Сабақтың мақсаты: Білімділігі: «Сан есім» тақырыбын тірек-сызба бойынша меңгерту барысында жаттығулар орындату. Дамытушылығы: Ақыл-ойын, логикалық ойлау жүйесін дамыту, сөздік қорын молайту, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Тәрбиелігі: Оқушыларды адамгершілікке, достыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу. Түрі: жаңа сабақ Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, ажырату, топтау, жазбаша дәлелдеу. Көрнекілігі: слайдтар, интерактивті тақта, тірек-сызба, суреттер сызбалар, кесте.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Қатар-қатар түзеліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы оқып сабақты, Әдеп сақтану сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 60-жатты ғ у 199-бет Сын есім НегізгіТуынды
ІІІ. Өткенді білмегеннің-ертеңі болмайды. «Тірек-сызба» бойынша ж ұ мыс. «Ой қ оз ғ ау» С ө здер ма ғ ынасына қ арай неше с ө з таптарына б ө лінеді? ( Қ андай?)
Зат есім Етістік Сын есімесім Сан есім Сөз таптары
ІІІ. Жаңа сабақ. Сандар
Затты ң санын, ретін Қ анша? Неше? Нешінші? Нешеу? Есептік сан есім с ұ ра қ тары қ анша? Неше? Ренттік сан есім с ұ ра қ тары нешінші? Жина қ ты қ сан есім с ұ ра қ тары нешеу? Мысалы: -Екі к ө зі ң не ү шін керек? -Жа қ сыларды к ө ру ү шін -Екі қ олы ң не ү шін керек? -Елге к ө мек беру ү шін Сан есім
Қазақ халқының санға байланысты қандай мақал-мәтелдерін білесіңдер? Д ә птермен ж ұ мыс. Сәуірдің 20-сы Сан есім Көркем жазу Сс Сәлем-сөздің анасы
Оқулықпен жұмыс 2-жаттығу. Сандарды сөзбен жазып, сөйлемдерді көшір. Сан есімдер қай сөзбен байланысып тұрғанын айт. Бір жылда 12 ай бар. Бір айда 30 күн, 4 апта болады. Әр аптада 7 тәулік бар. Әр тәулікте 24 сағат, бір сағатта 60 минут бар. Бұл уақыт белгілері. Тағы қандай уақыт белгілерін білеміз? 1 минут = 60 секунд 1 ай = 30, 31 к ү н 1 ғ асыр = 100 жыл 1 м ү шел = 12 жыл 12 ай = 1 жыл
Ойын «Кім тапқыр?» ауыз сөздің тобықтай түйіні бар теңгең болғанша, досың болсын кісінің түсін білгенше, кісінің атын біл. 4 Білекті жығады, білімді жығады.
4-жатты ғ у. Сан есімдерді ң қ асына тиісті зат есімдерді қ ойып жаз. Т ө рт, алты, то ғ ыз, он жеті, жиырма т ө рт. Ү лгі: т ө рт қ ап,
«Көңілді санамақ» Кім тез, мәнерлеп оқиды? Баласына ж2ріп, Ұ рсып жатыр к2лік. 2лентіп, с2ріп, Алып қ апсы ң 2лік. 2ншілей 2 ң ді, К ө рсетпе деп ж2ріп.
5, 6- жаттығу «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша 1-о қ ушы: ж ұ мба қ ты жасырады 2-оушы: ж ұ мба қ ты ң шешуін табады 3-о қ ушы: ж ұ мба қ ішінен сан есімді табады Алтын терек, он екі б ұ та қ, Ү ш ж ү з алпыс бес жапыра қ. Төлептің төрт ұлы бар. Төрт ұлының адам басына бір апа, бір қарындасы бар. Төлептің барлық баласы нешеу.
Логикалық жұмбақ. Аулада 5 ү йрек,11 т ү йе, 5 жыл қ ы, 2 сиыр, 2 ешкі, Қ орада 3 ү йрек. 2 қ оян, 3 т ү лкі, таба алмаса ң, Бол к ү лкі 1 ү йрек ты ғ ылды Біреуі жы ғ ылды, Қ ал ғ аны неше ү йрек?
«Кім тез ойлайды?» ойыны. Саны бар сөздердің шешуін тап. К+3+ік, 7+к,8+көз,Тү+1,Дер+5,Жел+90, 1+қазан,6+бақан, 9+құмалақ
Семантикалық картамен жұмыс
«Ой толғаныс» сатысы. Оқушылар тест жұмыстарын орындайды 1.Сан есім қандай сұраққа жауап береді? А) қандай? Ә) қанша? Б) не? 2.Сан есімді көрсет. А) белсенді Ә) балық Б) бес 3. Сан есім түрлері А) есептік, реттік, жинақтық Ә) есептік, қатарлық, жинақ 4.Көп нүктенің орнына керек санды қой. Ер рет өледі. Қорқақ рет өледі. А) бір, бесінші Ә) бір, мың Б) бір, көп 5.Мына сөздер қай сөз табына жатады? алты, он екі, жүз А) етістік Ә) сын есім Б) сан есім
Ба ғ алау. Ү йге тапсырма. 200 бет 3- жатты ғ у