5-синф Дарснинг мақсади: а)Оддий каср, аралаш сонларни қўшишга ўргатиш, қоидалардан бошқа мисоллар ечганда фойдалана билиш,ўтилган мавзуни ўқувчилар онгига.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Транксрипт:

5-синф

Дарснинг мақсади: а)Оддий каср, аралаш сонларни қўшишга ўргатиш, қоидалардан бошқа мисоллар ечганда фойдалана билиш,ўтилган мавзуни ўқувчилар онгига сингдириш; б) Ўқувчиларнинг ўз фикрини айта билишга, ўзинча иш олиб боришга ўргатиш, логик ўйлаш қобилиятини ошириш; в) Рухан тетикликка, тозаликка,чидамли бўлишга, жамоа номусини юқори ўринга қўйишга тарбялаш, ўз-ўзини баҳолашга ўргатиш.

Дарснинг типи: Ўйин элементлари киритилган аралаш дарс. киритилган аралаш дарс. Дарснинг тури: Янги билим бериш. Дарснинг жиҳози: Кўргазмалар, тестлар, компьютер, компьютер, психологик расм. психологик расм. Дарснинг методи: Саралаб ўқитиш технологияси. технологияси.

Дарснинг режаси: 1. Ташкилий қисм, дарснинг мақсади, бугунги оладиган билимнинг асосий аҳамияти. 2. Уйга вазифани текшириш, сўраш. 3. Ўтган мавзуларни такрорлаш. 4. Янги мавзуни тушунтириш, янги олинган билимларни қўлланиш орқали мақсадга етиш. 5. Мавзуни мустаҳкамлаш, қизиқарли масалалар ечиш, тарихий маълумотлар. 6. Уйга вазифа бериш, дарсни якунлаш.

Дарснинг бориши: І. Ташкилий қисм. Салом болалар. Бугун менинг кайфиятим аъло. Ўйлайманки сизларники ҳам шундай. Мен сизлардан кайфиятингизга мос юзчани танлашингизни сўранаман. Ёмон кайфиятни ва ялқовликни нольга кўпайтирамиз.

Француз ёзувчиси Анатоль Франс шундай деган: Олган билимларни ҳазм қилиш учун ва иштаха сингдириш учун фақат хурсандчилик билан ўқиш керак

Уйга вазифани текшириш: 397 Касрларни қўшишни бажаринг. 1) 2)

425 тенгламани ечинг 1) 2)

Кубизм стратегияси: 1) Касрнинг асосий хоссаси. Мисол келтиринг: 2) Санаш учун қўлланиладиган сонлар қандай аталади. Мисол келтиринг: 3) Тўғри касрлар. Мисол келтиринг: 4) Нотўғри касрлар. Мисол келтиринг:

Пирамида мисоллар. = 49:7 35:7 = = 6·7 6·8 = = 30:5 25:5 = = 4·4 4·6 = = 15:3 18:3 = = 2·6 2·7 =

Пирамида мисоллар. 7= 49:7 35:7 =5 = 6·7 6·8 = = 30:5 25:5 = = 4·4 4·6 = = 15:3 18:3 = = 2·6 2·7 =

Пирамида мисоллар. 7= 49:7 35:7 =5 42= 6·7 6·8 =48 = 30:5 25:5 = = 4·4 4·6 = = 15:3 18:3 = = 2·6 2·7 =

Пирамида мисоллар. 7= 49:7 35:7 =5 42= 6·7 6·8 =48 6= 30:5 25:5 =5 = 4·4 4·6 = = 15:3 18:3 = = 2·6 2·7 =

Пирамида мисоллар. 7= 49:7 35:7 =5 42= 6·7 6·8 =48 6= 30:5 25:5 =5 16= 4·4 4·6 =24 = 15:3 18:3 = = 2·6 2·7 =

Пирамида мисоллар. 7= 49:7 35:7 =5 42= 6·7 6·8 =48 6= 30:5 25:5 =5 16= 4·4 4·6 =24 3= 15:3 18:3 =6 = 2·6 2·7 =

Пирамида мисоллар. 7= 49:7 35:7 =5 42= 6·7 6·8 =48 6= 30:5 25:5 =5 16= 4·4 4·6 =24 3= 15:3 18:3 =6 12= 2·6 2·7 =14

Тез ҳисоблаш. 1) Оддий касрларни таққослаш.

1) Оддий касрларни таққослаш.

1) Оддий касрларни таққослаш.

1) Оддий касрларни таққослаш.

2) Ҳисобланг:

Янги мавзу:

Дарсликдан мисолларни ечамиз 427 1) Аралаш сонларни қўшинг

Ечими: 1)

429. Ҳисобланг

Ечими:

446. Болалар боғчасига кг картошка, ундан кг ортиқ сабзи олинди. Ҳаммаси бўлиб неча килограмм сабзавот олинган?

Шарти: ортиқ

Ечими:

Жавоб: кг сабзавот олинган

Мисол: Мушукни уйдан қанча узоқликда турганлигини топинг.

Мисол: Мушукни уйдан қанча узоқликда турганлигини топинг. Ечими: Жавоби:

5. Тарихий маълумотлар. 1) Каср чизиғини биринчи бўлиб итальян математиги Фибоначчи 1202 йилда фанга олиб кирган. 2) Қадимги хитойда – ўрнига ишлатган. 3) Илгарги ёзувлар бўйича касрларнинг мана бундай номлари бўлган

Ўйин Тоза доска. Болалар навбат билан саволларни ўқиб, уларга жавоб беришади. Агар жавоб тўғри болса,савол йўқолиб кетади.

Ўйин Тоза доска. Болалар навбат билан саволларни ўқиб, уларга жавоб беришади. Агар жавоб тўғри болса,савол йўқолиб кетади.

Ўйин Тоза доска. Болалар навбат билан саволларни ўқиб, уларга жавоб беришади. Агар жавоб тўғри болса,савол йўқолиб кетади.

Ўйин Тоза доска. Болалар навбат билан саволларни ўқиб, уларга жавоб беришади. Агар жавоб тўғри болса,савол йўқолиб кетади.

Ўқувчиларни рағбатлантириш ва баҳолаш. Уйга вазифа: 431, 437** мисолларни ечиш