Саба қ ты ң та қ ырыбы: Ғұ ндарды ң т ұ рмысы мен шаруашылы ғ ы.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын сұрау ІІІ. Өткен сабақты бекіту ІҮ. Жаңа сабақ Ү. Жаңа сабақты бекіту ҮІ. Қорытынды ҮІІ. Бағалау ҮІІІ.Үйге тапсырма.
Advertisements

Жоба әдісі бойынша сабақты модельдеу Жоба әдісі дегеніміз белгілі бір проблеманы оқушылардың өздігінен немесе ұжыммен біріге отырып шешуге бағыттайтын,
Жеке тұлғаға бағытталған сабақ 12 жылды қ мектеп талаптары.
Сабақтың тақырыбы : « Мәтіндік құжаттарға графикалық кескінді кірістіру »
Мұғалімнің өз сабағын талдауы. Сабақты талдау түрлері І.Толық талдау І.Толық талдау ІІ. Сабақ кезеңі бойынша талдау ІІ. Сабақ кезеңі бойынша талдау ІІІ.
Қазіргі заманғы сабақты талдау Талдау- затты/ құбылысты, үрдісті/ бөліктерге, бөлшектерге немесе белгілерге ойша бөліп, оларды салыстыру және маңызды,
Сабақтың тақырыбы: Атомдық физика. Лазерлер 11 сынып.
Cабақтың тақырыбы : Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемді қайталау Қаңтардың жиырма бесі Оқушыларды Ұлттық Бірыңғай тестке дайындау әдістері.
Ашық сабақтар Аты жөні: Үкібасов Нұрлан Есенғалиұлы Туған жылы, күні: 15 қаңтар 1983 жыл. Ұлты: Қазақ Қызметі: Мұғалім Мекен жайы: Алматы облысы, Балқаш.
Қызылқоға ауданы Миялы селосы 1 мектеп - гимназиясы Биология пәні мұғалімі: Берденқұлов Нұрлан Биология ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Затты ң қ имылын білдіретін с ө здерді ажырата білуге, оларды м ә тіннен таба білуге ү йретеді. Етістікті ң дара ж ә не.
Сабаққа педагогикалық талдау жасау. «Сабақ – мұғалімнің педагогикалық мәдениетінің айнасы» А. Сухомлинский.
Қазақ тілінен панорамлық сабақ: « Қазақстан Республикасы – тәуелсіз ел » Ақсай қаласының ЖББ 3 мектебінің қазақ тілі мұғалімі Жумаева А. С.
Сабақтың тақырыбы: Еуразияның халқы мен елдері География – биология пәнінің мұғалімі: Салихова Г.А 7 СЫНЫП.
Физика пәнінен ашық сабақ.. Сұрақтар: 1.Орташа жылдамдық деп нені түсінеміз? 2.Орташа жылдамдықты қалай есептеп табуға болады? 3.Жылдамдықтың формуласын.
Ашық сабақтар Жыраулар поэзиясы Жыраулар поэзиясы.
Сабақтың тақырыбы: Каспий теңізі. қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Манбусынова Гаухар Бетөкеқызы
Сабақтың тақырыбы: Сабақта Internet жүйесін пайдалану Сабақтың мақсаты:Білімділігі: Оқушыларға сабақтың барысында Интернет жүйесінің қызметімен таныстыру,
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі Оңтүстік Қазақстан облысы Бәйдібек ауданы Шаян көп салалы лицей-жалпы орта мектебі Сабақтың тақырыбы:
Тақырыбы: Дискурс МҚТӘ-11 Астана, Дискурс - дайын мәтіннің сөйлеу әрекетін туғызушылар мақсатына сай күрделі әрі нақты коммуникативтік жағдайға.
Транксрипт:

Саба қ ты ң та қ ырыбы: Ғұ ндарды ң т ұ рмысы мен шаруашылы ғ ы

Саба қ ты ң ма қ саты Орталы қ Азияны, Қ аза қ станды мекендеген ғұ н тайпаларыны ң тарихы, мекендеген орыны ша- руашылы ғ ы, т ұ рмысы, м ә дениеті мен ө нері елі ү шін т ә уелсіздік жолында к ү рес-тері жайында ал ғ ан білімдерін толы қ тыру, ө ткен саба қ тарды пысы қ тау ретінде қ осымша деректерді пайдаланып, ғұ ндар та қ ырыбы бойынша қ орытындылау.

«К ү н диаграммасы» ар қ ылы cа қ тарды сипаттау

1. Са қ тар ә лемді қ алай б ө лді А) жерасты, аспан В) аспан, жерасты, жер С) аспан ә лемі Д) ә лем бірт ұ тас 2. А ң стилі мазм ұ ны жа ғ ынан... А) дініи-наным сипатында В) бейнелеу ө нері С) мифологиялы қ ө нер Д) барлы ғ ы д ұ рыс 3. А ң стилін неше кезенге б ө луге болады? А)3 В)2 С)4 Д)7 4. Те ң ізді ң ар ғ ы жа ғ ында ғ ы са қ тарды ғ алымдар қ алай ата ғ ан А)дай В)парадарайа С)тиграхауда Д)хаумаварга 5. Алтын адам қ айдан табылды? А) Қ аратау жотасы В) Есік қ ор ғ аны С) Пазыры қ ү йіндісі Д) Т ү гіскен қ орымы 6.Грек деректеріндегі са қ тардырды ң атауы А) құ дретті еркектер В)дайларС)массагеттер Д) ж ү йрік атты турлар Ө ткен саба қ та ал ғ ан ма ғ л ұ маттарды тест ар қ ылы тексеру

«Т ұ л ғ аларды таны» ойыны. 1.Тар ғ ытай деген кім? 2.Страбон деген кім? 3.Герадот деген кім?

«Ж ұ лдызды с ә т» ойыны 1. Са қ тар қ ашан, қ ай жерде мекендеген? 2. Тайпа к ө семі қ андай м ә селелермен айналысады? 3. Са қ тарды неге жауынгер тайпа дейді? 4. Са қ қ о ғ амында адамдар неше топ қ а б ө лінеді ж ә не оларды ата? 5. Жыл қ ыны ң неше т ү рі болды? 6. Массагеттер деген кімдер? 7.Са қ қ о ғ амында м ү лік те ң сіздігі болды ма?

Ғұ ндар Батыс Ғұ н Империясыны ң территориясы Орталы қ Азия даласынан бастап қ азіргі кездегі Германия жерлеріне дейін, ж ә не Қ ара те ң із бен Балтика те ң ізіне дейін созыл ғ ан

Тарихы Б.з.б. 1 мы ң жылды қ ты ң 2-жартысынан бастап Еуразияны ң этникалы қ -саяси тарихында Орталы қ Азияны ң к ө шпелі тайпалары ролі артты. Б.з.д. 4-3 ғғ. Қ ытайды ң солт ү стігі мен Орталы қ Азияда ғұ ндар деген тайпалар бірлестігі (сюнну, дунху) пайда болды. На қ ты айт қ анда, б.з.д. 209 жылы бой к ө теріп, б.з. 216 ж. дейін д ә урен с ү рді. Ғұ ндарды ң ша ң ыра ғ ын к ө терген ә йгілі М ө де батыр. Б.д.д. 209 жылы М ө де ә кесін ө лтіріп, та ққ а ие болады. Осы заманнан бастап, ғұ н мемлекеті к ү шейе бастады. Ғұ ндарды ң ә скері мы ң болды.

Шаруашылы ғ ы. Ғұ ндарда мал шаруашылы ғ ы жа қ сы дамыды. Ә сіресе жыл қ ы ө сіру басты роль ат қ арды. Сондай-а қ қ ой ө сіру, а ң аулау,егіншілік дамыды. Ғұ ндарды ң қ ол ө нер к ә сібі к ү шті дамы ғ ан (металдан, с ү йек пен м ү йізден, тас пен саздан, а ғ аштан, керамикадан жасалды). Сауда дамы ғ анды ғ ын жібек маталар, айналар, нефриттен істелген б ұ йымдар к ө рсетеді.

Қ о ғ амы Патриархалды-рулы қ қ арым- қ атынастарды ң белгілері ө те к ү шті бол ғ ан. Ғұ ндар 24 ру ғ а б ө лінген. Оларды ң басында а ғ амандар т ұ р ғ ан. А ғ амандар ке ң есі мен халы қ жиналысы ж ұ мыс істеген. Ә скери т ұ т қ ындардан құ рал ғ ан құ лдар да бол ғ ан. Жазба деректр ғұ ндар қ о ғ амында ғ ы ө кімет белгісі туралы м ә лімет те қ алдыр ғ ан. Елді шаньюй бас қ ар ғ ан. Одан кейін т ү менбасылар болды. Ғұ ндар қ о ғ амында мал мен жерге жеке меншікті ң пайда болуы, т ұ рпайы бюрократты қ аппаратты ң құ рылуы, алым-салы қ, жазу-сызуды ң болуы тапты қ қ о ғ ам мен мемлекетті ң пайда болуын ту ғ ызды. Ғұ ндарды ң діни-наным, сенімдері ата – бабаны ң аруа ғ ына сенуі – д ү ниеге табуныды ң д ә лелі. Жалпы ғұ н тайпалары п ұ т қ а табын ғ ан Ғұ ндар т әң ірілік дінді ұ станып, т ү ркі жазуын т ұ тын ғ ан. С ө йлеу тілі де т ү ркі тілі бол ғ ан.

Маршрут бойынша ж ұ мыс істеу 1 қ адам Жа ң а та қ ырыпты 5-7мин о қ у 2 қ адам Тест с ұ ра қ тарына жауап бер 3 қ адам Ж ұ пты қ ж ұ мыс Ғұ ндар туралы қ асында ғ ы о қ ушы ғ а айтып бер 4 қ адам Мені ң ғұ ндар ә леміне жаса ғ ан саяхатым атты ша ғ ын әң гіме құ ра

Жа ң а саба қ бойынша ғұ ндарды сипаттау: Ғұ ндар

Ғұ ндар та қ ырыбы бойынша тест с ұ ра қ тары : 1) Ғұ ндар туралы дерек беретін деректер. A) Қ ытай деректері B)Грек жазбаларында C)Парсы жазбаларында 2) Ғұ ндар кезені ң қ амтитын аралы қ A) I ғ - Б.з.б V ғ B) Б.з.б V ғ – б.з ІІІ C) Б.з.б ІV ғ – б.з ІІІ ғ. 3) Ғұ н державасыны ң негізін қ ала ғ ан. A)Атилла B)М ө де C)Кир 4)Енисей жа ғ алаулары мен Алтайды мекендеген ежелгі тайпа. A)Са қ тар B) Ү йсіндер C) Ғұ ндар. 5) Ғұ ндар мемлекетіні ң ә скери ж ү йесі құ рылымы… A)4 қ анат қ а б ө лінген B)6 қ анат қ а б ө лінген C)3 қ анат қ а б ө лінген

6) Ғұ н шаньюйіні ң жа қ ын туыстары иеленген лауазым. A) Ә скербасы B) Қ олбасшы C) Т ү менбасы 7) Ғұ н мемлекетіні ң ру саны. A)16 B)35 C) 24 8) Ғұ н мемлекетіндегі т ұ менбасы ә скеріні ң құ рамы. A)22 мы ң жауынгер B)15 мы ң жауынгер C) 10 мы ң жауынгер 9) Ғұ ндарда а қ са қ алдар ке ң есі… жылына A)12 рет ша қ ырылды B)8 рет ша қ ырылды C) 3 рет ша қ ырылды 10) Ғұ ндар мен Қ ытай елі арасында ғ ы со ғ ыс қ имылдары созыл ғ ан уа қ ыт. A)500 жылдан астам B)200 жылдан астам C) 300 жылдан астам. 11)Халы қ тврды ң ұ лы қ оныс аударуын баста ғ ан халы қ.. А) Қ а ң лыларВ) Ү йсіндерС) Ғұ ндар 12)Рим империясына қ ауіп ту ғ ыз ғ ан ғұ н басшысы. А)М ө де В) Атилла немесе Еділ С) Кир 13)Еділ жауынгерлеріні ң Галлияда ғ ы Каталаун даласында ғ ы бол ғ ан шай қ ас жылы. А) 451 жылВ) 512жылы С)354жылы 14)Еділ қ айтыс бол ғ ан жыл. А)682жылы В)509жылы С) 453 жыл 15)Еділді ң шамамен ө мір с ү рген жылдары. А) жылдар В) жылдарС) жылдар

16) Ғұ ндар ө сірген малдар т ү рі. А) Қ ойлар В)Ірі- қ ара малС) Барлы қ малдар т ү рі 17) Ғұ н ә скерлеріні ң негізгі т ү рі. А)Жаяу ә скер В)Жауынды ә скерС) Атты ә скер 18) Ғұ ндарды ң асты қ са қ тайтын ұ ралары табыл ғ ан жерлер. А)Арнайы қ оймаларда В)Жер асты С) Ү й іші 19) Ғұ ндарды ң негізгі баспанасы. А)Жер асты ү йлер В)Т ұ р ғ ын ү й С) Киіз ү й 20) Ғұ ндарды ң ру к ө семдері. А) Ә скер билеушілері В) Тайпа билеушілеріС) А қ са қ алдар 21) Ғұ ндарда ғ ы билік беру ж ү йесі. А)В)С) М ұ рагерлік 22) Ғұ ндарда опасызды қ жаса ғ андар ғ а берілген жаза т ү рі. А) Қ у ғ ын ғ а ұ шырау В) Ө лім жазасы С) салы қ т ө леу 23) Ғұ ндарды ң негізгі ө мір салты. А) К ө шпелі В)Отыры қ шы С) Жартылай к ө шпелі 24) Ғұ ндарда б ұ йым бетіне алтын т ұ йіршіктерді д ә некерлеу ә дісі. А)Лактау В)Б ұ йымдауС) Зерлеу 25) Ғұ ндарда б ұ йымдарды безендіру ү шін қ олданыл ғ ан негізгі бейне. А)Билеуші В)Т ө рт-т ү лік С) Жабайы а ң дар

Т ү йін Темір д ә уірінде ө мір с ү рген ғұ н мемлекетіні ң тарихын ме ң гердік, дегенмен айтылмай қ ал ғ ан материалдар болса ү йден о қ ып ме ң геріп келу тапсырылады. О қ ушыларды ба ғ алау: Ү йге тапсырмасы: Ғұ ндар мемлекеті.