1 Саба қ ты ң ма қ саттары: Білімдік: А қ паратты қ модельдер, ж ү йе ж ә не ж ү йе құ рылымы туралы т ү сінік қ алыптастыру. Дамытушылы қ : Негізгіні.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын сұрау ІІІ. Өткен сабақты бекіту ІҮ. Жаңа сабақ Ү. Жаңа сабақты бекіту ҮІ. Қорытынды ҮІІ. Бағалау ҮІІІ.Үйге тапсырма.
Advertisements

Жоба әдісі бойынша сабақты модельдеу Жоба әдісі дегеніміз белгілі бір проблеманы оқушылардың өздігінен немесе ұжыммен біріге отырып шешуге бағыттайтын,
Жеке тұлғаға бағытталған сабақ 12 жылды қ мектеп талаптары.
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Абайдың табиғат лирикасы Қазақ тілі 10 Б сынып Мұғалім: Зеева Ләззат Шамшыраққызы.
Сабақтың тақырыбы : « Мәтіндік құжаттарға графикалық кескінді кірістіру »
Күні: ж. Класы: 6 А Пәні: Әдебиет Сабақтың тақырыбы: Түбінде адам болатын бала Сабақтың мақсаты: Оқушыларды мәтіннің мазмұнымен таныстыра Білімділік:
Мұғалімнің өз сабағын талдауы. Сабақты талдау түрлері І.Толық талдау І.Толық талдау ІІ. Сабақ кезеңі бойынша талдау ІІ. Сабақ кезеңі бойынша талдау ІІІ.
Қазіргі заманғы сабақты талдау Талдау- затты/ құбылысты, үрдісті/ бөліктерге, бөлшектерге немесе белгілерге ойша бөліп, оларды салыстыру және маңызды,
Cабақтың тақырыбы : Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемді қайталау Қаңтардың жиырма бесі Оқушыларды Ұлттық Бірыңғай тестке дайындау әдістері.
Ашық сабақтар Аты жөні: Үкібасов Нұрлан Есенғалиұлы Туған жылы, күні: 15 қаңтар 1983 жыл. Ұлты: Қазақ Қызметі: Мұғалім Мекен жайы: Алматы облысы, Балқаш.
Сабаққа педагогикалық талдау жасау. «Сабақ – мұғалімнің педагогикалық мәдениетінің айнасы» А. Сухомлинский.
Қазақ тілінен панорамлық сабақ: « Қазақстан Республикасы – тәуелсіз ел » Ақсай қаласының ЖББ 3 мектебінің қазақ тілі мұғалімі Жумаева А. С.
Ашық сабақтар Жыраулар поэзиясы Жыраулар поэзиясы.
Сабақтың тақырыбы: Каспий теңізі. қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Манбусынова Гаухар Бетөкеқызы
Сабақтың тақырыбы: Сабақта Internet жүйесін пайдалану Сабақтың мақсаты:Білімділігі: Оқушыларға сабақтың барысында Интернет жүйесінің қызметімен таныстыру,
Дарынды балаларға арналған облыстық мамандандырылған мектеп-лицей-интернаты Сабақтың тақырыбы: Бейорганикалық қосылыстар тарауын қорытындылау химия пәні.
Пән мұғалімі : Алмажан Жасұланқызы Жұмағалиева Сабақ өтетін сынып : 5 - сынып Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері Сабақтың.
110 мектеп - лицейі Бүргенбаева Гүлстан қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы Ашық сабақ Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов.
I тақырыптық блок Жалпы педагогиканың теориялық-әдіснамалық негіздері 1 дәрiс. Педагогиканың әдіснамалық негіздері Мақсаты: педагогика ғылымының орны,
Тақырыбы: Дискурс МҚТӘ-11 Астана, Дискурс - дайын мәтіннің сөйлеу әрекетін туғызушылар мақсатына сай күрделі әрі нақты коммуникативтік жағдайға.
Транксрипт:

1

Саба қ ты ң ма қ саттары: Білімдік: А қ паратты қ модельдер, ж ү йе ж ә не ж ү йе құ рылымы туралы т ү сінік қ алыптастыру. Дамытушылы қ : Негізгіні к ө рсете білуге, жалпылау мен ж ү йелей білуге ү йрету. Т ә рбиелік: эмоционалды- ерік сферасын дамыту, ал ғ ан білімін қ олдана білуге баулу. 2

Үй тапсырмасын сұрау. Модель дегеніміз не? Модельдеу деген не? Статикалы қ модель динамикалы қ тан қ андай ерекшелігі бар? 3

Кестені толтыр ОбъектАдамЖерАвток ө лік Модель 4

Модель мен түпнұсқаны көрсет 5

Жаңа сабақты түсіндіру 6

Классификация моделей: 7 Модельдер Заттық модельдерАҚПАРАТТЫҚ МОДЕЛЬДЕР Материалдық формадағы геометриялық, физикалық және басқа да қасиеттері бар объектілердің заттық модельдері. Объектілер мен процестердің образды және таңбалы формада көрсетілуін ақпараттық модельдеу деп атайды. глобус, анатомиялық муляж, кристал торларының модельі, ғимараттың үлгісі. сурет, фото суреттер ж ә не т.б.

8 Образды а қ паратты қ модельдер білім саласында ( ә р т ү рлі п ә н плакаттары) ғ ылымда (ботаника, биология, планеталогия т.б. ) объектілерді ң сырт қ ы құ рлысына байланысты классификациясы қ ажет бол ғ анда ке ң інен қ олданылады

9 Та ң балы а қ паратты қ модельдеу ә р т ү рлі тілдерді ң қ олданылуымен құ рылады. Та ң балы а қ паратты қ модельдер Мәтін (мысалы, программалау тіліндегі программа) Формула (мысалы Ньютонның екінші заңы F=m·a) Кесте (мысалы Менделевтың периодтық кестесі)

Кей кезде та ң балы а қ паратты қ модельдер құ руда бір уа қ ытта бірнеше ә р т ү рлі тілдер қ олданылады. Б ұ ндай модельдерді ң мысалы ретінде географикалы қ карта, графика, диаграмма болуы м ү мкін. А қ паратты қ моделдер жасауда бір уа қ ыта осы барлы қ графикалы қ элементтер тілдері мен қ оса адамны ң ө мір с ү ру тарихында ғ ы ә р т ү рлі ә дістер мен құ ралдар қ олданылып келеді. Б ұ л ә дістер ү немі дамып отырды. Бірінші а қ паратты қ модельдер ү нгірлер ішіндегі суреттер,, ал қ азіргі кездегі а қ паратты қ модельдер компьютерлік технология к ө мегімен жасалып зерттеледі. 10

Ақпараттық модель дегеніміз не? Ақпараттық модельобъект, процесс, құбылыстардың жағдайы мен қасиеттерін және де олардың сыртқы ортамен байланысын сипаттайтын ақпараттардың жиынтығы. 11

Дәптерге: Тік бұрышты үшбұрыштың ақпараттық моделі Геометриялық модель: Сөзбен көрсетілген модель: «Тікбұрышты ұшбұрыш деп бір бұрышы тік болатын үшбұрышты айтады. Математикалы қ модель: <А+<В+<С=180°, АВ 2 =АС 2 +ВС 2 12 А В С

Математикалық модельге анықтама берейік. Ол математикалық тілмен бе әлде формалды тілмен жазылған ба? Таби ғ и тіл ауызша суреттеп жазыл ғ ан а қ паратты қ модельдеуде қ олданылады. Формалды тілді ң к ө мегімен формалды а қ паратты қ модельдер құ рылады. (математематикалы қ, логикалы қ ж ә не т.б.). 13

Ең көп қолданылатын формалды тіл математика Математикалы қ т ү сініктер мен формулалар ар қ ылы құ рыл ғ ан модельдер математикалы қ модельдер деп аталады Математика тілі формалды тілдерді ң жиынты ғ ы болып табылады. Мектепте таныс қ ан тілдер (алгебра, геометрия, тригонометрия), бас қ аларымен (ы қ тималды қ теориясы,т.б.) ары қ арай білімдері ң ізді тере ң деткенде танысасыздар. 14

Формалды тілді ң к ө мегімен а қ паратты қ модель жасау процесін формализациялау деп атайды Кез келген а қ паратты қ ж ү йе ж ү йе болып табылады. Ж ү йе = элементтер + араларында ғ ы байланыс. 15 Ж ү йелер: Заттық (Адам, самолет, А ғ аш) Заттық емес (адам тілі, математика) Аралас (мектеп ж ү йесі)

Жүйенің қандай ерекшелігін атауға болады? Жүйеге элементтерді біріктіргенде жүйеде жаңа қасиет пайда болады, яғыни бірде бір жүйе элементтерінде жоқ қасиет. Ә р ж ү йені ң құ рылымы бар. Ж ү йені ң құ рылымы деп сол ж ү йе элементтеріні ң байланысу т ә ртібін айтады. 16

Схемаға қарайық: 17 Құ рылымды қ а қ паратты қ модельдер алгоритмдер ж ү йелік кестелік схемалар (графы) иерархиялы қ

Ақпараттық модельді граф формасы түрінде көрсету. Граф Граф - құ рылымды қ а қ паратты қ модельдерді к ө рнекті т ү рде к ө рсету Жо ғ арыда орналас қ ан графа Жо ғ арыда орналас қ ан графа – ж ү йе элементтері деп аталады.. Графаны ң до ғ асы деп Графаны ң до ғ асы деп элементтер арасында ғ ы байланысты к ө рсетеді.

Иерархиялық модель– бұл компьютердің файлдық жүйесі Компьютерді ң классификациясын к ө рсететін ирархиялы қ модель. Графиктер т ү рінде берілген. 19 Супер компьютер Серверлер Компьютер Дербес компьютер Стол компьютері Ноутбуктер Қ алта компьютері

Ирархиялық динамикалық модель Тарихи процестердегі ә улеттерді ң дамуын генеологиялы қ то ғ ай формасында к ө рсетуге болады

Абай Құнанбаевтың генеологиялық тоғайы 21 Ө скенбай Құ нанбай Майбасар Құ дайбердіЫс қ а қ Т ә кежан Абай Оспан А қ ылбай Ә кімбай Ә бдірахманМа ғ ауя Мекайл КенжеІзкайл Қ алиолла Сма ғұ л

Қандай желілік модельді білесіңдер? Ол ғ аламды қ желі интернет. Қ андай модельді динамикалы қ деп, ал статистикалы қ деп қ андайды айтамыз. Берілген модельдерді ң қ айсысы динамикалы қ а ж ә не статистикалы ққ а жатады. 22

СЕРГІТУ СӘТІ 23

Практикалық жұмыс. Компьютерде әр бір оқушы өз жанұясының генеологиялық моделін сызады. 24

ӨЗінді тексер Модельдерді ң типі бойынша класификациясын жаса ң дар: Глобус, Г ү лді ң суреті, ү йді ң макеті, карта, формула, Химиялы қ элементтерді ң периодты қ ж ү йесі, Самалетті ң моделі, алма муляжі, манекен 25 Затты қ А қ паратты қ

26 Затты қ А қ паратты қ Глобус Ү йді ң макеті Самолетті ң моделі Алма муляжы Манекен Г ү лді ң суреті Карта Формула Химиялы қ элементтерді ң периодты қ ж ү йесі

Жаңа материалды қорытындылау: Бақылау сұрақтар : Ү йге кіргенде қ андайда бір иісті сезсендер қ андай бейнелі модельдер к ө здеріне елестейді. А қ паратты қ модель дегеніміз не? Ол неден «жасал ғ ан»? Мектептегі тарих кітаптарында со ғ ыста ғ ы шай қ астар бейнеленген схемалар бар. Оларды модель деп айту ғ а болама? Оларды қ андай модель типтеріне жат қ ызу ғ а болады? 27

Үйге тапсырма. Желілік модель құ ры ң ыз. Бірінші қ атарда достары ң ызды ң атын к ө рсеті ң із, екінші қ атарда – оларды ң қ ызы ғ ушылы қ тарын. Оларды ң байланысын до ғ амен к ө рсет : аты – қ ызы ғ ушылы ғ ы. 28