ЗАНЯТТЯ З КОРЕКЦІЇ ФОНЕТИЧНОЇ СИСТЕМИ МОВЛЕННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ІЗ СИСТЕМНИМ НЕДОРОЗВИНЕННЯМ МОВЛЕННЯ ЛЕГКОГО СТУПЕНЯ НОВІКОВА О.І. ВЧИТЕЛЬ-ЛОГОПЕД, СПЕЦІАЛІСТ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ, ВЧИТЕЛЬ-МЕТОДИСТ, ТАРАЩАНСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО- РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
ТЕМА: АВТОМАТИЗАЦІЯ ЗВУКА [ Р ] У ВІДКРИТИХ ТА ЗАКРИТИХ СКЛАДАХ Мета: вчити дітей правильно вимовляти звук [ р ] у відкритих і закритих складах, визначати наявність та місце заданого звуку у словах; збагачувати словник дітей; удосконалювати навички читання. Розвивати фонематичні процеси шляхом визначення звука [ р ] у назвах малюнків; звязне мовлення шляхом складання поширених речень; процеси мислення шляхом виконання логічних завдань; переключення уваги шляхом зміни різних видів діяльності; процеси пам'яті шляхом запамятовування мовного матеріалу. Виховувати працелюбність, наполегливість.
Обладнання: малюнки, мовний матеріал.
Хід заняття І Загальнокорекційний етап 1. Організаційна підготовка учнів до праці Дітям пропонується стати біля своїх парт, заспокоїтися приготуватися до заняття. 2. Нервово-психологічна підготовка учнів до праці Дихальні вправи: а) вдихнути через ніс – видихнути через рот; б) вдихнути через рот – видихнути через ніс; в) вдихнути через ніс – видихнути через ніс.
ІІ. Основний етап 1. Ігровий момент Дітям повідомляється, що вони відправляються у казкову країну звукляндію, у якій живе звук [ р ]. 2. Повідомлення теми і мети заняття Дітям повідомляється, що на занятті вони будуть вчитися вимовляти заданий звук у відкритих і закритих складах.
3. Розвиток фонематичних процесів. Гра «Знайди потрібний малюнок». Дітям пропонується відібрати малюнки, у назвах яких є звук [ р ] та скласти їх у коробку.
Гра «По слідам іди звук [ р ] знайди». Дітям пропонується визначити місце звука [ р ] у словах.
4. Автоматизація звука [ р ] у відкритих складах Гра «Будь уважним». Дітям пропонується прочитати склади із звуком [ р ].
5. Автоматизація звука [ р ] у закритих складах Гра «Не поспішай, правильно читай». Дітям пропонується прочитати склади із звуком [ р ]. АР ОР УР ІР ЕР ИР
Який склад заховався під листком?
ДОПОМОЖИ ЖАБЦІ АРА ОРО УРУ ЕРЕ ИРИ ІРІ
5. Автоматизація звука [ р ] у чистомовках Гра «Рифмувалки». Дітям пропонується розглянути малюнок, прочитати чистомовку із звуком [ р ], потім повторити її.
ра - ра - ра – висока гора
ро - ро - ро – гостре перо
ру - ру - ру – яблуко беру
ри - ри - ри – книгу бери
ре - ре - ре – школяр ранець бере
ор - ор - ор – смачний помідор
ур - ур - ур – високий мур
ар - ар - ар – полетів комар
ер – ер - дерево гризе бобер
ир - ир - р – ворона їла сир
ір - ір - ір – смачний кефір
ІІІ. Заключна частина 1. Підведення підсумків Дітям пропонується пригадати над яким звуком вони працювали. 2. Домашнє завдання Дітям пропонується вивчити чистомовку із звуком [р]. 3. Оцінювання роботи Дітям повідомляється, як вони працювали на занятті. 4. Приведення в порядок робочих місць. 5. Створення установки на відпочинок Дітям пропонується стати біля парт, закрити очі, вдихнути і видихнути повітря під музичний супровід. Учням повідомляється, що заняття закінчене.
МОЛОДЦІ!