БЗД-ийн 97-р сургууль Боловсруулсан багш Г.Наранчимэг
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр: Х Ү РЭЭНИЙ УРТЫГ ОЛОХ
Хэрэгцээ:Ахуйн энгийн тооцоог хийж сурах Зорилго:Д ү рсийн х ү рээний уртыг энгийн аргаар бодож олох
Зорилт: Д ү рсийг таних Д ү рсийг ялгах,ойлгох,бичих Д ү рсийг хэмжих,будах,тооцоолох Амьдрал практикт хэрэгж үү лэх Эргэн тойрондоо байгаа эд з ү йлсийг хэмжих,харьцуулах
ХАМРАХ ХҮРЭЭ: Ү ндсэн д ү рс үү дийг таньдаг,мэддэг,нэрлэдэг, нэмэх хасах ү ржих хуваах ү йлдлийг мэддэг,математик хэллэгээр уншдаг,бичдэг,боддог, өө рийн бодсон бодлогоо тайлбарладаг суралцагчид
Өмнөхийг бататгах: Суралцагчдаар дурын тэгш ө нц ө гт зуруулаад уг тэгш ө нц ө гт дээр нь тулгууран харилцан ярилцаж тэгш ө нц ө гтийн тодорхойлолтыг гаргана. Тодорхойлолт:Д ө рв ө н ө нц ө г нь тэнц үү хоёр богино тал нь тэнц үү,хоёр урт тал нь тэнц үү д ү рсийг тэгш ө нц ө гт гэнэ.
Хариулт асуулт асуулт хариулт Асуулт асуулт хариулт Хариулт асуулт асуулт Хичээлийн агуулга: багш сурагч харилцаа
Сэдэлжүүлэх: 4см ```` 7 см р=4см+7см+4см+7см р=28см р=4см+4см+7см+7см=28см р =(4см+7см)*2=28см
а=урт в=өргөн гэж тэмдэглэе Эндээс харахад бидний гаргасан бодолт буюу тоо маань томъёо болж байна.а=7см,в=4см Р=(а+в)*2
Жишээ бодлого бодоцгооё... 1а=8см в=5см хэн үү нийг бодох вэ Хэн т үү нд туслах вэ Энэ хоёр бодлогыг бодоорой а=9см в=2см а=6см в=3см
Жишээ бодлогын бодолт Р=(а+в)*2=(8см+5см)*2=13см*2=26см Р=(а+в)*2=(9см+2см)*2=11см*2=22см Р=(а+в)*2=(6см+3см)*2=9см*2=18см
Бататгах: Х үү хэд б ү рийн дунд хоёр хоёр ширхэг тарааж ө г ө х материал тараан бодлогыг бодуулна. Гэрийн даалгаварт: Хуудас 90 2
Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: Сурах бичиг, дасгал ажлын ном, дэвтэр, үзэг, харандаа, баллуур Багшийн гарын авлага Төрөл бүрийн биет дүрсүүд, савх, шагай Хэрчмэл цифр, тоо,үйлдлийн тэмдэг бүхий картууд Зурагт ба бичмэл үзүүлэн
Хичээл хоорондын холбоо: Монгол хэл – бичих, унших,нэрийг зөв бичих, эр, эм үгээр ялгах Зураг, технологи – юмсыг том жижиг, их багаар харьцуулан зурах, цаасаар урлан бүтээх Биеийн тамир – бусадтай хамтран хийх Хөгжим – хэмнэлээр унших
Дүгнэлт: Сурагчид Хүрээний уртыг олох ээлжит хичээлийг үзээд дууссаны дараа: Тэгш өнцөгтийг таньж, бичиж, тэмдэглэх 2 оронтой тоог нэгж ба аравтаар задлах Бүтэн аравт ба аравт нэгжээр жиших Юмсын хэмжээг баримжаалах, жиших, харьцуулах Эргэн тойрон байгаа эд зүйлсийг мэдэж, жиших харьцуулах Дүрсийн төсөөллөө бататгах Илэрхийлэл зохиох, бодох Үйлдлийн гишүүдийг зөв нэрлэх, тэдгээрийн холбоо хамаарал Үйлдлийн дарааллаар зөв бодох Хялбар дөхөм аргаар бодох Энгийн бодлого бодох зэрэг чадвар эзэмшсэн байна.