Види кутів. Вимірювання та побудова кутів. Математика, 5 клас. Підготувала : Костенко О. В.
Мета : систематизувати знання учнів про кут та види кутів ; закріпити вміння вимірювати кути за допомогою транспортира ; ознайомитися з порядком побудови кута заданої градусної міри ; розвивати навички вимірювання та побудови кутів, інтерес до математики, логічне мислення, пам ять, уважність ; виховувати активність, увагу, наполегливість учнів. Обладнання : ПК, креслярські прилади, підручник, папір формату А 4, індивідуальні картки. Хід уроку Хід уроку Організаційний момент. Організаційний момент. ( Створення психологічного настрою.) Учитель. Давайте розшифруємо слово УРОК та дізнаємося, що на цьому уроці на нас чекає і що ви зможете продемонструвати. У – Успіх Р – Радість О – Обдарованість К – Кмітливість Актуалізація опорних знань учнів. Актуалізація опорних знань учнів. Запитання З якою геометричною фігурою ми працюємо ? Що таке кут ? Як правильно називати кут ? Що ви вчилися робити з кутами на минулому уроці ? Учитель. Учитель. А зараз я хочу представити вам своїх помічників – тигреня, ведмежа, совенятко і зайченятко. Вони вивчають математику у лісовій школі і сьогодні завітали у гості на наш урок разом зі своїм учителем – мудрою совою. На нас чекає Ви продемонструєте
Давайте згадаємо, які інструменти знадобляться вам на уроці. Назвіть їх. Кожен з моїх помічників зобразив кут, але не всі з них зробили це правильно. Хто саме з них зобразив кут ? Оголошення теми та завдань уроку. Учитель Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з кутами. Повторимо елементи кута, види кутів. Ознайомимося з принципами побудови кута заданої градусної міри. Будемо вчитися використовувати транспортир як для вимірювання, так і для побудови кутів. Розв язування вправ. Учитель Учитель. Вам уже відомі різні поняття, пов язані із терміном КУТ. Пригадайте ці поняття ( іде обговорення в парах ; після обговорення оголошується кілька варіантів ). На дошці вивішується асоціативний кущ. Кут А В С АВС
Учитель. Учитель. Наші помічники сперечаються : який із зображених кутів – найбільший. Від чого взагалі залежить величина кута ? Учитель. Учитель. Як відомо, кути можуть бути різними. Давайте пригадаємо, що ми знаємо про види кутів. Запитання Запитання Які види кутів ви знаєте ? Зі скількох прямих кутів складається розгорнутий ? Яку частину від розгорнутого складає прямий кут ? Який кут називається гострим ? Тупим ? Чому дорівнюють градусні міри розгорнутого, прямого, гострого та тупого кутів ? Ігровий момент Зарядка Ігровий момент Зарядка Учитель. Учитель. Ви, мабуть, стомилися, тому я хочу оголосити перерву і провести невеличку зарядку. Я називатиму градусну міру кута, а вам необхідно встановити вид кута і зобразити його руками : 1) 30° 2) 180° 3) 110° 4) 17° 5) 90° 6) 170° Види кутів Розгорнутий Прямий Гострий Тупий Види кутів Розгорнутий Прямий Гострий Тупий
Гра Знайди помилку Гра Знайди помилку Учитель Учитель. Поки ми відпочивали ( робили зарядку ), наші маленькі помічники вимірювали кути. Вам необхідно знайти помилки в їхніх записах. Гра Знайди відповідь Гра Знайди відповідь Учитель Учитель. Наші помічники ніяк не можуть виконати завдання на обчислення градусної міри кута АОВ. Давайте допоможемо їм. ( Робота проходить у групах. Кожна група працює за своєю карткою. Йде обговорення в групах, потім вислуховується результат роботи кожної групи за рисунками. А А С 20 ° 56° 65° В О С О В А В А В 70° 50° С О К С ОВ - бісектриса О Знайди помилку O C F M E A P B K T H D АОВ=70° МКТ=40° ЕСH=90° FDР=160° АОВ=70° МКТ=40° ЕСH=90° FDР=160°
Закріплення знань та вмінь. Закріплення знань та вмінь. Учитель Учитель. Давайте пригадаємо, як правильно виміряти кут і які помилки не слід при цьому робити. Слово надається помічникам. ( Діти дивляться та прослуховують фрагмент з уроку Види кутів. Вимірювання кутів ППЗ Програмно - методичний комплекс навчального призначення Математика 5 – 6). Учитель Учитель. А зараз совенятко, тигреня, ведмедик та зайчик пропонують вам виміряти зображені кути. ( Учні по черзі виходять до дошки та за допомогою транспортира виконують виміри. Клас контролює правильність вимірювань.) A D S A D S E T E T O H X B Z C B Z C M M Вивчення нового матеріалу. Вивчення нового матеріалу. Учитель Учитель. Наші лісові друзі не можуть вирішити таке питання – чи можна тільки за допомогою лінійки та олівця побудувати кути 180°, 90°, 45°, 70 °, 120°? Давайте і ми візьмемо участь у суперечці та допоможемо їм знайти правильну відповідь. А поки що зафіксуйте свою відповідь на це запитання на полях зошита словами так, ні, не знаю. Учитель Учитель. Не будемо сперечатися, а побудуємо ці кути. Будемо виконувати побудови на чистому аркуші паперу без клітинок. (Учні намагаються побудувати на чистому аркуші зазначені кути тільки за допомогою лінійки та олівця.) -- Які з кутів легко побудувати ? Чому ? Діти доходять висновку, що побудувати кути 90°, 45°, 70 °, 120° без додаткового обладнання неможливо. Розповідь про побудову кутів 90°, 70 °, 120° супроводжується показом слайдів. Учні спочатку слухають, переглядають слайди, а потім виконують побудови самостійно. Формування вмінь. Формування вмінь. Учні працюють над 317 ( Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Якір М. С. Математика : Підруч. Для 5 кл. – Х.: Гімназія, 2005). Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів. Учитель. Давайте повернемося до запитання Чи можна тільки за допомогою олівця й лінійки побудувати кут певної градусної міри ?. Зафіксуйте свою відповідь на полях та порівняйте її з попередньою. Домашнє завдання. Домашнє завдання. Прочитати п. 12; розвязати 318, 319, 320, 329. Так Ні Не знаю