Сабақ тақырыбы: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдері Сабақтың мақсаты: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдерін есеп шығаруда қолдана отырып,теорияны.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
7 сынып геометрия Үшбұрыштар теңдігінің белгілері.
Advertisements

Квадрат теңдеулер Математика пәнінің мұғалімі: Жунусова К.К. Алгебра 8 сынып Семей қаласы «19 жалпы орта білім беретін мектеп»
Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі.
Сабақта ойын түрлері арқылы тапқырлық ізденімпаздылық қасиеттерін дамыту, ой белсенділігін артыру. Сауаттылыққа, Шыншылдыққа, ұйымшылдыққа, шығармашылыққа.
Бестөбе кентінің 1 орта мектебінің математика пәні мұғалімі.
Сабақ тақырыбы: Нүкте және түзу. Екі түзудің өзара орналасуы. 7 сынып.
Үй тапсырмасын сұрау 1-сурет 2-сурет Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады a b O a b
101 орта мектеп Квадрат теңдеулер Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер арқылы шығарылатын есептер арқылы шығарылатын есептер 8 А Сыныбы: 8 А Құлжанова.
Сабақ тақырыбы: Квадраттық теңдеулерді формула бойынша шешу. Алгебра. 8 сынып.
Математика, 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді азайту.
Сабақтың мақсаты: Дамытушылық: Экономикалық мазмұндағы есептерді деңгейлеп шығарту негізінде оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру. Дамытушылық: Экономикалық.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: «Сан есім» тақырыбын тірек-сызба бойынша меңгерту барысында жаттығулар орындату. Дамытушылығы: Ақыл-ойын, логикалық ойлау.
ШҚО, Семей қаласы, « 17 жалпы орта білім беретін мектептің » математика пәні мұғалімі Оразбаева Гульнар Текбаевна Еңбек өтілімі : 20 жыл.
Сабақтың мақсаты : Білімділік : Калькулятор қолданбасын оқуға дайындалу. Калькуляторды іске қосуды, калькулятордың мәзірімен, жұмыс тәртіптерімен таныстыру.
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбына есептер шығару.
Бастауыш сынып мұғалімі Еспенбетова Загира Нагметуллаевна Қызылорда қаласы 211 А. Байтұрсынов атындағы орта мектеп.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: квадрат теңсіздікті және рационал теңсіздіктерді шешуде интервалдар әдісін қолданып шешу туралы түсінік беру, оны меңгертуге.
физикасыныбы 8 Жаңа сабақ Тәрбиелік Пән: білімділік: Дамыту- шылық: Сабақтың түрі: Сабақтың тақырыбы: Токтың жұмысы мен қуаты. Джоуль-Ленц заңы Жаңа білім.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Өткен сабақтарды қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін, икемділіктерін тексеру, оқуға қызығушылығын, ынтасын арттыру.
Транксрипт:

Сабақ тақырыбы: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдері Сабақтың мақсаты: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдерін есеп шығаруда қолдана отырып,теорияны практикамен ұштастыра білуді қалыптастыру

Сабақ барысы І кезең.Ұйымдастыру кезеңі ІІ кезең.Білімдерін жан-жақты қайталау-жүйелеу 1) Лездік сұрақтар арқылы ой-қозғау 2)Біліп қою аз-сол білгеніңді істе қолдана білуің керек И.Гете. (кесте толтыру) 3)Сурет бойынша теңсіздіктің шешімін жазу 4)Сергіту сәті (логикалық есептер шығару) 5) Ой жинақтау (деңгейлік тапсырма орындау) 6) Білім тексеру (тест тапсырмасы) ІІІ кезең.Қорытындылау, бағалау ІҮ кезең. Үйге тапсырма,орындауға нұсқаулық беру

ІІ кезең. Білімдерін жан- жақты қайталау- жүйелеу

Лездік с ұ ра қ тар ар қ ылы «Ой қ оз ғ ау» 1) Квадрат теңсіздікті шешу кезінде қолданылатын ұғымдарды атаңдар. 2) Квадрат теңсіздікті шешудің қандай әдістерін білесіңдер? 3) Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шығарудың мағынасы неде? 4) Интервал әдісімен шешу неге негізделген?

1. Квадрат теңдеу мен теңсіздіктің айырмашылығы неде? 2. Дискриминант формуласын айт 3. Мұндағы а,в,с нені білдіреді? 4. Егер Д>0 болса неше түбір бар? 5. Егер Д 0 болса неше түбір бар? 5. Егер Д<0 болса ше? 6. Егер Д=0 болса неше түбір бар? 7. Квадрат теңсіздіктің графигі қалай аталады? 8. Графиктің орналасуы неге байланысты өзгереді? 9. Функцияның нөлдері деп нені айтамыз? 10. Квадрат теңсіздікті квадраттық функцияның графигі арқылы шешу дегеніміз не?

ІІІ кезең. Практикалық жұмыс «Біліп қана қою аз-сол білгеніңді істе қолдана білуің керек» И.Гете. 1 ) «Кесте толтыру» (квадрат теңсіздікті шешу жағдайлары ). Д те ң сіздіктер Д>0Д=0Д<0 ах²+вх+с>0, а>0 ах²+вх+с>0, а<0 ах²+вх+с 0 ах²+вх+с<0,а<0

Д те ң сіздіктер Д>0Д=0Д<0 ах²+вх+с>0, а>0 (-; х)U( х; +) (-;+) ах²+вх+с>0, а<0 х<х< х Шешім болмайды ах²+вх+с 0 х<х< х Шешім болмайды ах²+вх+с<0 а<0(-; х)U( х; +) (-;+)

1) (х – 5) (х+1) > 0 1) х² + 4х – 12 « 0 1) <1 2) 0 2) 2) Х² - 2 х – 8 <0 3) 0 3) 3) « х² - 4х +3 > 0

Ой жинақтау деңгейлік тапсырма шешімдері Де ң гейАВС 1х(-;1)U(5;+)х[-6;2]х(-2;1) 2х (-3;2 )х(-2;4)Шешім жо қ 3х(-;-4)U(7;+)х(-;1)U(3;+)х[0;8]

5) «Білім тексеру» 5) «Білім тексеру» (тест, нәтиже)( әр оқушыға таратылады, әр дұрыс жауап 1 ұпай ) І нұсқа 1)Х-тің қандай мәндерінде х²-3х өрнегінің мәні теріс болады? А.(-3;0); В.(3;0); С.(0;3); Д. [-3;0] 2) (х+4)(х-5)(х-11)»0 теңсіздігін шеш А.(-4;5) U (11; +); В. [-4;11]; С.[-5; 11]; Д.[-4; 5]U(11; + ) 3) х²-0,5х-7,5<0 теңсіздігінің қанша бүтін шешімі бар? А.7; В.4; С.5; Д.6; 4) х²-9«0 теңсіздігінің қанша теріс бүтін шешімі болады? А.3; В. 7; С.6; Д.4; 5) х-тің қандай мәндерінде 3-х² өрнегінің мағынасы болады? А.[-3;3]; В. [-3;3]; С. [0;3]; Д.(-3;3).

ІІ нұсқа ІІ нұсқа 1)Х-тің қандай мәндерінде 9х-х² өрнегінің мәні теріс болады? А.(0;9) В.(-9;0) С.(-;0)U(9;+) Д. [0;9] 2) х²-2х-3«0 теңсіздігінің қанша бүтін шешімі болады? А.7; В.4; С.5; Д.6; 3) х²+0,5х-5<0 теңсіздігінің қанша теріс бүтін шешімі болады? А.1; В.2; С.3; Д.4; 4) х-тің қандай мәндерінде 7- х² өрнегінің мағынасы болады? А.[-7;+); В.(-;7]U (7+); С.(-7; 7); Д.[0;9]; 5) (х+3)(х+2)(х-8)<0 теңсіздігін шеш А.(-;-3)U(-2;8); В.(-3;-2)U(8;+) С.(-3;8); Д. (-2;8)

ІІІ нұсқа 1) (х-1)(х-4)(х-6)>0 теңсіздігін шеш А.(1;+); В.(6;+) ; С.(-;1) U(4;6) Д.(1;4)U(6;+) 2) х²-14х+45<0 теңсіздігінің қанша бүтін шешімі бар? А.3; В.4; С.3; Д.4; 3) х²-х-6<0 теңсіздігінің қанша теріс бүтін шешімі болады? А.1; В.4; С.2; Д.3; 4) х-тің қандай мәндерінде х² - 5 өрнегінің мағынасы болады? А.(-;-5] U[5;+); В. (-;-5) U(5;+); С. [-5; 5 ]; Д.(-;-5)U(5;+) 5) Қай сан «0 теңсіздігінің шешімі болмайды? А.-5; В.-6; С.3; Д.-7;

ІҮ нұсқа 1) (х+4)(х+1)(х-3)«0 теңсіздігін шешіңдер А. [-4;3); В.(-;-4)U(-1;3); С. [-4;+); Д. (-;-4]U[-1;3] 2) Х-тің қандай мәндерінде 16-х² өрнегінің мәні теріс болады? А.[-4;+); В.[-4;4]; С.(-;-4) U(4; +) Д.(-4;4) 3) х-тің қандай мәндерінде 13х-х² өрнегі оң мәнді қабылдайды? А.(-;0]U[13; +); В.(0;13); С.(-13;0); Д.(0;+); 4) х²+7х+6<0 теңсіздігінің қанша бүтін шешімі бар? А.6; В.4; С.7; Д.5; 5) х-тің қандай мәндерінде х² -13 өрнегінің мағынасы болады? А.(-;-13)U(13;+); В.(-;-13]U[13;+); С.[-13; 13]; Д.(-13;13)

ТЕСТ ЖАУАПТАРЫ Тапсырма12345 НұсқаНұсқа ІСДДАВ ІІССВСА ІІІДААВД ІҮІҮ ДДВВА

Ф Р А Н С У А В И Е Т

Ф УНКЦИЯ Р АДИУС А БСЦИССА ИН ТЕРВАЛ ДИС КРИМИНАНТ КУ БТАУ ПА РАБОЛА КВ АДРАТ БИ КВАДРАТ СЕ КСЕН Т ЕРІС