Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі.
Advertisements

Саба қ ты ң ма қ саты: Оқушыларға алғаш құрлыққа шыққан омыртқалы жануарлар жөнінде түсінік беру. 7 – модулді ң ә діс - т ә сілдерін ж ә не Блум токсономиясыны.
Сабақтың тақырыбы: Сан есім. Уақыт. 5-ші сынып үшін қазақ тілінен сабақ жоспары Дайындаған: 4 орта мектептің қазақ тілі мен әдебиетім.
Сабақтың тақырыбы: Зат есім Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету. 2.Жаңа технология элементтерін.
7 сынып геометрия Үшбұрыштар теңдігінің белгілері.
Сабақ тақырыбы: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдері Сабақтың мақсаты: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдерін есеп шығаруда қолдана отырып,теорияны.
Атырау облысы, Атырау қаласы Жалпы білім беретін М. Өтемісов атындағы орта мектептің биология пәнінің мұғалімі Қаушева Қалығыз Сисенқызы.
Microsoft Excel -де Графика мен диаграммаларды құру.
Қарасу аудан әкімдігінің «Шолақаша орта метебі» ММ БИОЛОГИЯ сабағы Сынып – 11 Күні – 16 ақпан 2018 ж.
Сабақтың тақырыбы: §12 Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі.
Шымкент қаласы 51 жалпы орта мектеп Торғаутова Хализа Қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі.
Сабақтың тақырыбы: Жергілікті жерде картасыз бағдарлану.
Пән: қазақ тілі 8 сынып ж Сабақ тақырыбы: Қадыр Мырза Әли -ақын. Болымды етістіктер мен болымсыз етістіктер.
Жасырын сөзді табыңдар. 1.Құстарды зерттейтін ғылым саласы, деп аталады. 2. Омыртқалы жануарлардың ұшуға бейімделген тобы,
I. Ұйымдастыру бөлімі II. Үй тапсырмасы I топ тест 1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді? А.2 Ә.3 Б.4 2.Мұрын қуысының ішкі беті: А.100 см 2 Ә.500 см 2.
Үй тапсырмасын сұрау 1-сурет 2-сурет Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады a b O a b
Қаңқаның жеке бөліктерін, сүйектің құрамы мен қасиетін, тірек-қимыл жүйесінің маңызын, сүйектердің байланысуын, қозғалыс пен дене шынықтырудың денсаулық.
Пәні:Жаратылыстану Сыныбы 5 ә ОқулықАлматы Атамұра баспасы 2010 ж беттер АвторыБ.Ш.Әбдіманапов, А.В.Прищепина, Л.М.Фокина, А.У. Әбілғазиев ТақырыбыГидросфера.
Атырау облысы Құрманғазы ауданы Ганюшкин селосы Абай атындағы орта мектебі Жанханова Тілекші Саясатқызы Химия және биология пәндерінің мұғалімі.
13 ОРТА МЕКТЕБІ Бастауыш сынып мұғалімі: Молдабаева Меруерт Қаланқызы Пән: Математика Сынып: 2 Ә Тараз 2015.
Транксрипт:

Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі

Зымыран с ұ ра қ тар - Жүйке жүйесінің маңызы неде? - Жүйке жүйесі қандай бөлімдерден түрады, ерекшелігі неде? - Орталық жүйке жүйесінің қызметі неде? - Шеткі жүйке жүйесінің ерекшелігі не? - Вегетативті жүйке жүйесінің ерекшілігіне мысал келтіре отырып, жауап беріңіздер? - Жұлынның қызметі қалай жүзеге асады? - Қандай рефлекс доғасы жұлын арқылы өтеді? - Жұлын зақымданса қандай өзгерістер пайда болады?

Тест с ұ ра қ тары 1. Нейрон денесіне жақын орналасқан, қысқа өсіндісі а)Дендритв) Аксонс) нейроглия 2. Жасуша серіктері - А)Нейронның қысқа өскіні В)Нейрон денесі С)Нейронды қоршап орналасқан жасушалар 3.Шеткі жүйке жүйесінің бөлімі: А) МиВ) Жүйкелер, жүйке түйінділеріС) Үлкен ми сыңары 4.Жүйке арқылы тірі ағзалардың тітіркендіргіштерге жауап беруі: А) Рефлекс B)Қозғалмау C)Қозу 5..Нейрондардан құралған ұлпа А) Дәнекер B)Бұлшықет C)Жүйке 6. Жұлынның атқаратын қызметі А) рефлекстік және өткізгіштік В) өткізгіштік, қозу С) Өткізу, кері бету 7. Ақ зат майлы қабықпен қапталған ұзын өсінділер А) лиелинВ)миелинС) көбелек 8. Жұлын неше сегменттен тұрады? А)23В)16С) Қандай да бір мүшенің немесе жүйенің қызметін реттейтін жүйке жасушаларының шоғыры не деп аталады? А) жүйке орталығы В) жасуша орталығыС) жұлын орталығы 10. Ең қарапайым рефлекс – А) бел рефлексіВ) тізе рефлексіС) бүгу рефлексі

Тест жауаптары Бағалау критерилері: 10-9 – «5» 8-7 – «4» 6-4 – «3» 3-0 – «2» АСВАСАВСА В

Сырты орман Алды жазы қ құ рлы қ ты Араласа ң Табасы ң жеті құ ды қ ты К ө рмеген ешкім, Д ә мін татып, Қ ара орман асты Ұ йы ғ ан қ аты қ Жа ң а саба қ Сабақтың тақырыбын ашу

Қара жәшік Грек жаңғағына ұқсас ағзаның маңызды бөлігі

. Адам миының қызметінің ерекшеліктерімен таныстыруды қамтамасыз ету. Ми қызметінің топтары туралы түсінік беру әрекетін ұйымдастыру. Мақсаты: Білімділігі: Дамытушылығы: Оқулық мәтінімен, сызбанұсқалармен және кестелермен жұмыс істеу икемдігін дамыту. Алдыңғы сабақтан алған білімді байланыстыра және салыстыра пайдаланып, икемдікті дамыту. Тәрбиелілігі: Адам миының қызметтерінің ерекшеліктері туралы ойларын сипаттай білуге үйрету, тәрбиелеу

Сабақтың тақырыбы: Ми бөліктері

Ми бөліктері Тапсырма: Ми бөліктерін бос шаршыға толтыр.

Ми бөліктері Сопақша ми МишықОртаңғы ми Аралық ми Үлкен ми сыңарлары Тапсырма: Ми бөліктерін бос шаршыға толтыр.

Түртіп алу «V»- маған таныс; «+»-мен үшін жаңалық; «-»-мен білетін түсінікке сәйкес келмейді; «?»-бұл туралы тереңірек білгім келеді. /Оқулық мәтіні бойынша топтық тапсырмалар беру. Мәтінді жеке оқып, белгілермен белгілеу, білгісі келетін сұрақтарды дәптерге жазып алу/.

І топқа: 1.Әрбір ми сыңары неден құралады? 2.Ми сыңарлары қандай қызмет атқарады? ІІ топқа: 1.Үлкен ми сыңарларында қандай аймақтар бар? 2.Мидан қанша жүйке тарайды және олар неден басталады? ІІІ топқа: 1.Жүйке жүйесінің гигиенасын сақтау үшін қандай ережелерді орындау керек. 2.Никотиннің миға әсері қандай?

1-Тапсырма Сопақша ми рефлекстеріҚандай рефлекстер болады Қорғаныш Ас қорыту Тыныс Жүрек-қан тамырлары

Ми бөлімдерінің қызметі Ми бөлімдеріАтқаратын қызметі Сопақша ми Көпір Ортаңғы ми Аралық ми Мишық

І. Ми қайда орналасқан? ІІ. Орташа салмағы қанша? ІІІ.Қанша жасқа дейін өседі? ІҮ. Ми қандай бөліктерден тұрады? Ү. Ми қарыншалары дегеніміз не? ҮІ.Ми сұйықтығы жайлы не айтамыз? 1.Ми сұйықтығы ми қарыншаларында болады,түссіз,құрамында қан жасушалары мен ақуыз болады.Бұл бұзылса,ми қызметі бұзылады. 2. Ми қарыншалары дегеніміз ми бөліктері өзара қатынасатын қуыс. 3. Орташа салмағы гр. 4. Ми бассүйек қуысында орналасқан. 5.Ми 20 жасқа дейін өседі. 6. Ми 5 бөліктен тұрады-үлкен ми сыңарлары,аралық ми,ортаңғы ми,мишық,сопақша ми. (І-ҮІ)сұрақтарға ( 1-6) жауапты таңдап алып,сәйкестендіріңіз :

І – 4 ІІ – 3 ІІІ – 5 ІV – 6 V - 2 VІ - 1

Биологиялық диктант 1. Ересек адам миының орташа массасы г Жұлынның жалғасы 3. Сопақша ми арқылы ортаңғы ми, аралық ми және ми сыңарына қозуды өткізеді. 4. Мишықтың жұқа беткі қабаты деп аталады.

Тапсырма Сабақ барысында аталған терминдерді дәптерге енгізу.

Бағалау ФИОҮй тапсырмасыЖаңа сабақ Зымыран сұрақтар тест І тапсыр ма ІІ тапсырма ІІІ тапсырма Биология лық диктант барлығы

Үйге тапсырма 34сурет Мидың сыртқы құрылысының суретін салу.