Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және оның графигін сала білу дағдыларын бекіту. Дамытушылық: Логикалық ой - өрісін дамыту, шығармашылыққа баулу. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянақты орындай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Түрі:қайталау және бекіту сабағы Типі: білімділік пен дағдыны қалыптастыру. Әдістері: ой қозғау, сұрақ- жауап, есептер шығару. Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, плакат.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. 2.Үй тапсырмасын тексеру. 3.Қайталау оқу анасы. 4.Сергіту сәті. 5.Тапқыр болсаң тауып көр. 6.Ойлан да тап. 7.Құпия сөзді табыңдар 8. Жаттығу жұмыстары. 9.Қортындылау,бағалау. 10.Үйге тапсырма.
1.Үй тапсырмасын тексеру есеп 1) 3х+у=6; Оу: х=0; у=6; Ох: у=0; х=2 2) -3х+2у=4; Оу: х=0; у=2; Ох: у=0; х=-
2.Қайталау оқу анасы: 1. 1.Сызықтық теңдеудегі а, b, с әріптері нені білдіреді? 2. 2.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 1-қасиетін айтыңдар Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 2-қасиетін айтыңдар Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегеніміз не? 5. 5.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі қандай сызық болады? 6. 6.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі дегеніміз не? 7. 7.х-ң коэффициенті a=0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады? 8. 8.у-ң коэффициенті b=0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады?
3.Сергіту сәті. Мына теңдеулердің қайсысы сызықтық теңдеу (ауызша): 1. 3х-у= у+ = ху-5у= х+2у= =9 6. х+у=1
4. Тапқыр болсаң тауып көр Координаталық жазықтықтағы графиктердің формуласын табыңдар 1.aх=с; 2.у=kx; 3.bу=с; 4.ах+bу=с; 5.у=kx+l; у=kx-l k-лары тең; 6.у=kx+l; у=kx-l k-лары тең емес
5.Ойлан да тап: а) у айнымалысын х арқылы өрнекте. б) х айнымалысын у арқылы өрнекте. у-2х=4 2х-у=5 0,5х+2у=8 7у=3х х=16-4у У=4+2х У=2х-5
6.Жаттығу жұмыстары: Талаптыға нұр жауар 5х+4у=15 теңдеуінің шешімдері: (х;0); (х;5); (х;-5). У-ті табыңдар 7х+2у=14 теңдеуінің шешімдері: (1;у); (2;у); (0;у). У-ті табыңдар
5х-2у =10 х = 2; у=0 х =-2; у=-10 х =3; у=0 2х-3у=6 х = -3; у =-4 х = 6; у =-4 х = 3; у =0 3х+5у=15 х = 0; у =3 х=4; у=1 х=5; у =0 Т У Я Е А Ң Д К Е Дұрыс емес шешімдерді тауып, сөз құрастырыңдар. 11
8. Еңбек түбі береке Теңдеудің графигін салыңдар: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3
Координаталық жазықтықтағы теңдеудің графигі: Координаталық жазықтықтағы теңдеудің графигі: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3
3. 1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)
3. 3.1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)
9. Қорытындылау: 1. ах+bу=c түріндегі теңдеу қалай аталады? 2. Мұндағы х пен у - нелер? 3. а, b, с - әріптері нені білдіреді? 4. у=х+3 және у=х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады? 5. 4.у=4х+5 және у=7х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?
10. Бағалау: 11. Үйге тапсырма: §8.1.-§8.2. қайталау. §8.1.-§8.2. қайталау. 1465; ; 1466