9 жалпы білім беретін орта мектеп Пәні: Ана тілі Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин Өзен Мұғалімі: 3 Б сыныбының жетекшісі Есенова Ляиля Байтоллақызы
Мақсаты: Авторға шолу жасау. Өлеңнің негізгі идеясын ашып түсіндіру; сұраққа толық жауап алу. Балалардың қатесіз, мәнерлеп оқу, шапшаң оқу технологиясын жетілдіру.
Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін, қиялын, байланыстырып сөйлеу,тіл байлығын, сөздік қорларын дамыту. Тәрбиелік мәні: Эстетикалық, экологиялық тәрбие беру. Пән аралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын, математика, бейнелеу, дүниетану, музыка. Көрнекілігі: Ы.Алтынсарин суреті
1.Ұйымдастыру бөлімі 2. Үй тапсырмасын сұрау Жұмбақтар шешу Өз біліміңді тексер. Сауалнама жүргізу
І-нұсқа І-нұсқа 1. Қазақ даласының жарық жұлдызы атанған кім? а)Ш.Уәлиханов б) Ы.Алтынсарин в) А.Құнанбаев а)Ш.Уәлиханов б) Ы.Алтынсарин в) А.Құнанбаев 2.Қ.Сәтбаев кім? а)жазушы б) әнші в) ғалым-академик а)жазушы б) әнші в) ғалым-академик 3. Қажымұқанның шын аты кім? а) Мұқан б) Қажымұқан в)палуан а) Мұқан б) Қажымұқан в)палуан 4. Баланың айласы әңгімесінің авторы кім? а)Ә.Сәрсенбаев б) Ы.Алтынсарин в) Ж.Жабаев а)Ә.Сәрсенбаев б) Ы.Алтынсарин в) Ж.Жабаев 5.Дос сөзі әңгімесінің жағымды кейіпкері кім? а) Мәулен б) Нұрлан в) Әсет а) Мәулен б) Нұрлан в) Әсет 6. Ділдә деген не? а) тегіс жер б) алтын ақша в) қой жүнінен тоқылған төсеніш а) тегіс жер б) алтын ақша в) қой жүнінен тоқылған төсеніш
ІІ-нұсқа 1. Әліппенің атасы атанған кім? а)Ы. Алтынсарин б) А.Байтұрсынов а)Ы. Алтынсарин б) А.Байтұрсынов в) М. Әуезов в) М. Әуезов 2. Ә. Қастеев кім? а) ғалым б) әнші в) суретші а) ғалым б) әнші в) суретші 3. Ш.Қалдаяқов кім? а) ғалым б) әнші, композитор в) зерттеуші а) ғалым б) әнші, композитор в) зерттеуші 4. «Таза бұлақ» әңгімесінің авторы кім? а) С.Мұқанов б) Ы.Алтынсарин в) С.Сейфуллин а) С.Мұқанов б) Ы.Алтынсарин в) С.Сейфуллин 5. «Халыққа жеткіз күйімді» әңгімесінде қандай күйшілер туралы сөз болады? а) А.Қоразбаев б) Қ. Байбосынов в) Құрманғазы мен Дина а) А.Қоразбаев б) Қ. Байбосынов в) Құрманғазы мен Дина 6. «Әйдік» деген не? а) биік б) шөп в) үлкен а) биік б) шөп в) үлкен
«Табиғатқа ойша саяхат Табиғат-менің өз үйім тарауынан Ы.Алтынсариннің Өзен өлеңімен таныстыру
Авторға шолу: Ы.Алтынсарин
Дауыстап мәнерлеп оқып беру Іштей оқу Шумақтап оқу Өлеңнің әр шумағына түсінік беру
Суретте не бейнеленген? 2. Табиғаттың тамаша көрінісі саған қандай көңіл күй туғызды? 3.Ақынның сарқыраған, жарқыраған арқыраған деген сөздері неге қатысты? 4.Таза ауа, мөлдір судың адамға қандай пайдасы бар? 5.Адамдар суды неге құрметтейді? 6.Суретке қарап Табиғат және адамдеген тақырыпқа әңгіме құра? Сұраққа жауап алу
Дәптермен жұмыс Сөздік жұмысы Қынарда-жағасында Жанабында- маңайында 2. Жағасында,маңайында сөздерінен сөйлем құрастыр.
Деңгейлік тапсырмалар І топ ІІтоп Өзен қандай? Өзенсуретін сал
Сергіту сәті. Қара жорға биі Қара жорға биі Семантикалық картамен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс
Кім көп біледі? ойыны. 1. Су туралы мақал –мәтелдер 1. Су туралы мақал –мәтелдер айтыңдар? айтыңдар? Су тамшысының пішіні қандай? Су тамшысының пішіні қандай? Жылт –жылт еткен, Жылт –жылт еткен, Жылғадан өткен. Бұл не? Жылғадан өткен. Бұл не? Өзен сөзі орысша - Өзен сөзі орысша - ағылшынша- қалай аталады? ағылшынша- қалай аталады? Ы.Алтынсариннің қандай шығарамаларын білесіңдер? Ы.Алтынсариннің қандай шығарамаларын білесіңдер?
Жайық, Есіл,Іле, Ертіс, Сырдария. Өзеннің бастауы,саласы, сағасы болады Балқаш, ащы,тұщы, жасанды көлдер СУСУ
Өздерін білетін Ы.Алтынсариннің шығармаларын бәйтеректің бұтақтарына жазыңдар Өзен Кел,балалар,оқылық! Өнер,білім бар,жұрттар Таза бұлақ Баланың айласы
Үйге тапсырма: Өзенөлеңін мәнерлеп оқып келу. Ы.Алтынсарин өмірбаяны, шығармалары туралы реферат дайындап келу. Мадақтау, бағалау.