Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Буынаяқтылар типі. КестеҚантарату жүйесіЗәр шығару жүйесі Жүйке жүйесіКөбеюіТыныс алу жүйесі Шаянтәріздес- тер Жүрегі және қантамырлары қанды дене қуысына.
Advertisements

Балықтар класына жалпы сипаттама. Шеміршекті балықтар. Тіршілік ортасы. Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың тақырыбы: §48 Жыландар, сарыбас жылан, сұр жылан.
Генетиканың маңызы. Денсаулық сақтаудың генетикалық проблемалары.
7 сынып геометрия Үшбұрыштар теңдігінің белгілері.
Сабақтың тақырыбы: Көмірсулар. Сабақтың мақсаты: Білімділік : білімгерлерге көмірсу өкілі глюкозаның құрылысы табиғатта кездесуі, малекула құрамы, жіктелуі,
Ойлау мен сөйлеу түрлері Қасиеттері. Балада ойлау мен сөйлеудің даму ерекшеліктері Ойлау мен сөйлеу түрлері Қасиеттері. Балада ойлау мен сөйлеудің даму.
Базарбаева А 6 Е. Сабақтың тақырыбы: VI тарау бойынша қайталау. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тарау бойынша алған білімдерін жинақтап бір жүйеге келтіру,
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға алқа тұқымдас өсімдіктер туралы мағлұмат беру,олардың ортақ белгілерімен адам өміріндегі маңызын айту. Дамытушылық: оқушылардың.
Пәні:Жаратылыстану Сыныбы 5 ә ОқулықАлматы Атамұра баспасы 2010 ж беттер АвторыБ.Ш.Әбдіманапов, А.В.Прищепина, Л.М.Фокина, А.У. Әбілғазиев ТақырыбыГидросфера.
Үй тапсырмасын сұрау 1. Дененің массасы деп нені айтады? 2. Масса қандай әріппен белгіленеді? 3. Массаның тағы қандай еселік бірліктерін білесіңдер? 4.
Ашық сабақтар Тақырыбы: Гүл, жеміс және тұқым Сынып: 2 Д Сынып жетекшісі: Керимбаева А.
Тақырыбы: Өсімдіктердің көптүрлілігі Пәні: Дүниетану 3- сынып оқу жылы.
Атырау облысы, Атырау қаласы Жалпы білім беретін М. Өтемісов атындағы орта мектептің биология пәнінің мұғалімі Қаушева Қалығыз Сисенқызы.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: «Сан есім» тақырыбын тірек-сызба бойынша меңгерту барысында жаттығулар орындату. Дамытушылығы: Ақыл-ойын, логикалық ойлау.
Сыныбы: 6 «А» өткізген: Жұман А.Ж. санаты: уақыты: ж.
Жасырын сөзді табыңдар. 1.Құстарды зерттейтін ғылым саласы, деп аталады. 2. Омыртқалы жануарлардың ұшуға бейімделген тобы,
7 сынып. Биология пәні Сабақтың тақырыбы: Қына –ерекше тірі ағза. Сабақтың мақсаты: а)Саңырауқұлақтардың түрлері, құрылысы,маңызы,пайдасы мен зияны туралы.
«Көңіл-күй неге ұқсас». Ойыншылар олардың бүгінгі көңіл- күйлері неге (қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына) ұқсас екенін айтып береді.
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбына есептер шығару.
Транксрипт:

Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту. Дамытушылық: Сабақта оқытудың жаңа технология элементтерін қолданып, оқушы белсенділігін арттыру, оқушылардың іс - әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, білім – білікітілігін дамыту. Тәрбиелік: Оқушылардың өз бетімен ізденісін қалыптастыру, ойлау қабілетін дамыту. Сабақтың мақсаты: Көрнекілігі: Тірек сызбалар, суреттер, электронды оқулықтан үзінді, кестелер Сабақтың түрі: Топтастыра іздестіру сабағы Сабақтың әдісі: Дәріс-сұхбат, өзіндік жұмыс, кітаппен жұмыс

Сабақтың жоспары: 1.Ұйымдастыру (1-минут) 2.Пысықтау (5-6 минут) 3.Жаңа тақырып (өзара оқыту) (15 минут) 4. Бекіту (10-минут) зертханалық жұмыс Өзен шаянының сыртқы құрылысын зерттеу (9-10 минут) 6. Бағалау (2-минут) 7. Үйге тапсырма (1-минут)

Сабақтың жүру барысы І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Пысықтау. Ой толғаныс Сұрақтар: 1.Былқылдақденелілер деп аталуы неге байланысты? 2.Былқылдақденелілер типі неше класқа бөлінеді? 3.Былқылдақденелілердің мүшелер жүйесі туралы не айтуға болады? 4.Буылтық құрттармен салыстырғандағы ерекшеліктері қандай? 5.Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай?

Тест сұрақтары 1. Қосжақтаулы былқылдақденелілердің тыныс алу жүйесі: а) желбезек б) өкпе және тері ә) өкпе в) желбезек және тері 2. Тоспа ұлуы қалай тіршілік етеді:а) тері – бұлшықет қапшығы арқылы жорғалап жылжиды ә) суда тез жылжып, тіршілік етеді б) дененің бауыр жағында орнадасқан бұлшықетті аяғы арқылы жорғалап жылжиды в) топрақтың терең қабығында өмір сүреді. 3. Ауылшаруашылық өнімдеріне зиян келтіретін былқылдақденелілер: а) тоспа ұлуы б) жалаңаш шырыштар ә) айқұлақ в) кальмар 4. Тоспа ұлуының қаны қандай?а) түсі жоқ б) көгілдір ә) қызыл в) жасыл 5. Айқұлақтың дернәсілі қалай аталады?а) трохофора б) глохидий ә) велигер в) науплиус Тест сұрақтарының дұрыс жауабы: аабаб

Буынаяқтылар типі ШаянтәріздестерӨрмекшітәріздестерБунақденелілер

Буынаяқтылар Аяғы бунақталған Екі жақты симметриялы Көпжасушалы жәндіктер ІІІ. Жаңа тақырып Хитин дегеніміз – жасуныққа ұқсас ағзалық зат.

Буынаяқтылар типі (1-1,5 миллионға жуық) Шаянтәріздестер ( ға жуық) Жапырақятылар Өрмекшітәріздестер ( ға жуық) Ескекаяқтылар Теңаяқтылар Онаяқтылар Өрмекшілер Отауықтар Құршаяндар Кенелер Бунақденелілер (1 миллионға жуық)

Шаянтәріздестер

Өрмекшітәріздестер

КестеҚантарату жүйесіЗәр шығару жүйесі Жүйке жүйесіКөбеюіТыныс алу жүйесі Шаянтәріздес- тер Жүрегі және қантамырлары қанды дене қуысына айдайды. Қантарату жүйесі тұйықталмаған қантарату жүйесі Бездер арқылы жүзеге асады. Дененің бас бөлігінде орналасады Көру, иіс сезу, сипап сезу және тепе-теңдікті сақтау мүшелері едәуір дамыған Басым бөлігі дара жынысты және олар жынысты жолмен көбейеді Суда тіршілік ететіндіктен желбезек арқылы тыныс алады Өрмекшітәріз- дестер Ашық жүйеліКөпшілігі сатан без және мальпигий тамырлары арқылы қажетсіз заттар бөледі Құрсақ жүйке тізбекшелер, жүйке түйіндерінің іріленуінен түйінде жүйкесі түзіледі сезім мүшелерінің құрылысы едәуір күрделі Дара жынысты іштей ұрықтанады Өкпе қапшығы және демтүтік (трахея) арқылы тыныс алады

ІV. Сабақты бекіту. 1. Топтастыру (оқушылар жұмыс дәптеріне орындайды) Шаянтәріздестер

2. Толғаныс. Парта қатары бойынша А, Ә, Б тобы деп бөлінеді. А – тобы Венн диограммасы

Ә – тобы Кубизм әдісі 1ЗерттеңізБуынаяқтылар түрлерін 2Салыстырыңыз-буынаяқтылар құрылысы -Қызметін -Тіршілік әрекетін 3СуреттеңізШаянтәрізділер мен өрмекшітәріз- дестердің сыртқы құрылысын

Б – тобы. Шығармашылық жұмыс Тақтада жәндіктердің суреті шығады. Оқушылар бір-бірден келіп өздеріне керекті жәндіктерді таңдап, аталуын дене құрылысын айтады.

V. 17 зертханалық жұмыс Өзен шаянының сыртқы құрылысын зерттеу Құрал-жабдықтар: өзен шаянының ылғалды препараты, ұлғайтқыш әйнек, қысқыш, препараттық ине. 1.Өзен шаянының баскөкірегін және құрсағын табыңдар. Бұл бөліктердің қалай жалғасқанына назар аударыңдар. 2.Өзен шаянының жабынын зерттеңдер. Ол қатты ма, жұмсақ па, бұжырлы әлде тегіс пе, саусақпен сипап көріңдер. 3.Көздерінің қалай орналасқанына зер салыңдар. Ұзын және қысқа мұртшаларын табыңдар. Олар нешеуден екен? 4.Баскөкірегінде қанша жүретін аяқтар бар екен? Қай жұбында қысқыш бар? Анықтаңдар? 5.Құрсақта неше бунақ бар? Құрсақ бунақтарында қандай және қанша аяқ бар? 6.Өзен шаянының сызба суретін дәптерлеріңе салып, тұсына атауларын жазыңдар. Оқулықтың суретімен салыстырыңдар.

Сапа – 60% Үлгерім - 100% VІ. Бағалау VІІ. Үйге тапсырма - § 46 Ой қорыту Балалар, бүгінгі сабақты меңгеруде қандай қиындықтар туындады? Туындаған қиыншылықтарды жеңуде атқарған іс-әрекетіңіз? Сабақ барысында нені меңгердіңіз? Алдағы уақытта нені үйренгіңіз келеді?