
Тақырыбы: «Абай Құнанбайұлы» 7 сынып. Сабақ мақсаттары: 1.Білімділік: Оқушының танымдық дүниесін кеңейту, лексикалық тақырыптар бойынша алған білімдерін.
Сабақтың тақырыбы:. Сабақтың мақсаттары: Кітаптың адам өміріндегі алатын орнын ұғындыру; Түрлі тәсілдер арқылы оқушының байқағыштық, тапқырлық, өз ойын.
Транксрипт:

Саба қ ты ң та қ ырыбы: М. Ә уезов Жазушыны ң ө мірі мен шы ғ армашылы ғ ы туралы м ә лімет « Қ араш- Қ араш о қ и ғ асы» хикаяты Пәні: Қазақ әдебиеті Сыныбы: 8 «а» Пән мұғалімі: Асанова Жаннат оқу жылы 125 С.Сапарбеков атындағы орта мектеп

а) Білімділік: М. Әуезовтың жазушы, драмашы, көсемсөз шебері, зерттеуші, қоғам қайраткері, академик екенін таныту, хикаяттың мазмұнын ұғындыру арқылы Бақтығұлдың іс әрекеттеріне екі түрлі көзқараста баға беру; ә) Дамытушылық: Хикаятты түсініп оқуға, сөз астарына үңіліп, мағынаны түсінуге, сын тұрғысынан ойлап, өз пікірін қорғай білуге дағдыландыру; б) Тәрбиелік: ақыл-ой, адамгершілік тәрбиесін беру, имандылыққа, әдептілікке тәрбиелеу; Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдісі: СТО(болжау, топтастыру, ЖИГСО-2, кейіпкерге хат, түртіп алу, топпен жұмыс, сөздікпен жұмыс, семантикалық карта) Сабақтың көрнекілігі: М. Әуезовтың портреті, шығармалары, интербелсенді тақта, «Абай жолы» роман-эпопеясы, сызбалар, жазушылардың пікірлері. Н. Погодин «Қазақстан үшін Әуезов – екінші Абай» Ғ. Мүсірепов «Абай жолы» романын неше рет қайталап оқысаң, сонша әрдайым жаңа бір ой, жаңа бір көркемдік, бұрын оқығанда байұалмай кеткен тереңдік табам»

Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі а) Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; ә) Зейіндерін сабаққа аудару. Сынып үш топқа бөлінеді, топ бойынша жұмыс жүргізіледі. І. Қызығушылықты ояту. 1. «Абай жолы» роман-эпопеясының авторы кім? 2. «Қаэақстан үшін екінші Абай кім? ІІ. Мағынаны тану.

«Еңлік-Кебек» (1922, Орынбор), «Қаргөз»(1926), «Октябрь үшін» (1933), «Айман – Шолпан» (1934,1936), Қарқыпшақ Қобыланды», « Бекет», «Түнгі сарын»(1934), «Тартыс»(1934), «Тастүлек»(1935), «Абай»,т.б. Романы: «Абай жолы» Аудармалары: Шекспир «Отелло», «Асауға тұсау», Гоголь «Ревизор», Погодин «Ақсүйектер», Тренев «Любов Яровая», Тургенев «Дворян ұясы» Әңгімелері: «Бүркітші», «Қорғансыздың күні», «Қаралы сұлу», «Өскен өркен», «Көксерек»,т.б. Зерттеуі: Қырғыз эпосы «Манасты» терең зерттеп, монографиялық еңбек жазған. Мақалалары: «Қазақтың өзгеше мінездері» (Ташкент, «Алаш» газеті), «Адамның негізі – әйел»(Семей, «Сарыарқа» газеті)

1-топ бөлімге ат қою, мазмұнын айту. 2. Шығармада қандай көрініс, қандай көңіл күйді суреттеуден басталған? 3. Тектіғұл өліміне қандай жағдай, кімдер себепші деп санайсыңдар? 4. Кестені толтыр. Білетін ақпарат Жаңа ақпарат Сұрақ туса Келіспеймін 2-топ бөлімге ат қою, мазмұнын айту. 2. Бақтығұлға інісінің өлімі қалай әсер етті? Ол қандай әрекетке бекінді? 3. Әңгіменің идеясы не? 4. Кейіпкерге хат жаз(Сәлмен, Бақтығұл) 3-топ. 3-бөлімге ат қою, мазмұнын айту. Әңгіменің тақырыбы не? Бақтығұл қандай адам? (топтастыру)

Сөздікпен жұмыс Мес – қымыз, т.с.с. басқа да сұйық заттар сақтау үшін, бітеу сойылған ешкі терісінен жасалатын ыдыс. Малта – құрттың езуден қалған қалдығы. Кек – жауға деген өшпенділік. Зорлық – қиянат, зәбір көрсету, жала. Барымта – кектеніп жауласқан екі рудың бірінің-бірі мал-мүлкін күшпен тартып алуы.

Шығармадан үзіндіТектіғұлҚатш а БақтығұлСәлменСейітСәт 1 - Қайран Тектім-ай! Алпамсадай арысым едің... 2 «Кескен теректей құлаттың ғой мені. Қу жоқшылық бірқұлатты...» 3 Інің соққыдан өлер болса, осыдан үш ай бұрын соққы тиген күні өлер еді. 4 Қуарғырлар, соққысы мен мазағына ұшыратып, дертке шалдықтырса да, керек десе, қатпа лақ құрым қалжа да бермеді ғой. 5 - Тұр, қораңның ішін көрсет, тінтеміз. Саған осы биенің етінен бір жапырақ бұйыртсам,атым өшсін 6 «Шошқа!»деп айғайлап,төсек-тен секіре түсіп,Сәлменнің үстіне жығыла берді.Мұның бәрі бір-ақ сәт ісі еді

Хикаятты оқу.