Курсовой проект / разработка урока,основанного на принципах технологий адаптивной школы/ предмет: предмет: АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК /ПРЕПОДАВАТЕЛЬ СРЕДНЕЙ ШКОЛЫ.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Enjoy English Enjoy English 5 form учитель : Жидкова Екатерина Вадимовна, учитель : Жидкова Екатерина Вадимовна, учитель английского языка учитель английского.
Advertisements

Урок английского языка в 8Б классе «The future of our planet» Выполнил: учитель английского языка Алексейчук Марина Ивановна г. Сургут Муниципальное бюджетное.
Экзаменационная работа (OГЭ) по английскому языку
«Формирование социокультурной компетенции на уроках ин» "The system of school education in Great Britain and in our country"
The plan of our lesson A new poem A song I can run A dialogue Grammar (The Possessive Case of the Nouns)
What do we do at school? - What we will speak about? I think, we will speak about ….
What did they say? Reported statements Tarasenko A.N.
Учитель английского языка МКОУ СОШ 1 г.п. Чегем : Карданова Мадина Фузелевна Открытый урок по английскому языку в 7 классе.
Revision. Unit 4 8 th grade Левченко Наталия Владимировна, учитель английского языка МОУ СОШ 14 с. Заветное, Ставропольского края.
Where?
Путешествие в «Страну профессий» A Trip to the Country of Professions.
A job for life. Goal for the lesson: A job for life.
Муниципальное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа 15 г. Балашова Саратовской области» Урок английского языка в 7 классе.
If you are ready for the lesson, let's start. What kinds of schools do you know? Public school State school Boarding school All – boys school All – girls.
Автор разработки Ульянова Ольга Михайловна учитель английского языка высшей квалификационной категории МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ.
Найди продолжение После окончания демонстрации изменения не сохранять! Хмеленок Николай Павлович Вопросительные предложения.
Hello! Glad to see you!. «Happy thought». The world is so full of a number of things I am sure you would all be happy as kings!
S POTLIGHT ON EXAMS FOR STUDENTS OF 11th FORM. P LEASE, TRY TO ANSWER THE QUESTIONS : What kind of job would you like to do? What skills do you need for.
Составила учитель английского языка МБОУ СОШ 9 Петрова В.В.
What are we going to do at our lesson today? Play games Sing songs Dance Cook food.
Транксрипт:

Курсовой проект / разработка урока,основанного на принципах технологий адаптивной школы/ предмет: предмет: АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК /ПРЕПОДАВАТЕЛЬ СРЕДНЕЙ ШКОЛЫ 41: ТАРЛЫКОВА ИРИНА НИКОЛАЕВНА/ ТАРЛЫКОВА ИРИНА НИКОЛАЕВНА/

Тип урока: Урок применения знаний,навыков и умений ЦЕЛЬ: Совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся 1.Дидактический аспект цели: 1.Дидактический аспект цели: Практиковать учащихся во всех видах речевой деятельности; 2.Воспитательный аспект цели: 2.Воспитательный аспект цели: научить культуре общения через совместную речевую деятельность; 3.Развивающий аспект цели: развивать способности подстановки и трансформации,латеральное мышление; 4.Познавательный аспект цели: 4.Познавательный аспект цели: Профессионально ориентировать учащихся;

Учебно-методический комплекс: М. З. Биболетова и др. ENJOY ENGLISH-9; Грамматическая тема: модальные глаголы; Словарный запас: to keep/have an open mind; to keep word; to keep trying/doing…; to keep together; to get good experience; To get a promotion; to get a student loan; to get back to studying; to get good results; to get a good job;прилагательные,характеризующие профессии;реплики- мнения; Количество учащихся :20 Уровень: intermediate; Оборудование и ресурсы: Microsoft Power Point-презентация Jobs;творческие работы учащихся;магнитофон;кластер; синквейн ;ролевые карточки.

ТЕМА УРОКА: It time to think about your future career

Этапы урока: 1.Орг.момент. 1/.проверка готовности к уроку /на перемене/. 2/.приветствие. Good morning,class! Im glad to see you. Lets beginn our lesson. Good morning,class! Im glad to see you. Lets beginn our lesson. 3/.warm-up.Today I hope we will have an interesting and a thrilling lesson. I think if you look at the board you will guess what we are going to speak about./на доске информационный кластерJobs, использованиекруговых тетрадей при ответах/. использованиекруговых тетрадей при ответах/.

2.ПРОВЕРКА ИТОГОВ ПРЕДЫДУЩЕЙ РАБОТЫ. /работа в группах/ - Инструктаж учителяРабочая карта урока. -Activities: /Приём ТРИЗ: Контрольные вопросы учителяQuestionnaire/ -What professional field can you work in?Have you decided what you want to be? Группа 1.Социологический опрос. LOOK AT THE PICTURES AND MAKE A LIST OF THE OPTIONS RUSSIAN GRADUATES HAVE AFTER THEIR EXAMS. LOOK AT THE PICTURES AND MAKE A LIST OF THE OPTIONS RUSSIAN GRADUATES HAVE AFTER THEIR EXAMS.

-What did they want to be when they were children?What jobs they have now?/использование технологииАквариум/ Группа 2.Презентация сценария. CATHY,JESSICA AND BRIAN LEFT SCHOOL TEN YEARS AGO.NOW THEYVE COME TO THEIR SCHOOL REUNION PARTY.LISTEN TO THE CONVERSATION AND ANSWER THE QUESTIONS. CATHY,JESSICA AND BRIAN LEFT SCHOOL TEN YEARS AGO.NOW THEYVE COME TO THEIR SCHOOL REUNION PARTY.LISTEN TO THE CONVERSATION AND ANSWER THE QUESTIONS. -What do you know about the advantages of your future profession? Группа 3.Сравнительная таблица. DISCUSS WHAT CHARACTERISTICS AND WHAT QUALITIES ARE NECESSARY OR IMPORTANT FOR THE FOLLOWING JOBS.EXPLAIN WHY YOU THINK SO.USE THE WORDS IN THE BOX BELOW.FOLLOW THE EXAMPLE. DISCUSS WHAT CHARACTERISTICS AND WHAT QUALITIES ARE NECESSARY OR IMPORTANT FOR THE FOLLOWING JOBS.EXPLAIN WHY YOU THINK SO.USE THE WORDS IN THE BOX BELOW.FOLLOW THE EXAMPLE.

-What do you think about positive and negative things about the jobs? Группа 4.Сравнительная характеристика. EXPRESS YOUR OPINION ABOUT THE FOLLOWING JOBS.USE THE PHRASES FROM THE TABLE AND THE MODEL. EXPRESS YOUR OPINION ABOUT THE FOLLOWING JOBS.USE THE PHRASES FROM THE TABLE AND THE MODEL. -What are you going to do after the 9 th form? Группа 5.Социологический опрос. IN A GROUP ASK YOUR CLASMATES WHAT THEY WOULD LIKE TO DO AFTER SCHOOL AND WHY THEY WANT TO DO IT.WHEN YOU REPORT THE RESULTS SAY HOW MANY PEOPLE IN YOUR GROUP WOULD PREFER. IN A GROUP ASK YOUR CLASMATES WHAT THEY WOULD LIKE TO DO AFTER SCHOOL AND WHY THEY WANT TO DO IT.WHEN YOU REPORT THE RESULTS SAY HOW MANY PEOPLE IN YOUR GROUP WOULD PREFER.

3.ПРЕЗЕНТАЦИЯ НОВОГО МАТЕРИАЛА. 1/.Сообщение темы и плана урока. 1/.Сообщение темы и плана урока. Today we are going to speak about your future career. 2/.Показ мультимедийной презентацииJobs с комментариями учителя./см.приложение/ Ознакомление с новыми словосочетаниями /с записью в тетради/. Read, translate, remember. / 11p.157/ Phonetic Drill.

WORD FOCUS -CLOTHES DESIGNER,EMERGENCY SERVICE OFFICER,LAWYER,VET,JOURNALIST,ARCHITECT,BUSIN ESSMAN/BUSINESSWOMAN,CHEF,COOK,MECHANIC,SCI ENTIST,SURGEON,TEACHER,MESSAGE BOY/MESSAGE GIRL,WAITER/WAITRESS,BABYSITTER,HAIRDRESSER,ST REET CLEANER,DRIVER; -CLOTHES DESIGNER,EMERGENCY SERVICE OFFICER,LAWYER,VET,JOURNALIST,ARCHITECT,BUSIN ESSMAN/BUSINESSWOMAN,CHEF,COOK,MECHANIC,SCI ENTIST,SURGEON,TEACHER,MESSAGE BOY/MESSAGE GIRL,WAITER/WAITRESS,BABYSITTER,HAIRDRESSER,ST REET CLEANER,DRIVER; -ПРИЛАГАТЕЛЬНЫЕ, -ПРИЛАГАТЕЛЬНЫЕ, ХАРАКТЕРИЗУЮЩИЕ ПРОФЕССИИ; ХАРАКТЕРИЗУЮЩИЕ ПРОФЕССИИ; -РЕПЛИКИ: -РЕПЛИКИ: I would like to be…;I like the job of…;I would hate to be…;Iwill never be…;I wouldnt mind being…. I would like to be…;I like the job of…;I would hate to be…;Iwill never be…;I wouldnt mind being….

4.ПРАКТИКА ПОД РУКОВОДСТВОМ УЧИТЕЛЯ. /РАБОТА В ПАРАХ/ 1.MATCH THE PHRASES TO EXPLAIN WHO DOES WHAT./EX.1 P.66/; 2.READ THE FOLLOWING SENTENCES.FILL IN THE GAPS WITH SOME OF THE WORD COMBINATIONS./EX.12 P.157/; 3.FILL IN THE GAPS WITH MUST,CAN OR CANT./EX.2 P.66/;

5.Самостоятельная работа учащихся в группах. /исследовательские задания/ Группа 1.Сравнительная таблица. MAKE THE DIALOGE BETWEEN TWO BRITISH GIRLS AND ANSWER FOLLOWING QUESTION.DO ENGLISH STUDENTS AND STUDENTS OF OUR COUNTRY HAVE THE SAME OPPORTUNITIES WHEN THEY GRADUATE FROM SCHOOL? MAKE THE DIALOGE BETWEEN TWO BRITISH GIRLS AND ANSWER FOLLOWING QUESTION.DO ENGLISH STUDENTS AND STUDENTS OF OUR COUNTRY HAVE THE SAME OPPORTUNITIES WHEN THEY GRADUATE FROM SCHOOL? Группа 2Информационный кластер. WHICH OF THE OPPORTUNITIES ARE MOST SUITABLE AND WHICH NOT?GIVE YOUR REASONS. WHICH OF THE OPPORTUNITIES ARE MOST SUITABLE AND WHICH NOT?GIVE YOUR REASONS.

Группа 3.Сценарий. MAKE UP THE DIALOGUE ABOUT YOUR OPTIONS AFTER SECONDARY SCHOOL.USE SOME THE FOLLOWING PHRASES. MAKE UP THE DIALOGUE ABOUT YOUR OPTIONS AFTER SECONDARY SCHOOL.USE SOME THE FOLLOWING PHRASES. Группа 4.Интервью. LOOK AT THE PICTURE.JANE IS AIR TRAFFIC CONTROL SPECIALIST.YOUVE INTERVIEWED HER ABOUT JOB AND NOW YOU ARE GOING TO WRITE A SHORT DIALOGUE. LOOK AT THE PICTURE.JANE IS AIR TRAFFIC CONTROL SPECIALIST.YOUVE INTERVIEWED HER ABOUT JOB AND NOW YOU ARE GOING TO WRITE A SHORT DIALOGUE. Группа 5.Таблица./использование технологииброуновское движение/ GO ROUND THE CLASSROOM AND ASK DIFFERENT STUDENTS ABOUT THE MOST AND LEAST INTERESTING JOBS.WHAT JOB WOULD THEY ENJOY?WHAT WOULDNT THEY LIKE? GO ROUND THE CLASSROOM AND ASK DIFFERENT STUDENTS ABOUT THE MOST AND LEAST INTERESTING JOBS.WHAT JOB WOULD THEY ENJOY?WHAT WOULDNT THEY LIKE?

6. САМОКОНТРОЛЬ И САМООЦЕНКА РЕЗУЛЬТАТА. РАБОЧАЯКАРТАУРОКА УРОК…КЛАСС…ДАТА… ТЕМА… ЦЕЛЬ… Ф.И.УЧЕНИК А ПРОВЕРКА ДОМ.ЗАДАН ИЯ ИЗУЧЕНИЕ НОВОГО МАТЕРИАЛА ЗАКРЕПЛЕН ИЕ САМОСТОЯТ ЕЛЬНАЯ РАБОТА …………… ИТОГОВАЯОТМЕТКА…

7.ПОДВЕДЕНИЕ ИТОГОВ УРОКА. WHAT NEW INFORMATION HAVE YOU GOT THE LESSON? WE HAVE SPOKEN ABOUT…. YOUR MARKS TODAY ARE…. THE NEXT PUPILS …. /ОЦЕНКА УЧИТЕЛЯ И САМООЦЕНКА/ /ОЦЕНКА УЧИТЕЛЯ И САМООЦЕНКА/

8.ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ. /дифференцированное/ Now, open your record-books and write down your homework from the blackboard. Now, open your record-books and write down your homework from the blackboard. Творческие задания- Drawing conclusion/обобщение полученной информации по теме Jobs Творческие задания- Drawing conclusion/обобщение полученной информации по теме Jobs графически /. графически /.

9.СПЕЦПОВТОРЕНИЕ. Коллективное составление синквейна Jobs/активизировать в речи учащихся ЛЕ по теме,обучать связному высказыванию по теме/ Коллективное составление синквейна Jobs/активизировать в речи учащихся ЛЕ по теме,обучать связному высказыванию по теме/ Образец: Образец: Jobs Jobs characterictics:… qualities:… characterictics:… qualities:… Positive things about jobs:… /negative things about jobs:.. I would like to be…/I wouldnt mind being… I would like to be…/I wouldnt mind being… a list of the options russian graduates:… a list of the options russian graduates:…

10.КОНТРОЛЬ УСВОЕНИЯ ЗНАНИЙ УЧАЩИХСЯ /КОЛЛЕКТИВНЫЙ ВОПРОСНИК/. 1/.Name the options of russian graduates. 2/.Name the popular job and its characteristic. 3/.Name the opportunities for russian and english students.

11.КОНЕЦ УРОКА. BOYS AND GIRLS! BOYS AND GIRLS! YOU SPOKE ENGLISH FLUENTLY AND NICE. YOU SPOKE ENGLISH FLUENTLY AND NICE. THANK YOU FOR YOUR GOOD ANSWERS. THANK YOU FOR YOUR GOOD ANSWERS. THE LESSON IS OVER. THE LESSON IS OVER. GOOD-BYE!SEE YOU! GOOD-BYE!SEE YOU!