Қазақ тілінен панорамлық сабақ: « Қазақстан Республикасы – тәуелсіз ел » Ақсай қаласының ЖББ 3 мектебінің қазақ тілі мұғалімі Жумаева А. С.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
1 – қыркүйек білім күні құтты болсын!!! Мақсаты: Білімділігі: Тәуелсіздік ұғымын түсіндіру. Тәуелсіздік жолында құрбан болған қазақ халқының ерлігімен.
Advertisements

Сабақтың мақсаты: Балаларға еліміздің бас қаласы – Астана туралы мәлімет беру. Астана туралы деректермен.
Үй тапсырмасын сұрау - Кім жылдам - Сөзжұмбақ Кім жылдам Тұңғыш ғарышкер кім? Ғарыш айлағы қайда орналасқан? Шәкен Айманов қай жылы дүниеге келген? 1991.
79 орта мектебі 5 А сынып Тарих пәнінің мұғалімі Сұлтанбекова Феруза Абдезқызы.
Мақсаты: 1)Білімділік: Оқушыларға Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаев туралы жан-жақты түсінік қалыптастыру, Елбасының қоғамға және мемлекетке.
Үй тапсырмасы І топ: Қадыр Мырзалиевтің « Ана» өлеңін жатқа айту ІІ топ: Өлеңнің негізгі мазмұнын қара сөзбен жеткізу ІІІ топ: Тақырыпты ашуда ойтолғау.
Мемлекеттік тіл- қазақ тілі!. Тілден артық қазына жоқ, Тілден артық қасиет жоқ. Н.А.НАЗАРБАЕВ.
Астана – болашақтың қаласы. Сабақтың мақсаты: Сабақтың мақсаты: Білімдік:оқушылардың білім деңгейін көтеру,ұжымдық түрде білім алуға баулу, Білімдік:оқушылардың.
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Абайдың табиғат лирикасы Қазақ тілі 10 Б сынып Мұғалім: Зеева Ләззат Шамшыраққызы.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік нышандары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік нышандары 81 орта мектебінің А.Ә.Д. пәнінің оқытушы- ұйымдастырушысы.
Қазақ халқының жоңғар басқыншыларына қарсы азаттық күресі.
1993 жыл 15 қарашада Қазақстан Республикасының ұлттық ақшасы -Теңге айналымға енді жылы екінші қазақ ғарышкері Талғат Мұсабаев Союз ТМ 6 ғарыш кемесімен.
1993 жыл 15 қарашада Қазақстан Республикасының ұлттық ақшасы -Теңге айналымға енді жылы екінші қазақ ғарышкері Талғат Мұсабаев Союз ТМ 6 ғарыш кемесімен.
Тақырыбы: Батыс Қазақстан этнографиясы. Дайындаған: тарих-301 топ студенті Узахбаева Жадыра.
Берел обаларыБерел қорымы Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданында Бұқтырма өзенінің оң жағалауында Берел ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 – 8 км.
Интеллектуалдық ойын Пән мұғалімі: Мұқанова Г.Б. Көкшетау қаласы 17 орта мектебі «Білімді мыңды жығар»

Туған жерім – Қазақстан! Өткізген: Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Жанділдина Қ.Б.
Сабақтың тақырыбы: Ш. Айтматов «Найман - Ана» әңгімесіндегі мәңгүрттік мәселесі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандары ( рәміздері )
Транксрипт:

Қазақ тілінен панорамлық сабақ: « Қазақстан Республикасы – тәуелсіз ел » Ақсай қаласының ЖББ 3 мектебінің қазақ тілі мұғалімі Жумаева А. С.

III – Модуль Қазақстан Республикасы – Тәуелсіз. 5 – сабақ. Менің елім – менің жерім Шығу

Етістіктің жасалуы 1 сабақ Менің Қазақстаным. 2 сабақ Қазақстан Республикасының рәміздері. 3 сабақ Қазақстан жетістіктері. 4 сабақ Тәуелсіз Қазақстан. 5 сабақ Менің елім – менің жерім. 6 сабақ Нәтиже сабақ.

Пәнаралық байланыс География; География; Әдебиет; Әдебиет; Қазақстан тарихи; Қазақстан тарихи; Ән күй. Ән күй.

Сабақтың ережелері 1. Шығарма жаза білу. 2. Мәтін тыңдау. 3. Топпен жұмысты.

Формалары Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы. Оқытудың формалары: жеке, топпен, жұппен жұмыс. Техникалық құрал-жабдықтар: компьютер, теледидар, электронды бейнематериалдар Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, география, ән-күй.

Әдістері Сабақтың әдістері: ынталандыру әдісі, сұрақ-жауап, әңгімелеу, мәтінмен, көрнекілікпен жұмыс.

Сабақтағы мұғалімнің жұмысы: 1. Қазақстан туралы эпиграфтің, мәтіннің мазмұнымен таныстыру. 2. Үлестірмелі карточкалар дайындау. 3. Тақтаға сабақтың жүйесін жасау. 4. Топпен жұмыс істеуді бағыттау. 5. Мәтінді түсініп, өз ойларын айтып беруге бағыттап отыру. 6. Сабақтың мақсатына жетуге тырысу.

Сабақтағы оқушылардың жұмысы: 1. Эссе жазу. 2. Мұғалімді ұқыпты тыңдау. 3. Өткенді қайталау. 4. Оқулықпен жұмыс істей білу. 5. Топпен жұмыс істей білу. 6. Өз көзқарастарын айта білу. 7. Тұжырым жасай білу.

Сабақтың жоспары I. Қызығушылығын ояту. II. Мағынаны тану. III. Толғаныс.

Сабақтың барысы I. Балалардың қызығушылығын ояту. « Астана – жас қала» сахат-эссе шығарма. Ақмола облысы Республикамыздың орталық бөлігінде орналасқан. Ол 1937 жылы Ақмола жерінің аумағы 121,7 шаршы километр. Ірі өзені – Есіл. Көптеген көлдері бар, оның 94-і тұшы. Ұлан-байтақ, кең даласында астық өндіріледі жылдан бастап Ақмоланың облыс орталығы Республикамыздың астанасы болды жылдың 6 мамырында Ақмола қаласы Астана болып өзгертілді. Ол киелі Сарыарқа даласының Есіл бойында орналасқан. Астана өсіп, өркендеп келе жатқан жас қала. Астанада қысы-жазы әдемі болып Республика даңғылы созылып жатыр. Алтын Орда, жастар сарайы, ислам орталығы, «Думан» ойын-сауық орталықтарына барып демалуға болады.Астанабүкіл әлемді таңғалдырған жас қала. Егеменді елімнің осындай астанасын мақтан етемін. Сабақтың барысында таблицаны толтырып тұрамыз. Не білемінНе білдімНе білгім келеді

Сабақтың барысы II Мағынаны тану Оқулықтағы сызбалар бойынша жұмыс 1 топ: 1. Қазақстан туралы мәтін құрастырыңдар. тәуелсіз тәуелсіз а) Қазақстан егеменді мемлекет. еркін еркін мемлекеттік тілі (қазақ тілі) мемлекеттік тілі (қазақ тілі) б) Қазақстанның тұңғыш президенті (Н.Ә.Назарбаев) рәміздері (ту,елтаңба, әнұран) рәміздері (ту,елтаңба, әнұран) 2 топ: Қазақстан (тәуелсіздікті) 1991 жылдың 16 желтоқсанында алды. Қазақстан (елбасы) 1991 жылдың 1 желтоқсанында сайланды. Қазақстан (рәміздері) 1992 жылы Жоғарғы кеңеспен қабылданды. Қазақстан (Ата заңы) 1995 жылы 30 тамызда қабылданды.

Сабақтың барысы Тәуелсіз Қазақстан. Бұл дүниеде біздің бір ғана Отанымыз бар. Ол – тәуелсіз Қазақстан. Мемлекеттік тәуелсіздігіміз жарияланған бері Қазақстанды әлемнің жүзден астам елі таныды. Біздің еліміз бірқатар аса беделді халықаралық ұйымдарға, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымына, Халықаралық валюта қорына мүше болып қабылданды. Егеменді ел болып, халқымыз өз еркімен тұңғыш Президентін сайлады. Елтаңбамызды, Туымызды белгіледік. Қазақ тіліне мемлекеттік мәртебе берілді жылы қазақ жігіті Тоқтар Әубакіров ғарышқа ұшып, ұлттың мерейін көтереді. Туған жерімізде талай- талай өркенді өзгерістер, жақсы жаңалықтар болып жатыр. Ең бастысы – тату- тәтті ынтымағы жарасқан көп ұлтты халқымыз бар. Біздің туымыз – тәуелсіздік, тілегіміз – бейбітшілік, тыныштық. Еліміздің тұтастығын, жеріміздің бүтіндігін, халықтарымыздың жарастығын аман сақтау- әрбір азаматтың борышы. Біздің елімізде газеттер 11 тілде шығады, теледидарды 12 тілде көріп, радионы 6 тілде тындап жүрміз.

Сабақтың барысы Жұппен жұмыс : Қазақстанның презентациясын жаса. Слайд: Егеменді Қазақстан мемлекеті ( сурет) Слайд: Көп ұлтты мемлекет. Мемлекеттік тілі- қазақ тілі, ресми тілі- орыс тілі. Халықаралық тілі- ағылшын тілі. Слайд: Қазақстанның жер көлемі 2724,9 –ның шаршы км. 16 млн. халқы бар. Слайд: Қаз- ның 186 қаласы, 14 облысы бар. Слайд: Қазақстан Ресеймен, Өзбекстанмен, Қырғызстанмен, Түркменстанмен, Қытаймен шекаралас. Қай жұптың презентациясы жақсы?

Сабақтың барысы Халқы көп. Табиғаты қатты, өзендері көп, көлдері көп.Жас қала Жас қала Топпен жұмыс. ІІІ Толғаныс :« Эйллер Венна» шеңберлерін құру. Халқы аз. Табиғаты жұмсақ, өзені аз, көлдері жоқ. 1 - топ Астана 2 - топ Аксай

Сабақтың барысы Қортындылау. Тест сұрақтары. 1. Қазақстан астанасы қандай қала? а) Ақмола ә) Қызылорда б) Астана 2. Қазақстанда неше облыс бар? а) 15 ә) 7 б) Қазақстанның мемлекеттік тілі? а) орыс тілі ә) қазақ тілі б) ағылшын тілі

Сабақтың барысы Қортындылау. Тест сұрақтары. 4. Қазақстанның рәміздері а) тіл, астана ә) халық, қала б) әнұран, ту, елтаңба 5. Қазақстанның президенті қашан сайланды? а) 1994 ж ә) 1989 ж б) 1991 ж 6. Қазақстанның рәміздерінде қандай түстер бар? а) ақ, қызыл ә) жасыл, көк б) сары, көк

Сабақтың барысы Қортындылау. Тест сұрақтары. 7. Қазақстанның алғашқы ғарышкері а) Т. Мұсабаев ә) Т.Әубәкіров б) М. Сарсенов 8. Ата заң күні а) 25 тамыз ә) 21 қыркүйек б) 30 тамыз 9. Қазақ ғарышкерінің ғарышқа ұшқан жылы а) 1989 ж ә) 1991 ж б) 2000 ж

Сабақтың барысы Қортындылау. Тест сұрақтары. 10. Қ Р –ның тәуелсіздік күні а) 25 қазан ә) 30 тамыз б) 16 желтоқсан

Сабақтың барысы Бағалау Бағалау Үй тапсырмасы « Қазақстанның болашағы » атты шығарма жазу. Үй тапсырмасы « Қазақстанның болашағы » атты шығарма жазу.