В. СОСЮРА. «ВАСИЛЬКИ» - ВЗІРЕЦЬ ІНТИМНОЇ ЛІРИКИ Учитель Ковінько Л. І.
Мета: ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом В. Сосюри, повторити відомості з теорії літератури (поняття про інтимну лірику, віршовані розміри); опрацювати ідейно-художній зміст твору поета «Васильки».Розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори висловлювати власні думки; робити висновки, виховувати почуття пошани до творчості В. Сосюри.
Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: портрет В. Сосюри, бібліотечка творів письменника, Дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). Обладнання: портрет В. Сосюри, бібліотечка творів письменника, Дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ПЕРЕБІГ УРОКУ I.Організаційний момент I.Організаційний момент II.Актуалізація опорних знань II.Актуалізація опорних знань 1.Бесіда за питаннями 1.Бесіда за питаннями Яким чином твори письменників пов'язані з їх життям? Яким чином твори письменників пов'язані з їх життям? Які поезії про відтворення краси природи вам відомі? Які поезії про відтворення краси природи вам відомі? Назвіть рослини-символи. З якою метою письменники використовують їх у своїй творчості? Назвіть рослини-символи. З якою метою письменники використовують їх у своїй творчості? Чому людина і природа становлять єдине ціле? Чому людина і природа становлять єдине ціле? Дослідіть, яким чином природа впливає на внутрішній світ людини? Дослідіть, яким чином природа впливає на внутрішній світ людини? Які квіти ви полюбляєте? Чим вони привабливі? Які квіти ви полюбляєте? Чим вони привабливі?
1. Епічний твір, в якому зображується життя одного чи кількох героїв впродовж тривало за подіями часу. 1. Епічний твір, в якому зображується життя одного чи кількох героїв впродовж тривало за подіями часу. 2. Невеликий художній твір, у якому події та люди зображуються в жартівливому тоні. 2. Невеликий художній твір, у якому події та люди зображуються в жартівливому тоні. 3. Рід літератури, у творах якого відображуються почуття, думки людей, викликаний певними подіями чи обставинами життя. 3. Рід літератури, у творах якого відображуються почуття, думки людей, викликаний певними подіями чи обставинами життя. 4. Фольклорний і літературний твір фантастичного змісту. 4. Фольклорний і літературний твір фантастичного змісту. 5. Група віршованих рядків, об'єднаних однією думкою та сталим для даного твору порядком римування. 5. Група віршованих рядків, об'єднаних однією думкою та сталим для даного твору порядком римування. 6. Трискладова стопа з наголосом на першому складі. 6. Трискладова стопа з наголосом на першому складі. 7. Трискладова стопа з наголосом на третьому складі. 7. Трискладова стопа з наголосом на третьому складі. 8. Епічний твір, у якому зображується одна, зрідка кілька подій з життя головного героя. 8. Епічний твір, у якому зображується одна, зрідка кілька подій з життя головного героя. 9. Частина віршованого тексту. 9. Частина віршованого тексту. 3. Невеликий віршований твір, у якому розповідається про події та персонажів героїчного, історичного або фантастичного характеру. 3. Невеликий віршований твір, у якому розповідається про події та персонажів героїчного, історичного або фантастичного характеру. 10. Літературний рід, у творах якого основним способом зображення подій, явищ людей є розповідь та опис. 10. Літературний рід, у творах якого основним способом зображення подій, явищ людей є розповідь та опис. 11. Спосіб розміщення рим у вірші. (Римування). 11. Спосіб розміщення рим у вірші. (Римування). 12Форми художніх творів, що склалися історично й характеризуються певним обсягом, композицією, тематикою, особливостями оповіді. 12Форми художніх творів, що склалися історично й характеризуються певним обсягом, композицією, тематикою, особливостями оповіді.
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 1.Вступне слово вчителя 1.Вступне слово вчителя Широкоплечий, кремезний, обличчя смагляве, задумливі вишнево-карі очі. Швидка хода. Голос високий, ніжний. Таким був В. Сосюра виразник поетичної душі свого народу. Широкоплечий, кремезний, обличчя смагляве, задумливі вишнево-карі очі. Швидка хода. Голос високий, ніжний. Таким був В. Сосюра виразник поетичної душі свого народу. Творчість Володимира Миколайовича назавжди залишилася однією з найяскравіших сторінок рідної України. Творчість Володимира Миколайовича назавжди залишилася однією з найяскравіших сторінок рідної України.
2.Життєвий і творчий шлях В. Сосюри Володимир Миколайович Сосюра Володимир Миколайович Сосюра Дата народження: Дата народження: 6 січня січня січня січня1898 Місце народження:ст. Дебальцеве, Донецька область Місце народження:ст. Дебальцеве, Донецька область ДебальцевеДонецька область ДебальцевеДонецька область Дата смерті:8 січня 1965 Дата смерті:8 січня січня19658 січня1965 Місце смерті:м. Київ Місце смерті:м. КиївКиїв Громадянство:СРСР Громадянство:СРСРСРСР Мова творів: українська Мова творів: українськаукраїнська Рід діяльності: поет, прозаїк Рід діяльності: поет, прозаїкпоетпрозаїкпоетпрозаїк Роки активності: з 1917 Роки активності: з Жанр: вірш, поема, роман Жанр: вірш, поема, романвіршпоемароманвіршпоемароман Нагороди: Нагороди:
Дитинство і юність Володимир Сосюра народився на ст. Дебальцеве (Донбас), мати із Кам'яного Броду (Луганськ). Його батько, Микола Володимирович, за фахом кресляр, був людиною непосидющою й різнобічно обдарованою, змінив багато професій, вчителював, працював сільським адвокатом, шахтарем. Батько, за словами самого поета, мав французьке коріння. Мати поета Марія Данилівна Локотош (за походженням сербка) робітниця з Луганська, займалася переважно хатнім господарством. Володимир Сосюра народився на ст. Дебальцеве (Донбас), мати із Кам'яного Броду (Луганськ). Його батько, Микола Володимирович, за фахом кресляр, був людиною непосидющою й різнобічно обдарованою, змінив багато професій, вчителював, працював сільським адвокатом, шахтарем. Батько, за словами самого поета, мав французьке коріння. Мати поета Марія Данилівна Локотош (за походженням сербка) робітниця з Луганська, займалася переважно хатнім господарством.ДебальцевеКам'яного БродуЛуганськфранцузькеДебальцевеКам'яного БродуЛуганськфранцузьке
Володимир Сосюра закінчив сільську і вчився в агрономічній школі, з дитячих літ працював на шахтах і виробнях Донбасу; брав участь у громадянській війні, спершу в армії УНР, пізніше в Червоній армії. Володимир Сосюра закінчив сільську і вчився в агрономічній школі, з дитячих літ працював на шахтах і виробнях Донбасу; брав участь у громадянській війні, спершу в армії УНР, пізніше в Червоній армії.армії УНРармії УНР
Ранній період літературної творчості Перший вірш (російською мовою) надрукував В архівах збереглися недруковані вірші Сосюри (українською мовою), писані за його перебування в Армії УНР, але перша збірка «Поезії» вийшла 1921, а раптову славу принесла йому революційно-романтична поема «Червона зима» (1922), визнана за найвидатніший зразок поетичного епосу громадянської війни в Україні. Цій темі Сосюра присвятив і багато інших творів, в яких органічно поєднується інтимне з громадським і загально-людським: збірка «Місто» (1924), «Сніги» (1925), «Золоті шуліки» (1927) і низка інших. Уже в перших збірках Сосюра виявив себе найсильнішим ліриком в українській поезії своєї доби. Його співучі й повні незглибної ліричної стихії поезії вражають задушевністю, революційним запалом і пристрастю інтимних почувань. Основні джерела, якими живилася лірика Сосюри (народна творчість, Тарас Шевченко і пізніші лірики), перетопилися в його поезії на оригінальний стиль, позначений класичною простотою вірша, співучістю і романтичним піднесенням. Починаючи вже з раннього періоду творчості, в поезії Сосюри знайшли відображення і суперечності його доби: типова для українського інтелігента 20-их років неможливість поєднати відданість більшовицькій революції з почуттям національного обов'язку: поема про внутрішнє роздвоєння («комунар і націоналіст») «Два Володьки» (1930), відразу по виході заборонена збірка «Серце» (1931). Попри заборони, у творчості Сосюри того часу потужно пробивається мотив українського патріотизму (недрукована поема «Махно», відома лише в уривках «Мазепа», 1930). Перший вірш (російською мовою) надрукував В архівах збереглися недруковані вірші Сосюри (українською мовою), писані за його перебування в Армії УНР, але перша збірка «Поезії» вийшла 1921, а раптову славу принесла йому революційно-романтична поема «Червона зима» (1922), визнана за найвидатніший зразок поетичного епосу громадянської війни в Україні. Цій темі Сосюра присвятив і багато інших творів, в яких органічно поєднується інтимне з громадським і загально-людським: збірка «Місто» (1924), «Сніги» (1925), «Золоті шуліки» (1927) і низка інших. Уже в перших збірках Сосюра виявив себе найсильнішим ліриком в українській поезії своєї доби. Його співучі й повні незглибної ліричної стихії поезії вражають задушевністю, революційним запалом і пристрастю інтимних почувань. Основні джерела, якими живилася лірика Сосюри (народна творчість, Тарас Шевченко і пізніші лірики), перетопилися в його поезії на оригінальний стиль, позначений класичною простотою вірша, співучістю і романтичним піднесенням. Починаючи вже з раннього періоду творчості, в поезії Сосюри знайшли відображення і суперечності його доби: типова для українського інтелігента 20-их років неможливість поєднати відданість більшовицькій революції з почуттям національного обов'язку: поема про внутрішнє роздвоєння («комунар і націоналіст») «Два Володьки» (1930), відразу по виході заборонена збірка «Серце» (1931). Попри заборони, у творчості Сосюри того часу потужно пробивається мотив українського патріотизму (недрукована поема «Махно», відома лише в уривках «Мазепа», 1930) Тарас Шевченко Тарас Шевченко
На початку 30-их років це призвело Сосюру до конфлікту з комуністичною партією, членом якої він був з На тлі голодної смерті мільйонів українських селян, і репресій та розстрілів діячів української культури за постишевщини це довело Сосюру до межі психічного розладу. Попри ці несприятливі обставини, у 1930-их роках Сосюра, поруч з будівничою тематикою (типовий «Дніпрельстан» ще з 1926), майже єдиний в Україні культивував інтимну, любовну лірику: «Червоні троянди» (1932), «Нові поезії» (1937), «Люблю» (1939), «Журавлі прилетіли» (1940) та інші Сосюра воєнний кореспондент. З того часу збірки: «Під гул кривавий» (1942), «В годину гніву» (1942), поема «Олег Кошовий» (1943) та інші. З повоєнних збірок визначніші: «Зелений світ» (1949), «Солов'їні далі» (1956), «Так ніхто не кохав» (1960). Помітне місце в творчості Сосюри посідають також ширші епічні полотна: поеми «1871» (1923), «Залізниця». (1924). віршований роман «Тарас Трясило» (1926). На початку 30-их років це призвело Сосюру до конфлікту з комуністичною партією, членом якої він був з На тлі голодної смерті мільйонів українських селян, і репресій та розстрілів діячів української культури за постишевщини це довело Сосюру до межі психічного розладу. Попри ці несприятливі обставини, у 1930-их роках Сосюра, поруч з будівничою тематикою (типовий «Дніпрельстан» ще з 1926), майже єдиний в Україні культивував інтимну, любовну лірику: «Червоні троянди» (1932), «Нові поезії» (1937), «Люблю» (1939), «Журавлі прилетіли» (1940) та інші Сосюра воєнний кореспондент. З того часу збірки: «Під гул кривавий» (1942), «В годину гніву» (1942), поема «Олег Кошовий» (1943) та інші. З повоєнних збірок визначніші: «Зелений світ» (1949), «Солов'їні далі» (1956), «Так ніхто не кохав» (1960). Помітне місце в творчості Сосюри посідають також ширші епічні полотна: поеми «1871» (1923), «Залізниця». (1924). віршований роман «Тарас Трясило» (1926).комуністичною партієюкомуністичною партією
Особисте життя Офіційно В олодимир С осюра був одружений двічі. Офіційно В олодимир С осюра був одружений двічі. Вперше одружився в 1922 році. Його перша дружина Віра Каперівна Берзіна, колишній політрук червоноармійського ескадрону, студентка, як і він сам, у повоєнному Харкові. Їй він присвятив поему «Робфаківка». Причиною розлучення стали шовіністичні погляди дружини: 1922 Ми з тобою зійшлися в маю, ще не знав я, що значить ідея. Ти й тоді Україну мою не любила, сміялася з неї. Від першого шлюбу в нього було двоє синів. Вдруге Сосюра одружився в 1931 з Даниловою Марією Гаврилівною. Вона була на 12 років молодшою, закінчила балетну школу в Києві. 15 січня 1932 року в них народився син Володимир січня1932Володимир січня1932Володимир У 1949 р. Марію Сосюру заарештували начебто за розголошення державної таємниці і заслали до Казахстану. Та коли через п'ять років Марія Гаврилівна повертається, вони ще раз беруть шлюб
Володимир Сосюра у 1950-ті роки У 1948 Сосюру відзначено найвищою тоді нагородою Сталінською премією, але в 1951 він знову зазнав гострих нападів критики, приводом до чого була стаття в газеті «Правда», яка обвинувачувала Сосюру у «буржуазному націоналізмі» за патріотичну поезію «Любіть Україну», написану 1944 р. У 1948 Сосюру відзначено найвищою тоді нагородою Сталінською премією, але в 1951 він знову зазнав гострих нападів критики, приводом до чого була стаття в газеті «Правда», яка обвинувачувала Сосюру у «буржуазному націоналізмі» за патріотичну поезію «Любіть Україну», написану 1944 р.1948 Сталінською премією1948 Сталінською премією За таких обставин, незважаючи на велику продуктивність (понад 40 збірок поезій), творчі досягнення Сосюри були значно нижчі від його можливостей. За таких обставин, незважаючи на велику продуктивність (понад 40 збірок поезій), творчі досягнення Сосюри були значно нижчі від його можливостей. Збірні видання творів Сосюри: «Поезії в 3 томах» ( ), «Твори в 3 томах» ( ), «Твори в 10 томах» ( ). Збірні видання творів Сосюри: «Поезії в 3 томах» ( ), «Твори в 3 томах» ( ), «Твори в 10 томах» ( ).
Помер 8 січня 1965 року. Похований в Києві на Байковому цвинтарі (надгробний пам'ятник граніт; скульптор О. О. Банников; встановлений у 1968 році)[2]. Помер 8 січня 1965 року. Похований в Києві на Байковому цвинтарі (надгробний пам'ятник граніт; скульптор О. О. Банников; встановлений у 1968 році)[2].8 січня 1965Байковому цвинтаріграніт скульптор1968[2]8 січня 1965Байковому цвинтаріграніт скульптор1968[2]
У рр. мешкав у Києві в будинку письменників Роліт, з 1957 р. в будинку на вул. М. Коцюбинського, 2, де йому встановлено пам'ятну дошку. У рр. мешкав у Києві в будинку письменників Роліт, з 1957 р. в будинку на вул. М. Коцюбинського, 2, де йому встановлено пам'ятну дошку.Роліт пам'ятну дошкуРоліт пам'ятну дошку
2.5.Особливості поетичного слова В. Сосюри. Щирість ліричного голосу письменника, безпечність його почуттів хвилює нас до глибини душі. Усе своє життя він жив і дихав поезією. Вона була часткою його самого. Щирість ліричного голосу письменника, безпечність його почуттів хвилює нас до глибини душі. Усе своє життя він жив і дихав поезією. Вона була часткою його самого. Його слово має магічну дію, бо зіткане з палкого й ніжного поетового почуття. Найскладніші теми з народного життя поет умів зігріти щирим теплом свого серця. Для стилю Сосюри притаманні схвильованість, емоційність, реалістична образність, уміння задушевно вести розмову з читачем. Рідна мова стала невичерпною криницею поетичного слова, звідки він черпав скарби, укладаючи їх у віршовані рядки. В. Сосюра завжди дбав про точність і красу слова, афористичність вислову. Він надовго ввійшов до українських сердець, оскільки вся творчість поета зразок вірного служіння народові. Його слово має магічну дію, бо зіткане з палкого й ніжного поетового почуття. Найскладніші теми з народного життя поет умів зігріти щирим теплом свого серця. Для стилю Сосюри притаманні схвильованість, емоційність, реалістична образність, уміння задушевно вести розмову з читачем. Рідна мова стала невичерпною криницею поетичного слова, звідки він черпав скарби, укладаючи їх у віршовані рядки. В. Сосюра завжди дбав про точність і красу слова, афористичність вислову. Він надовго ввійшов до українських сердець, оскільки вся творчість поета зразок вірного служіння народові.
3. Теорія літератури. Інтимна лірика. До інтимної лірики належать ті поезії, у яких виявляються найрізноманітніші почуття, зв'язані з особистими переживаннями людини (кохання радість, дружба, сум). До інтимної лірики належать ті поезії, у яких виявляються найрізноманітніші почуття, зв'язані з особистими переживаннями людини (кохання радість, дружба, сум).
4. Опрацювання йдейно- художнього змісту поезії В. Сосюри «Васильки» (1938) 4.1.Вступна промова. 4.1.Вступна промова. Улюблений колір письменника голубий. Голуба ріка поезії Сосюри напуватиме ще не одне покоління шанувальників його таланту. Улюблений колір письменника голубий. Голуба ріка поезії Сосюри напуватиме ще не одне покоління шанувальників його таланту. Лірична героїня любовної лірики Сосюри при всій її варіантності завжди зберігає зовнішню і внутрішню красу. Це неодмінно красуня з блакитними очима. Лірична героїня любовної лірики Сосюри при всій її варіантності завжди зберігає зовнішню і внутрішню красу. Це неодмінно красуня з блакитними очима.
Вірш «Васильки» написаний поетом під впливом однойменної народної пісні. Вірш «Васильки» написаний поетом під впливом однойменної народної пісні. Це невеличка поетична мініатюра роздум про вічну красу життя. Вірш має всього дванадцять рядків, але наповнені вони багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення. Це невеличка поетична мініатюра роздум про вічну красу життя. Вірш має всього дванадцять рядків, але наповнені вони багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення.
Виразне й осмислене читання поезії. ВАСИЛЬКИ ВАСИЛЬКИ Васильки у полі, васильки у полі, Васильки у полі, васильки у полі, і у тебе, мила, васильки з-під вій, і у тебе, мила, васильки з-під вій, і гаї синіють ген на видноколі, і гаї синіють ген на видноколі, і синіє щастя у душі моїй. і синіє щастя у душі моїй. Одсіяють роки, мов хмарки над нами, Одсіяють роки, мов хмарки над нами, і ось так же в полі будуть двоє йти, і ось так же в полі будуть двоє йти, але нас не буде. Може, ми квітками, але нас не буде. Може, ми квітками, може, васильками станем - я і ти. може, васильками станем - я і ти. Так же буде поле, як тепер, синіти, Так же буде поле, як тепер, синіти, і хмарки летіти в невідомий час, і хмарки летіти в невідомий час, і другий, далекий, сповнений привіту, і другий, далекий, сповнений привіту, з рідними очима порівняє нас. з рідними очима порівняє нас
Тема. Тема. Ідея: Ідея: Основна думка: Основна думка: Жанр: Жанр: Римування: Римування: Віршовий розмір: Віршовий розмір: Зміст вірша. Зміст вірша. Художні особливості твору. Художні особливості твору.
Аналізування поезії. Бесіда за питаннями: Про що свідчить початок вірша? Про що свідчить початок вірша? Чому поет порівнює очі коханої з васильками? Чому поет порівнює очі коханої з васильками? Що, на ваш погляд, уособлюють васильки? Що, на ваш погляд, уособлюють васильки? Яким чином краса коханої і природи пов'язані між собою? Яким чином краса коханої і природи пов'язані між собою? У чому поет вбачає щастя? Від чого воно залежить? У чому поет вбачає щастя? Від чого воно залежить? Вмотивуйте, що васильки символ щастя, кохання, посилаючись на факти з вірша. Вмотивуйте, що васильки символ щастя, кохання, посилаючись на факти з вірша. Чому кохані можуть перетворитися на квіти? Чому кохані можуть перетворитися на квіти? Що відбуватиметься з героями впродовж життя? Що відбуватиметься з героями впродовж життя? Що символізує плинність часу? Що символізує плинність часу? Яким чином внутрішні почуття героя гармоніюють з красою василькового поля? Яким чином внутрішні почуття героя гармоніюють з красою василькового поля? Чи буває кохання перешкодою до щастя? Наведіть переконливі приклади з художніх творів, кінофільмів, власного життя. Чи буває кохання перешкодою до щастя? Наведіть переконливі приклади з художніх творів, кінофільмів, власного життя.
Доберіть до слів «щастя» і «любов» синоніми Доберіть до слів «щастя» і «любов» синоніми «Мікрофон». Від кого (чого) залежить щастя людини? «Мікрофон». Від кого (чого) залежить щастя людини? ,Робота у малих групах ,Робота у малих групах. На кожній пелюстці волошки у стислій письмовій формі висловити думку: На кожній пелюстці волошки у стислій письмовій формі висловити думку: «Кохання це...». «Кохання це...» Прислів'я про щастя Прислів'я про щастя.
V.Підсумок уроку V.Підсумок уроку Скласти сенкан «Васильки». Скласти сенкан «Васильки». VI.Оголошення результатів навчальної діяльності учнів VI.Оголошення результатів навчальної діяльності учнів VII.Домашнє завдання VII.Домашнє завдання Підготувати питання до змісту поезій В. Сосюра «Любіть Україну», «Сад». Підготувати питання до змісту поезій В. Сосюра «Любіть Україну», «Сад».