Жәнібек Кәрбозин
Сабақтың мақсаты: Жәнібек Кәрбозиннің Жиырма тиын әңгімесі бойынша білім беру. Сабақтың міндеттері: 1.Білімділік: Мәтіннің мазмұнын меңгерту,көркем шығармаларды оқуға қызығушылығын ояту. 2. Тәрбиелік: Оқушылардың сөздік қорын,ойлау қабілетін дамыту,өзіндік ой-пікі- рін айта білуге үйрету. 3.Дамытушылық: Оқушылардың мейірімділік,адамгер- шілік қасиеттерін да- мыту.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ойлау,ой шақыру,пікірлесу, Болжау, ЖИГСО әдісі,топтастыру. Көрнекіліктер: интерактивті тақта, автор портреті, мазмұнды суреттер, Сабақтың типі: Жаңа білімді игерту сабағы. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Үй тапсырмасын сұрау. Өткен тақырыпты бекіту. Жаңа сабаққа ену. ЖИГСО әдісін қолдану Сергіту сәті Ситуациялық сұрақтар Ой-толғаныс. Қорытынды.(тест) Үйге тапсырма. Бағалау.
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Психологиялық дайындық Шаттық шеңбері Оқушыларды 3 топқа бөлу Үй тапсырмасы: Әнуарбек Дүйсенбиевтің Кім жомарт? Не жомарт?өлеңін мәнерлеп оқу.
МИРЫЖАНИЫТ
Жиырма тиын.
Автор туралы түсінік Жәнібек Кәрбозин Алматы облысы, Жамбыл ауданы Өлең, ертегі, жыр, мысал, хикая, сахналық көрініс авторы Ақын ж.ж.
2).Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау -Бүгін біз Жәнібек Кәрбозиннің Жиырма тиын атты әңгімесімен танысамыз. 3).Мәтінді талдау, әр топ әңгіменің мазмұнын айтады -Болжау стратегиясын пайдаланып, мәтінді үш бөлікке бөлейік. I-бөлік І ТОП.Басы; Біздің үйде төрт бала бар... Аяғы; -Өзің түсінсеңші,- балам,-деді. II-бөлік ІІ ТОП Басы;Апамның жұмсақ үнінен... Аяғы; жоқ болып шықты. III-бөлік ІІІ ТОП Басы;Табылып қалар деп... Аяғы; құшағына қысты.
І бөлік -Алтайжан,дүкенге барып келе қойшы. -Алташ-ау, олар қазір сабаққа барады.Менде қазір жұмысқа Кетем.Сендерге түскі тамақ әзірлеуім керек.Өзің түсінсеңші, балам,-деді. - -Ой,апа! Аналарды неге жүмсамайсыз? Үнемі маған; Бар,бар!дейсіз.
Қанат,не іздеп жатырсың? -Қалай жоғалттың? -Асан қайда,ол неге іздеспейді? -Осы араға тиынымды жоғалтып алдым! -Әлгінде Асан екеуміз осында күресіп ойнап едік... -Ол нан алып,үйіне кетіп қалды. ІІ бөлік
-Апаң қанша нан әкел деп еді? -Мә, мынаны ал. -Жоқ, ұрыспайды! -Жарайды.Енді жоғалтып алма. -Бір нан. -Апаң ұрыспай ма? -Рақмет! Жақсылығыңды ұмытпаспын. -Жоқ, жоғалтпаймын! ІІІ бөлік
Мен үйге бір бөлке нан апардым.Болған оқиғаны апама айтып бердім. -Дұрыс істегенсің.Мұның адамгершілікке жатады.
Сергіту сәті Кім үлкенді тыңдаса, Кім үлкенді сыйласа, Үлкен болған кезінде Сыйлы болмақ өзі де.
Осы әңгіме бойынша ситуациялық сұрақтар Егер сен әңгімедегі Алтайдың орнында болсаң не істер едің?
4.Ой толғаныс; 1).Түйін; -Осы әңгімені қандай мақалмен қорытындылауға болады? -Жаман аттан аяғым артық, Жаман жолдастан таяғым артық. 2)Топтастырустратегиясы бойынша Алтайға мінездеме беру. Алтай
Сабақты қорытындылау (оқушыларға тест беру) 1.Біз немен таныстық? А) өлеңмен ә) мысалмен б) әңгімемен 2. Жиырма тиын әңгімесінің авторы кім? А) Мұзафар Әлімбаев ә) Машқар Гумеров б) Жәнібек Кәрбозин 3. Әңгіменің авторы қай жылы дүниеге келген? А) 1930 жыл ә)1933 жыл б) 1954 жыл 4. Әңгіме не туралы айтылған? А) жақсы жаман туралы Ә) мақтаншақ, даңғой туралы Б) адамгершілік туралы 5. Әңгімедегі басты жағымды кейіпкер: А) Алтайдың анасы ә) Қанат Б) Алтай
Мәтінді түсініп оқу Мазмұнын айтуға дайындалу Мақалды жаттау Бағалау Әр топ бірін-бірі бағалайды Үй тапсырмасы:
Зейін қ ойып ты ң да ғ андары ң ыз ғ а к ө п-к ө п рахмет!!!